Denník N

Choď voliť! Ale koho?

Môj subjektívny pohľad na parlamentné voľby.

Všade počujete, že keď ste nespokojný s tým, ako to v našom štáte vyzerá, tak máte ísť voliť. Otázka však je, že koho voliť? A zmení to vôbec niečo?

Samozrejme, že všetko čo bude napísané v tomto článku, bude výrazne ovplyvnené mojim vlastným uhľom pohľadu a mojím osobným názorom.

Poďme začať tým, že ako to u nás vlastne funguje. V našom štáte sa parlament delí na koalíciu a opozíciu. Koalíciu z pravidla zostavuje strana, ktorá voľby vyhrá. Právo zostaviť vládu, čiže koalíciu im udá prezident, dnes už prezidentka. Ak strana nemá nemá parlamentnú väčšinu čo je 75 poslancov, musí si vybrať kamošov, ktorí im so zostavením vlády pomôžu.

Aký je rozdiel medzi koalíciou a opozíciou?

Koalícia je skupina vládnucich strán, ktoré podpísali koaličnú zmluvu. Tieto strany (ministri) spravidla rozhodujú o tom, čo sa v tomto štáte deje, proste koalícia sú tí čo majú kľúče od miešačky. ?Môžu samé rozhodnúť o tom, ktorý zákon chcú, a ktorý nie. Opozíciu tvoria strany, ktoré nie sú v koalícii a vo voľbách mali nad 5%. Môžu síce navrhovať zákony, no bez podpory koalície im neprejdú. Opozícia je niečo, ako dieťa, ktoré keď chce niečo spraviť, tak sa musí spýtať rodičov (koalícií). Opozícia má na starosti aj kontrolu koalície.

Keďže posledné voľby vyhrala strana SMER-SD na čele s Róbertom Ficom, čo znamenalo, že Fico si musel nájsť kamarátov do pieskoviska. Zobral medzi seba stranu SNS na čele s Andrejom Dankom a stranu Most-Híd na čele s harakterom Bugárom.

Predvolebné prieskumy:

Čo si z tohto grafu zobrať?

V tomto prieskume vidieť, že SMER-SD aj po všetkých svojich prúseroch, ktoré v poslednej dobe vychádzajú na povrch stále výrazne vedie. V mojej hlave rezonuje otázka, ako to je vôbec možné? Čo tí ľudia ešte potrebujú za dôkazy na to aby zistili, že SMER nie je ten správny smer. Všetci sa všade iba sťažujú na to, že všetko je v tomto štáte zlé a aj tak chcú voliť tých čo zostavovali vládu od roku 2006. Sami si zvolia tých, ktorí im 11 rokov srali do rúk a okrádali občanov o toaletný papier, ktorým to všetko pekne poutierali. Tí, ktorí ich okrádali. Tí, ktorí zapredali štát do rúk ,,podnikateľom“, ako je Kočner. Tí, ktorí spôsobili to, že sa v tomto štáte nedá na nič spoľahnúť. Naozaj chceme týchto ľudí nechať znova zostavovať vládu? Naozaj netúžime po zmene? Fakt nám stačí, že SMER-SD si vymenil čapičku a namiesto Fica sa na nás usmieva Pellegrini?

Ďalej som znepokojený s nárastom pri strane ĽSNS. To, že staré veci sa vracajú a stávajú sa znova moderné by nemuselo platiť pri všetkom. Hlavne nie pri nacizme. Nacizmus mal vymrieť už dávno. Vlastne asi nemal ani nikdy vzniknúť. Pri otázke prečo by ste volili práve túto extrémisticku stranu je najčastejšia odpoveď, že: ,,Nie sme spokojní a chceme zmenu.“ To, že chcete zmenu je síce v poriadku, dokonca pri tejto situácií aká v tomto štáte je, tak to je priam vítané. Ale prečo chcete robiť takúto extrémnu zmenu? Ak je to tým, že vás pán Kotleba oslovil nejakým svojim predslovom, alebo príhovorom, nebodaj diskusiou, tak by ste sa mali dať vyšetriť. Môže ísť o xenofóbiu, alebo rasizmus. A ak náhodou ešte aj popierate holokaust, alebo hajlujete po futbalových zápasoch, alebo len tak z voľnej chvíle, tak sa ani vyšetriť dať nemusíte. Choďte sa rovno udať! Je to totižto nezákonné. Dobre dosť bolo urážania. Kotleba síce navzdory račkovania rozpráva pekne. Rozpráva o tom, ako by tu všetko vylepšil, ako by zlepšil školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo. Problém je, že nikdy neprišiel s konkrétnym nápadom, ako túto ideálnu predstavu spraviť, preto ho ako budúcnosť nášho štátu nevidím. Obávam sa však, že sa do koalície dostane spolu s SNS a SMER-om.

O strane SNS toho dúfam nemusím hovoriť veľa. Danko s jeho prejavmi krásne prezentuje, ako táto strana vlastne vyzerá. Strana SNS a marketingové zákony, ktoré vypúšťajú aj so stranou SMER-SD sú na oko pekné, no v skutočnosti nefungujú. Zákony typu vyššia minimálna mzda, rekreačné poukazy, znížená daň na niektoré potraviny, ktorá v konečnom dôsledku nefunguje vôbec. Ak budú takéto zákony pribúdať, tak skrachuje každý začínajúci podnikateľ. No proste na oko pekné no v skutočnosti na nič.

Ďalej tu máme strany pod 5%, ktoré nie je úplne výhodne voliť. Strana potrebuje 5% na to aby sa vôbec dostala do parlamentu. To znamená, že ak chcete voliť strany, ktoré majú v prieskumoch výrazne pod 5% asi to radšej ani nerobte, je veľká pravdepodobnosť, že vám váš hlas prepadne. Zvoľte si radšej stranu, ktorá zastáva podobnú ideológiu ako strana, ktorú ste chceli ísť voliť. Ak ste chceli voliť stranu VLASŤ a toto vás presvedčilo o tom, že dáte radšej hlas ĽSNS, tak radšej voliť ani nechodte.

Zatiaľ som vám povedal koho nevoliť, respektíve koho by som nevolil ja a prečo. Poviem vám aj koho teda vlastne máte voliť? Nie, ale poviem vám, koho budem voliť ja.

Máme tu ešte strany PS/SPOLU a strana ZA ĽUDÍ. Ideologicky sa mi páčia obe, sú si totižto podobné. Sám zatiaľ neviem, pre ktorú sa rozhodnem. Z čoho budem nakoniec vychádzať? Pred voľbami je dôležité si pozrieť rôzne rozhovory, ktoré pred voľbami bývajú. Ďalej je dobre si prečítať kompletný program strán, ktoré chcem voliť. A v neposlednej rade sa budem riadiť prieskumom a dám hlas strane, ktorá bude schopná poraziť stranu SMER-SD. Nevravím, že po zvolení týchto strán do koalície bude v krajine všetko lepšie a prestane sa kradnúť, ale prečo to aspoň neskúsiť…

Rozhodnite sa sami no nie len sami pre seba.

Voľby sú veľmi dôležitá vec a zároveň je to veľká zodpovednosť, lebo vašou voľbou neovplyvníte len váš život, ale aj život ostatných. Preto by ste sa mali rozhodovať zodpovedne. Nechcem vám rozkazovať koho máte ísť voliť, nemám ani takú právomoc. Rozhodnite sa sami, no nezabudnite pri tom rozmýšľať a prípadne si zistiť rôzne fakty.

 

 

Ak chceš moju tvorbu finančne podporiť, môžeš tak spraviť tu: https://www.patreon.com/lukaslipiansky   Za každý halier budem veľmi rád! :)

Teraz najčítanejšie

Lukáš Lipiansky

Som mladý chalan z Prievidze, ktorého baví písať. Baví ma cestovať, čítať knihy a počúvať zaujímave podcasty. Študujem na Obchodnej akadémii v Prievidzi. Ak ma chceš finančne podporiť, môžeš tak urobiť na mojom patreone: https://www.patreon.com/lukaslipiansky