Denník N

Zariaďujeme detskú izbu

Detská izba je veľmi dôležitou súčasťou dospievania našich ratolestí. Trávia v nej veľkú časť svojho voľného času a preto je dôležité aby sa tam cítili pohodlne a mali priestor na svoj sebarozvoj. Dôležité je preto pri tvorbe detskej izby zamerať sa na záujmy vášho dieťaťa, priniesť mu kreatívne možnosti trávenia voľného času a samozrejme aj praktický a pohodlný nábytok v príjemných farebných odtieňoch.

Farebná škála

V rámci farebnej škály dbajte na to, že nemusíte všetko ladiť podľa pohlavia vášho dieťaťa. Pokiaľ napríklad dievčatku zladíte izbu do ružových tónov, môže to pôsobiť veľmi premyslene, ucelene a elegantne, avšak neposkytuje to dostatok podnetov pre fantáziu a kreativitu. Ideálny spôsob je deti obklopiť farbami, tvarmi a knihami.

Steny je tiež veľmi kreatívne obohatiť a vytvoriť úplne originálny priestor. Na takúto úlohu sú veľmi vhodné detské nálepky na stenu, ktorých použitie je jednoduché a viete ich prispôsobiť vašim potrebám. Rovnako ako aplikácia, tak aj odstránenie nálepiek je veľmi jednoduché a nespôsobujú žiadne poškodenia.

Hračky a dekorácie

V rámci detskej izby dekorovanie nezohráva veľkú úlohu. Samotnými dekoráciami sú totiž najmä hračky, ktoré zaberajú veľa priestoru. Avšak práve to môže byť problém. Snažte sa regulovať množstvo hračiek a zamerajte sa skôr na kvalitu ako kvantitu. To znamená, že sa sústreďte skôr na vzdelávacie hračky a aktivity ako na prílišné množstvo „jednorázových hračiek“.

Tiež hračky a hry vyberajte podľa záujmov vášho dieťaťa. Pokiaľ má rado hry na varenie, nakúpte mu riady a podobné hračky, ktoré dokáže plnohodnotne využiť. Veľké množstvo hračiek môže tiež vplývať na to, že deti sa nedokážu poriadne hrať. Ich myšlienky sa neustália pri sústredení na jednu hračku a preto je ich hra prerušovaná a neucelená.

Môže to mať vplyv aj na vývin sústredenia a na ďalšie vlastnosti vášho dieťaťa. Určite nezabudnite deťom vytvoriť priestor na aktivity ako sú čítanie a písanie, či kreslenie. Tie majú pre deti takmer základný význam a treba sa zamerať na podporovanie rozvoja týchto činností už od mladého veku.

Pokiaľ teda nabudúce budete kupovať hračku (nielen) pre svoju ratolesť, riaďte sa radšej minimalizmom. Detská izba vkusne zariadená a doplnená o detaily, ktoré deťom umožňujú rozvíjať svoje schopnosti im zaručene dá možnosť využiť svoj potenciál naplno. Veľmi dôležitou súčasťou je však aj trávenie dostatku času s deťmi a to najmä zmysluplnými aktivitami.

Teraz najčítanejšie