Denník N

More

Musím, inak sa neodhodlám…

Vysoký čiernovlasý muž stojí medzi dverami. „Tak ideme?“ pozerá po mne, chvíľu mám pocit, že ak vyjadrím nesúhlas, stane sa niečo hrozné. Akoby sa mu práve mal zrútiť svet. Odvraciam od neho pohľad, smiešne, akoby mi to pomohlo. Asi nie, ale robím, čo môžem,  bojujem s tým, hľadám argumenty. Usmieva sa na mňa, viem to aj bez toho, aby som sa na neho pozerala. Jeho tvár, mám ju prečítanú do posledného detailu. Ale ja nie som tá žena, nechcem, aby obracal svoju pozornosť práve na mňa. Dnes nie. Moje plány, musím dostať voľnosť.

Ľahké letné šaty na ramienka, viac odhaľujú ako zakrývajú. Je to také rafinované, všetko podčiarknuté pekne opálenou pokožkou. Trocha ako kakao, a to sme tu len niekoľko dní. Ona má šťastie, stačí jej trocha slnka a je nádherne opálená. Žiadna červená alebo jej odtiene. Tiež by som to tak chcela, ale u mňa to nefunguje, pobyt na slnku ma mení na raka. Závidím, je to pre mňa frustrujúce. Kašlem na to, potláčam všetky negatívne myšlienky. Musím, inak sa neodhodlám.

„Mami, dnes s vami nepôjdem, chcem byť na pláži.“ Dostala som to zo seba, ani neviem ako. Som hrdinka, cítim sa tak.  Ale tvár tej atraktívnej ženy v kratučkých šatách po mojej pravici sa mení. Odrazu a rýchlo. Sledujem ju a  dodávam. „S priateľmi, veď vieš.“ Snažím sa, dokonca sa usmievam. Musím pôsobiť suverénne, podľa mňa je to kľúčové. Aj ona bola mladá, musí to pochopiť, nemôžem tráviť každý okamih v ich spoločnosti. Teda vlastne, nie je stará, ale má už svoje roky. Hlúposť. Začínam sa do toho zamotávať.

Pravidlá, tých teda je, v tvári má prísnosť, akoby sa z nej v minúte vytratila všetka prirodzená milota. Počúvam, nehovorím nič. Chcem pôsobiť dospelo, snažím sa. Zamknúť ubytovanie, odísť, prísť, časový rozvrh, opatrnosť, nedávať sa do reči s cudzími.  „Áno, mami,“ pritakávam a kdesi vo svojom vnútri protestujem. Som takmer dospelá, do osemnástky mi nechýba veľa.

Teraz najčítanejšie

Darina Matichová

Obľúbili ste si moju tvorbu? Chceli by ste si prečítať viac nových kúskov? Na mojej osobnej webstránke http://darinamatichova.sk nájdete množstvo ďalších poviedok, niektoré aj v zvukovej podobe a nechýbajú ani informácie o mojich knižných počinoch.