Denník N

Vás sa to netýka? Ale týka!

Sú tomu dva roky čo malí a strední farmári po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny nabrali silu a odvahu, aby vyrazili do ulíc. Posledný článok Jána Kuciaka bol o talianskej agromafii na východe Slovenska s prepojením na najvyšších ústavných činiteľov.

Dlhé roky podhodnocované a zanedbávané poľnohospodárstvo bolo a je v tak zdecimovanom stave, že pre skúsených talianskych agromafiánov a nie len agro, ale ako sa ukázalo aj kokaínových mafiánov bol ľahkou korisťou na poberanie eurodotácii. Skončila sa éra DPH-čkárov a začala nová éra eurodotačných grófov a grófiek. Tlak na vytláčanie malých gazdov z ich polí už bol tak neúnosný, že sme sa všetci postavili a povedali ,,máme toho dosť“. Skúšal sa najprv dialóg s Ministerstvom pôdohospodárstva, ako aj čelnými predstaviteľmi vlády, no premiér na listy neodpovedal. No húževnatosť a pevná viera, možno jednoduchších ľudí, no čestných a priamych priviedla mnoho poľnohospodárov, gazdov, roľníkov, farmárov až do Bratislavy.

Prečo to všetko? Prečo tí ľudia boli ochotní spať pod holým nebom na vlečkách? Kľačať pod mostom SNP? Ísť na traktoroch 48 hodín priemernou rýchlosťou 23km/h a prejsť 1000km?
Zo zúfalstva.

Táto vládna garnitúra, ktorá je odtrhnutá od reality nepochopila alebo nechcela pochopiť to, že agrobaróni už zašli za čiaru, no čísla nepustia a realita sa nedá donekonečna skryť za pekný klobúk a PR kecy. Je zlé ak hlupák riadi ministerstvo, no ešte horšie ak je to znalý človek, no tú znalosť používa alebo musí používať len pre „našich ľudí“.

V roku 2016 bola potravinová sebestačnosť 41%, čo už je katastrofálne číslo. Rok 2017 nám priniesol zníženie na 39%. V roku 2018 kedy sa už protestovalo v uliciach a Ministerstvo pôdohospodárstva deklarovalo, že prinieslo najväčšie investície za posledné desaťročie do poľnohospodárstva. Výsledok týchto investícií bol taký, že potravinová sebestačnosť klesla na 37%. Rok 2019 ukazuje už v terajších číslach, že tendencia tohto čísla bude zase klesajúca. Toto je realita!

Možno si poviete, že vás sa táto problematika netýka, že je to problém poľnohospodárov a ich agrodotácií. No každý jeden z vás ráno otvorí chladničku, napije sa vody a potrebuje dýchať. Keď balíte ráno svojím deťom desiatu do školy, dávate mu kus toho čo priniesol agrosektor. Každý jeden deň v roku sa vás dotkne agrosektor.

Vaše zdravie je len tak pevné, ako to čo do tela dostanete- agrosektor. Keď sa napijete vody, ktorá obsahuje množstvo antibiotík, ktoré tam presiakli z hnojovice z megaošíparní tak vaša rezistencia na antibiotika sa zas len zvyšuje – agrosektor. Uvedomme si všetci, že sme len tak zdraví, ako to čo jeme. Ak nechceme ostať odpadiskom druhotriednych potravín je potrebné priniesť silný, zdravý a pružný agrosektor. Ak vy budete chcieť zdravo žiť a mať kvalitné regionálne potraviny, tak každý jeden obchodník ich bude musieť mať na svojich pultoch.

Nebojte sa nič, my vieme dopestovať lacno a kvalitne, no potrebujeme v tomto bode zmeniť jednú hlavnú a základnú vec a to je úlohou štátu. Štát má byť oporným bodom pre svojho občana a všetci si za to platíme zo svojich dani, no dnes to tak nie je. Už toho máme dosť, zmeňme to.

Teraz najčítanejšie