Denník N

Tretí najbohatší muž sveta chce pridať Tiffany do svojho portfólia

Americká firma Tiffany & Co. potvrdila, že dostala návrh na kúpu vo výške 14,5 miliardy dolárov od najväčšej luxusnej skupiny na svete LVMH. Klenotník zatiaľ ponuku neprijal, ale ani neodmietol. LVMH si tak bude ešte nejaký čas musieť počkať.

Spoločnosť LVMH eviduje medziročný nárast tržieb o 15%. Zisk sa jej podarilo zvýšiť o 14% vďaka silnému predaju v Ázií, najmä v Číne, ktorá sa stala jej najväčším trhom. Silné výsledky pomohli okrem toho zvýšiť aj cenu akcií, ktorá medziročne narástla o viac ako 50%.

Skupina LVMH obsahuje 70 rôznych spoločností vrátane módnych značiek ako Christian Dior a Louis Vuitton, výrobcu exkluzívnych vín Moët & Chandon či luxusné značky hodiniek Hublot a TAG Heuer.

Preto je pochopiteľné, že sa LVMH zaujíma práve o Tiffanyho, ktorého segment luxusných šperkov sa dobre hodí do jej obchodného portfólia. Navyše, Tiffany by skupine pomohol upevniť pozíciu na čínskom trhu, pretože dopyt po luxusnom tovare v tejto krajine kontinuálne rastie.

Trhová hodnota francúzskeho koncernu, ktorého CEO Bernard Arnault patrí medzi trojicu najbohatších ľudí sveta, sa v súčasnosti šplhá na takmer 200 mld dolárov s mierou zadlženosti iba 28%. Z hľadiska finančnej pozície je akvizícia na dobrej ceste a v dlhodobom horizonte by mohla prispieť k zvýšeniu ceny akcií vďaka pokrytiu trhu s vysoko žiadaným luxusným tovarom.

Teraz najčítanejšie

Martin Krištoff

Pôsobím ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.