Denník N

Imigrantov sa musíme snažiť pochopiť

Zaujať nejaký zásadne vyhranený postoj na európsky imigračný problém pre mňa nie je úplne jednoduché aj napriek tomu, že sa považujem za liberálneho socialistu. Už piatym rokom žijem v USA a ako legálny migrant denne sledujem americkú debatu o imigrácií, ktorá sa ma v zásade týka. Poväčšinou skončím relatívne nahnevaný kvôli tomu, že ilegálni imigranti majú viac práv ako ľudia ako ja, ktorí si museli prejsť birokratickým peklom a denne žiju podľa prísnych pravidiel daných štatútom ich víz.

 

Na druhej strane si však uvedomujem, že desiatky tisíc ľudí z južnej a strednej Ameriky utekajú pred tým ktorým autokratickým režimom a snažia sa zabezpečiť lepší život pre seba a svoje deti. Nie som v pozícií, z ktorej mám právo akýmkoľvek spôsobom ich súdiť, keďže aj ja som opustil Slovensko a šiel si za niečím „lepším“. Narodil som sa v krajine, ktorá sa v podstate len predvčerom stala súčasťou západného sveta a mal som možnosť prejsť si tou šialenou birokraciou, no mnohí túto možnosť nemajú, keďže ich krajina pôvodu je o čosi pozadu.

 

To je podľa mňa najdôležiteší argument vrámci debaty o imigrantoch v Európe. Narodili sa niekde v Afrike, nie je to ich dočinením a teraz sa snažia nájsť si lepší život. Nemôžeme sa na to pozerať ako na islamizáciu Európy, ako sa nám to snažia predať niektoré z množstva konšpiračných portálov, ale skôr ako na osobné nešťastie tisícok ľudí, ktorí jednoducho idú za niečím lepším. To, že imigrantov vnímame ako zvieratá kvôli niekoľkým príkladom kriminálnikov, je absolútne nespravodlivé, no pochopiteľné. Naše mozgy sú bombardované toľkým množstvom informácií, že niektoré situácie riešia cez rôzne kognitívne skratky a tak zovšeobecňujeme. No v tomto prípade by sme nemali.

 

Ako Slováci nepoznáme vojnu. Posledných 70 rokov si žijeme v relatívnom mieri a aj napriek tomu, že to tu nebolo vždy ľahké (a pre mnohých je život na Slovensku trápením aj teraz), nemusíme sa báť režimu, čo vyvražďuje svojich občanov. Nepoznáme strach z padajúcich bômb, z nedostatku vody, z vyhranených etnických konfliktov a podobne. Ľudia, čo momentálne utekajú do Európy sa snažia uniknúť práve pred týmto. Nemyslím, že k nám idú s Koránom v rukách a skonvertujú Slovensko na Islam. Nepokradnú naše ženy. Nechystajú sa znásilniť Slovensko. Snažia sa nájsť lepší život a to im nemôžeme mať za zlé.

Teraz najčítanejšie