Denník N

Izrael trestá obranu ľudských práv zákazom cestovania

Kampanier Amnesty International pre Izrael a Palestínske okupované územia Laith Abu Zijád, cestoval v sobotu 26. októbra na pohreb svojho príbuzného. Na hraničnom priechode Allenby – King Hussein Bridge medzi palestínskym Západným brehom a Jordánskom ho zastavila hliadka, ktorá mu po štyroch hodinám čakania oznámila, že izraelská informačná služba mu na základe nešpecifikovaných „bezpečnostných dôvodov“ nedovoľuje vycestovať. Táto situácia však zďaleka nebola prvým podobným prípadom obmedzenia pohybu pre obrancu ľudských práv v oblasti.

Laith je zamestnancom Amnesty International od novembra 2017. Počas práce pre organizáciu mu izraelské úrady udelili tri oprávnenia na vstup do Izraela a Jeruzalema, každé so šesťmesačnou platnosťou. Posledné z týchto troch oprávnení sa vzťahovalo na obdobie od 20. novembra 2018 do 12. mája 2019.

8. septembra 2019 Laith požiadal na vojenskom stanovišti al-Zajtúna o vydanie humanitárneho oprávnenia na vstup do Jeruzalema, aby mohol sprevádzať svoju matku na chemoterapiu. Jeho žiadosť v ten istý deň odmietli na základe „bezpečnostných dôvodov“ a bez ďalšieho vysvetlenia.  V izraelskom reštrikčnom systéme sa od všetkých palestínskych obyvateľov a obyvateliek okupovaného Západného brehu vyžaduje, aby si vybavili oprávnenie na každý vstup do Izraela i palestínskeho východného Jeruzalema, či už tam chcú cestovať za prácou, do nemocnice alebo na rodinnú návštevu.

Rozhodnutie izraelských úradov, že Laithovi nedovolia vycestovať z území, ktoré okupujú, je ďalším hrozivým príznakom, že izraelská štátna moc je čoraz netolerantnejšia voči kritike. Bližšie neupresnené „bezpečnostné dôvody“ na obmedzenie  slobody pohybu svedčia o tom, že opatrením trestajú ľudskoprávnu pracovnú náplň organizácie.

„Tvrdenie izraelských úradov, že majú akési bezpečnostné dôvody na to, aby Laithovi Abu Zijádovi bránili cestova, je úplne absurdné. Skutočnosť, že nedokážu uviesť žiadne podrobnosti, ktoré by takýto zákaz oprávňovali, svedčí o tom, že ich pravým zámerom je potrestLaitha za prácu, v rámci ktorej bráni ľudské práva Palestínčanov a Palestínčaniek.

Zákaz vycestovania porušuje Laithove právo na slobodu pohybu a je typickou ukážkou bezohľadného rozhodnutia izraelských úradov umlčiavať aktivistov, aktivistky a ľudskoprávne organizácie kritizujúce ich vládu. Na dôvažok týmto krokom iba upriamujú pozornosť na krutú a nehumánnu podstatu svojich politík,“ vyhlásil Kumi Naidoo, generálny tajomník Amnesty International.

Izraelské úrady v posledných rokoch prudko zintenzívnili svoju taktiku zastrašovania organizácií občianskej spoločnosti a ich zamestnancov a zamestnankýň pôsobiacich v Izraeli a na palestínskych územiach, ktoré Izrael okupuje. Izraelská a palestínska občianska spoločnosť je pod sústavnou paľbou izraelských reštriktívnych zákonných úprav a úradných opatrení spojených s očierňovacou kampaňou s cieľom znemožniť ľudskoprávnu prácu a postaviť ju mimo zákona.

13. júna 2018 cestoval Laith na demonštráciu, ktorej účastníci a účastníčky požadovali od palestínskej samosprávy, aby zrušila sankcie uvalené na pásmo Gazy. Zajída, ktorý mal v pláne protest monitorovať, cestou svojvoľne zatkli a následne mučili príslušníci palestínskych ozbrojených zložiek.

V septembri tohto roka podnikli izraelské ozbrojené jednotky raziu v kancelárii ľudskoprávneho združenia Addameer na podporu politických väzňov. V lete prijal izraelský najvyšší súd odvolanie proti úradnému rozhodnutiu odobrať pracovné povolenie oblastnému riaditeľovi Human Rights Watch Omarovi Šakirovi, ktorému by na základe straty pracovného povolenia hrozila deportácia.

Svojvoľné obmedzovanie pohybu nie je v rámci izraelských metód obťažovania a zastrašovania obrancov a obrankýň ľudských práv či pokojných aktivistiek a aktivistov tiež žiadnou novinkou. Spoluzakladateľovi hnutia BDS Omarovi Barghoutimu izraelské úrady opakovane svojvoľne zakazujú cestovať už od roku 2016. Medzi ďalšími ľuďmi, ktorým je na základe ich práce obmedzovaná sloboda pohybu je aj Shawan Jabarin, riaditeľ palestínskej ľudskoprávnej organizácie al-Haq.

Podľa medzinárodných právnych štandardov sa obmedzovanie práva na slobodu pohybu smie uplatniť len vo výnimočných prípadoch, v rozsahu, v akom je nevyhnutné a opodstatnené, a len vtedy, ak je postavené na jasných právnych základoch. Dôvody takýchto reštrikcií nesmú byť utajené, aby dotknuté osoby vždy mali možnosť sa voči nim odvolať na súde.

V prípade zákazu cestovania vydaného voči Laithovi izraelské úrady odmietajú zverejniť akékoľvek dôkazy, na ktorých by sa mohli zakladať dôvody na uplatnenie takéhoto opatrenie, a tým mu zároveň odopierajú možnosť podať proti nemu súdne odvolanie. Tieto svojvoľné reštrikcie Laithovi narúšajú osobný život a zároveň zasahujú aj do jeho ľudskoprávnej práce. Izraelské úrady mu takto zabránia vstúpiť do východného Jeruzalema a Izraela, cestovať do zahraničia na dôležité pracovné cesty a pokračovať v advokácii v OSN a ďalších medzinárodných organizáciách.

„Izraelské úrady musia bezodkladne zrušiť všetky vydané zákazy cestovania pre Laitha Abu Zijáda a ostatných palestínskych obrancov a obrankyne ľudských práv, ktoré a ktorí sú trestaní za to, že sa odvažujú hovoriť o izraelskej systematickej diskriminácii a porušovaniach ľudských práv Palestínčanov a Palestínčaniek,“ povedal Kumi Naidoo.

Text z anglického originálu preložila Elena Teplanová.

Páči sa Vám, čo robíme? Sledujte nás na FacebookuInstagrame a majte vždy aktuálne informácie o našej práci a petíciách.

 

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/ Blogy vyjadrujú osobný názor autorov a autoriek a nutne nereprezentujú stanovisko celej organizácie.