Denník N

Sviatok všetkých plastov už zajtra aj na Vašom cintoríne…

Prečo chodíme k narodeninám gratulovať s krásnou, živou kytičkou (alebo hoc i len s jedným, živým kvetom), no na cintoríny si chodíme zosnulých uctiť hromadne s plastovým odpadom?

Nerozumiem.

Tí ľudia pre nás v našich životoch znamenali mnoho.

Mnohí z nás navyše majú doma záhrady, v ktorých si ešte i dnes dokážeme nájsť životaschopný zväzok levandúľ, chryzantém, ozdobných skalničiek, či sušených, no živých okrasných kvetov a tráv.

Iste, polkilový plastový honosný veniec vyzerá asi v konečnom dôsledku z diaľky lepšie, ale naozaj toto chceme?

Nemyslím si.

Nie som teda žiaden expert na symboliku kvetov a pevne verím, že domácim zväzkom levandúľ pamiatku zosnulého neurazím a ak áno, tak snáď omnoho menej, než plastovou opachou, ktorá nesymbolizuje nič iné, než nenažranosť tejto doby.

V každom, i tom najmenšom cintoríne niekde na lazoch, vzniknú zajtra stovky kíl plastového odpadu.

A na čo?

Vieme začať od seba.

Majme opäť raz Sviatok všetkých svätých.

Nechcime, prosím, Sviatok všetkých plastov…

 

Sviatok všetkých plastov

Sviatok všetkých plastov už zajtra…

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší.

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Progresívny starosta (od r. 2018) jednej z najrýchlejšie rastúcich samospráv SR - Hviezdoslavova. Kým mnoho miest a obcí sa z prírastku obyvateľstva teší, tu je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj "najväčší bratislavský satelit", vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, čelí enormnému nárastu populácie spôsobenému nerozumným uvoľňovaním územného plánu v rokoch 2008 - 2014. M. Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a pred starostovaním bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal ihneď po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. V septembri 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za r. 2019, udelenou Združením občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bola obec na ocenenie nominovaná opäť. V r. 2021 pridal svoje ocenenie aj nezávislý portál PlatStarostu.sk. V decembri 2021 bol M. Lackovič zaradený medzi 30 tvárí lepšieho Slovenska v knižnej edícii "Humans", ktorú priniesol Forbes. V r. 2022 bol súčasťou slovenskej delegácie Transparency International v Kosove. V októbri 2022 obhájil svoj mandát starostu obce s výsledkom 83,2%.