Denník N

Sviatok všetkých plastov už zajtra aj na Vašom cintoríne…

Prečo chodíme k narodeninám gratulovať s krásnou, živou kytičkou (alebo hoc i len s jedným, živým kvetom), no na cintoríny si chodíme zosnulých uctiť hromadne s plastovým odpadom?

Nerozumiem.

Tí ľudia pre nás v našich životoch znamenali mnoho.

Mnohí z nás navyše majú doma záhrady, v ktorých si ešte i dnes dokážeme nájsť životaschopný zväzok levandúľ, chryzantém, ozdobných skalničiek, či sušených, no živých okrasných kvetov a tráv.

Iste, polkilový plastový honosný veniec vyzerá asi v konečnom dôsledku z diaľky lepšie, ale naozaj toto chceme?

Nemyslím si.

Nie som teda žiaden expert na symboliku kvetov a pevne verím, že domácim zväzkom levandúľ pamiatku zosnulého neurazím a ak áno, tak snáď omnoho menej, než plastovou opachou, ktorá nesymbolizuje nič iné, než nenažranosť tejto doby.

V každom, i tom najmenšom cintoríne niekde na lazoch, vzniknú zajtra stovky kíl plastového odpadu.

A na čo?

Vieme začať od seba.

Majme opäť raz Sviatok všetkých svätých.

Nechcime, prosím, Sviatok všetkých plastov…

 

Sviatok všetkých plastov

Sviatok všetkých plastov už zajtra…

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší.

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Novozvolený progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce na Slovensku - Hviezdoslavova. Kým veľká časť samospráv sa z prírastku obyvateľstva teší, v prípade Hviezdoslavova je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj ako najväčší bratislavský satelit, vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, musí čeliť enormnému nárastu populácie. Marek Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a donedávna bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal bezprostredne po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. 20. septembra 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za rok 2019, ktorú udeľuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bol Hviezdoslavov na ocenenie nominovaný opäť.