Denník N

Technológia zabíja kritické myslenie, alebo sme naozaj takí leniví?

Žijeme v informačnej spoločnosti. Zorientovať sa v spleti informácií nemusí byť zrovna ľahké, najmä ak nemáte čas aby ste si overovali fakty, prípadne sa rozhodnete veriť tomu, čomu verí vaše okolie.

Od svojich študentských čias som v sebe živil túžbu písať ako profík, teda ako novinár alebo spisovateľ. Tomu som sa snažil všetko prispôsobiť, ale keďže to bolo ešte v dobách minulých, nie všetci mali rovnaké šance na realizáciu tak ako je tomu teraz. Nakoniec som skončil pri biznise s informačnými technológiami.

V podstate neľutujem, že som sa takto rozhodol, aj keď možno predsa len trochu.Tá trocha ľútosti je spojená s tým, že dnes píše naozaj hocikto a hocičo. S tým síce problém nemám, mrzí ma však, že množina ľudí schopných rozpoznať propagandu a zámerne prekrútené súvislosti od serióznych článkov s oporou v histórii a overených faktoch, je stále menšia a menšia.

Uvedomujem si, že až sem nás doviedli technológie. Sme na pomyselnej križovatke, buď to zvrátime a technológie budú slúžiť všeobecnému prospechu, alebo skončíme v područí autokratických režimov, ktorým sa v poslednej dekáde darí podkopávať demokratické princípy a čuduj sa svete, využívajú na to najnovšie technológie, pomocou ktorých generujú obsah, reagujú v diskusných fórach, ovplyvňujú verejnú mienku. Zasahujú celkom slušnú cieľovú skupinu, nazvem ju moderných konzumentov obsahu šíreného najmä prostredníctvom sociálnych sietí alebo konšpiračných webov. Pýtam sa preto sám seba, či naozaj je vo svete v 21. storočí toľko „menej inteligentných“ ľudí schopných veriť pochybným zdrojom? Počas rozhovorov so svojimi rovesníkmi sme sa dostali pravdepodobne k jednej z hlavných príčin. Zaspomínali sme si na prvopočiatky  internetu, ako to bolo predtým, aké boli informačné zdroje. Tou príčinou je, že človek je tvor pohodlný až lenivý. Internet sa stal autoritou s vysokou mierou dôveryhodnosti. V časoch jeho vzniku nikto nepremýšľal nad jeho odvrátenou stranou, takže sa evidentne podcenilo nastavenie pravidiel, ktoré by v súčasnosti zamedzili masovému šíreniu hoaxov. Niektorí jednotlivci, prípadne skupiny sú schopní absolútne nekriticky absorbovať aj úplne nezmyselný obsah a šíriť ho ďalej.

Aké je z toho východisko? Nebude to jednoduché. Pri deťoch a mladej generácií je to najmä o výchove a vzdelávaní, o naučení sa kriticky myslieť. Tu máme bohužiaľ v mnohých rodinách, ale aj na školách veľké rezervy. Preto nám teraz nezostáva nič iné, len veriť, že nám práve technológie pomôžu eliminovať hrozby. Napriek všetkému som optimistický. Za posledné dve dekády v IT sa toho stalo veľmi veľa, najmä vďaka globálnym príležitostiam, masívnemu technologickému pokroku a schopnostiam reagovať na výzvy dneška. Držme si palce.

Teraz najčítanejšie

Branislav Bonev

Viac ako 20 rokov pracujem v IT biznise, ale vždy som mal blízko k žurnalistike. Občas by som sa rád podelil so svojimi názormi či myšlienkami.