Denník N

Požiare v Kalifornii: čo všetko sme ochotní obetovať?

V roku 2018 Kaliforniu zachvátili masívne ničivé požiare spôsobené suchom. Tento rok tu sú opäť, rozsiahlejšie a ničivejšie. Ako preventívne opatrenie poskytovateľská spoločnosť zaviedla niekoľkodňové odstávky elektriny. Prečo tak urobila a aké boli reakcie obyvateľov?

Prvýkrát v histórii použila Národná služba počasia (NWS) varovanie extrémnej červenej vlajky. Takýto stupeň ani neexistuje, no NWS kvôli vážnosti situácie musela slovo extrémny použiť. Kaliforniou sa preháňajú vetry sily hurikánu – s rýchlosťou až 120 km/h – teda strháva elektrické vedenia a stromy. Vlhkosť je nízka a teploty vysoké, tieto podmienky sú teda ideálne na tvorbu masívnych požiarov a ich nebezpečne rýchle šírenie. NWS sa dokonca vyjadrila, že „o takýchto podmienkach donedávna ani nechyrovali.“

Pod varovaním extrémnej červenej vlajky je sedem miliónov ľudí, avšak až 26 miliónov môže byť v ohrození. V Severnej Kalifornii je najvýraznejší požiar pri meste Kincade. Trvá od 23. októbra a za ten čas už dokázal spáliť takmer 8000 km². Len za posledný deň sa zväčšil dvojnásobne. 186 000 ľudí už bolo evakuovaných. Avšak kvôli odstávkam elektriny je navyše komunikácia s úradmi veľmi zlá. S popáleninami boli hospitalizovaní už dvaja ľudia. Pôvod požiaru známy nie je, avšak stále sa vyšetruje.

Južná Kalifornia je na tom rovnako zle. Len požiar pri meste Getty zničil deväť domov, šestnásť škôl v Los Angeles bolo nútených zatvoriť. Požiar bol pravdepodobne zapríčinený suchým eukalyptom, ktorý spadol na elektrické vedenie. Ani tento požiar sa ešte nepodarilo uhasiť. Hasiči zatiaľ skrotili len 15% územia, na ktorom vyčíňajú požiare.

Počty a veľkosť požiarov zaznamenáva táto online mapa: https://ucanr.edu/sites/fire/Wildfire_Health_-_Safety/Current/

Tweet NWS upozorňujúci na utorkovú situáciu spolu s mapou požiarov

 

Aj kvôli týmto skutočnostiam sa poskytovateľ elektrickej energie pre danú oblasť Pacific Gas & Electric (PGE) rozhodol pre odstávku. Bez elektriny ostalo takmer 600 000 domácností. PGE za tento krok bolo spotrebiteľmi silne kritizované. Odstávka vraj disproporčne ovplyvňuje hlavne zdravotne znevýhodnených a nízkopríjmových obyvateľov. Predmetom kritiky boli hlavne nefunkčné zariadenia. Problém s elektrickou energiou je teda dlhodobý a odstávka ho nerieši.

Kritizovaná je aj slabá komunikácia spoločnosti. Tá oznámila, že sa obyvatelia majú pripraviť na odstávku od piatej hodiny poobede, avšak niektoré domácnosti boli odstavené neskôr alebo vôbec, iné zasa nemali elektrickú energiu celý deň.

Obrovské požiare Kaliforniu sužovali aj v rokoch 2017 a 2018, čo indikuje zjavný vzorec. Požiare sú každým rokom silnejšie, frekventovanejšie a trvajú dlhšie. Kalifornské ministerstvo lesníctva a požiarnej ochrany (CalFire) upozorňuje na populačný nárast, ktorého následkom je stavba obydlí v oblastiach, ktoré sú náchylné na požiare. Podľa CalFire je ale kľúčovým pohonom tohto trendu klimatická zmena.

Klimatická zmena je už ale problém nás všetkých. Je len otázkou času, kedy bude podobným požiarom čeliť i stredná Európa – musíme si tento problém uvedomiť a konať.

 

 

 

Barbora Výrostková, Košice


Teraz najčítanejšie

Fridays for future

Fridays for future je študentská iniciatíva, ktorá vznikla na podnet Švédky Grety Thunbergovej. Je tvorená mladými ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o budúcnosť našej planéty, preto sa snažia štrajkovaním upútať pozornosť autorít na jej neistú situáciu. Prostredníctvom blogu sa pokúsime o problematike klimatickej krízy edukovať aj širokú verejnosť, a to komentovaním aktuálneho diania na tomto poli, reportovaním najnovších vedeckých správ či zverejňovaním našich príhovorov zo štrajkov.