Denník N

Agresívnym diskutérom bude hej, alebo ich vypnú

Za vymyslené, útočné či vulgárne príspevky v diskusiách na spravodajských weboch má niesť zodpovednosť web a nie ten, kto ich tam napíše. Tak rozhodli v Štrasburgu tí, ktorí netušia, ako fungujú súčasné médiá.

Videli ste ako vyzerajú diskusie čitateľov pod článkami o migrantoch, Rómoch, Slovenskom štáte, vojne na Ukrajine, alebo o cirkvi?

To sú témy, ktoré vyvolávajú u čitateľov najviac vášní a v diskusiách pod nimi je plno nadávok, rasistických, či národnostných útokov. Ľudia prichádzajú s rýchlymi riešeniami, kde radia postrieľať, pozatvárať – Rómov, Židov, cudzincov. Píšu, kto je kým podplatený, kto ako vyzerá, akých má rodičov. Niektoré príspevky urážajú jednotlivcov, iné celé skupiny. Tí, ktorí chcú vecne diskutovať, sa strácajú medzi nadávkami a vulgarizmami. Redakcie to riešia registrovaním registráciou, kódexom diskutérov, kde čitateľom oznamujú, že nesú za svoje diskusie zodpovednosť, inde príspevky, ktoré zjavne porušujú zákon, mažú a v poslednom období viacero médií v zahraničí, ale aj u nás pri mnohých článkoch diskusie radšej nezapínajú – napríklad Sme.sk, Aktuality.sk, Denníkn.sk.

Odteraz sa agresívnym diskutérom bude nadávať o čosi slobodnejšie. Ak ich doposiaľ krotil strach z prípadnej žaloby, teraz ho mať nemusia. Európsky súd pre ľudské práva včera rozhodol, že zodpovednosť za obsah má mať web, nie diskutér. Riešili tzv. prípad Delfi, keď ešte v roku 2006 prepravná spoločnosť zažalovala estónsky web Delfi za to, že na jeho adresu boli pod článkom kritické a vulgárne nadávky od anonymných diskutérov. Hoci web po upozornení zmazal agresívne príspevky, súd v Estónsku rozhodol, že musí zaplatiť pokutu a za diskusie nesie plnú zodpovednosť. Estónsky web sa preto dožadoval spravodlivosti v Štrasburgu a ten dal estónskym súdom za pravdu. Vytvoril sa tým precedens pre 47 krajín Rady Európy, vrátane Slovenska.

Štrasburský súd vychádzal z toho, že je jednoduchšie riešiť to právne s webom ako diskutérom a že „možnosť potenciálnej obete nenávistných prejavov priebežne monitorovať internet je obmedzenejšia než možnosť komerčného prevádzkovateľa rýchlo odstraňovať také komentáre,“ píše sa v rozhodnutí súdu.

Každý má právo chrániť si meno aj česť a brániť sa proti klamstvám, urážkam, ktoré sú v diskusiách. No prenášať zodpovednosť z diskutérov, často aj falošných a platených, na web je riadna hlúposť.  Diskutér vie, že píše svoj príspevok na verejný priestor a mal by za svoj prejav niesť zodpovednosť.  Toto rozhodnutie v konečnom dôsledku uškodí nielen médiám, ale aj čitateľom –  nie je v kapacitách redakcií cenzurovať vulgárne príspevky, či overovať všetky fakty, ktoré čitatelia do debát napíšu. Denne napríklad len na sme.sk pribudne niekedy aj viac ako 5000 diskusných príspevkov.  Redakcie, ktoré to budú chcieť ustrážiť, budú obviňované z cenzúry, alebo diskusie vypnú. Je to škoda, pretože pod článkami sú aj vecné príspevky, ktoré dopĺňajú článok, či prinášajú nové informácie a tie ostatné zasa prinášajú verný obraz o tom, v akej pohostinnej, dobroprajnej a mierumilovnej spoločnosti to žijeme.

Prečítajte si aj ďalšie články, v ktorých hodnotím médiá.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Omediach.com

Tento mediawatch blog hodnotí etiku v žurnalistike, prešľapy novinárov, zásahy do ich práce. Jeho cieľom je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. Autorkou je šéfredaktorka webu OMEDIACH.com Miroslava Kernová. V minulosti pracovala pre SME a Trend. Jej manžel je redaktorom Denníka N.