Denník N

Stalo sa to, čo nikto nechcel. Fašisti kolaborujú so Smerom a SNS

Fico si presadil svoje, predvolebné sociálne balíčky zaplatia banky Foto - SITA/ Diana Černáková
Fico si presadil svoje, predvolebné sociálne balíčky zaplatia banky Foto – SITA/ Diana Černáková

Pred nedávnom sa na Slovensku hlasovalo 50 dňovom moratóriu, ktoré vďaka stranám ĽSNS, SNS a Smer prešlo. Mnohí hovoria o porušení ústavy a dúfajú, že zákon bude prezidentka Čaputová vetovať. Čo to ale znamená pre politický vývoj tejto trojice strán?

Mnoho politológov vylučovalo pomoc ĽSNS Smeru, pretože by to Kotlebovi podkopalo všetko, čo za tento čas budoval. Budoval o sebe mienku, že je protisystémový, nový dych do vlády, ktorá má za sebou mnoho káuz, ale ako sa ukázalo pri hlasovaní o moratóriu, neštíti sa hlasovať aj so Smerom.

Nikto nevie aký toto bude mať dopad na jeho výsledné percentá, no zdá sa, že sa nič nezmenilo. Nepočuli sme zatiaľ o žiadnej odluke väčšej, či menšej, časti voličov. Ak by sa voľby konali v októbri 2019, podľa agentúry Focus, by si Kotleba udržal svojich stálych 12 percent. Je pravdou, že prieskum sa konal ešte pred hlasovaním za predĺžené moratórium, no prieskum za november ešte nebol zverejnený. Článok preto budem ešte aktualizovať.

Čo to teda znamená? Ak sa Kotleba, samozvaný antisystémový kandidát, rozhodol hlasovať za návrh predložený systémom, proti ktorému sám podľa neho bojuje, je veľká pravdepodobnosť, že ak nebude mať Smer s kým zložiť koalíciu, čo je viac než možné, keďže MOST-HÍD do vlády so Smerom pravdepodobne nepôjde, siahne Smer na tzv. zelenú kartu – teda ĽSNS. Takáto koalícia je pre Slovensko likvidačná. SNS nemá problém predložiť akokoľvek hlúpy návrh, Smer nemá problém taký návrh podporiť, ak to bude pre ich predstavovať benefit a ĽSNS návrh podporí keď bude mať v sebe aspoň dúšok národnej hrdosti,

Aký bude mať takáto možná koalícia celkový dopad na percentá obidvoch strán, si nedovolím povedať. Tak isto, nie som si ani istý, či takáto koalícia naozaj vznikne. To všetko ukáže iba čas a výsledky parlamentných volieb.

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!