Denník N

Teória “byť o krok vpred”

V každodennom živote byť o krok vpred znamená uľahčovanie danej situácie. Myslieť na následky skôr ako sa stanú. Čo ak následky rozhodnutí majú dopad na celú spoločnosť? Čo znamená musieť byť o krok vpred vo funkcii politika?

Je to akoby heslom každého dňa. Teória byť o krok vpred. Krok vpred môže byť faktickou ideou o napredovaní. Krok vpred treba vnímať ako jav, ktorého proces môže posúvať na iné méty naše zmýšľanie, naše idey. Krok je možné hľadať v maličkostiach. Kráčate domov a fajčíte cigaretu, pričom dlhodobo “chcete” prestať, ale nedarí sa vám (!bullshit!) a viete, že z bodu A, ktorým ste vy, sa presúvate do bodu B, ktorým je kôš, na dno ktorého má upriamiť váš ohorok. Viete, že idete rýchlo za predpokladu uvedomenia si vzdialenosť bodu A od bodu B pri aktuálnej rýchlosti. Spomalíte, aby ste sa nepopálili a nemrzli pri koši skôr, ako cigaretu dofajčíte. Ak kráčam, je mi teplejšie, pretože som v pohybe. Pri koši budem stáť a bude mi väčšia zima. A propo, pripustiť možnosť zahasenia cigarety skôr je neakceptovateľná. V plnom rozsahu.

Ak idem rýchlo a dosiahnem cieľ, pričom nebudem považovať samotný proces za relevantný pre konečný output a budem ignorovať jeho jednotlivé body, čo sa môže stať?

Ak vyvíjame snahu o aplikovanie tézy na jednotlivca alebo skupinu, je potrebné si uvedomiť nasledovné. Skupina pracuje na iných princípoch narozdiel od jednotlivca, pričom skupina nie je len súčtom jednotlivcov. Je rozdiel sa baviť o mne a mojom mrznutí kvôli nahrávaniu bodov rakovine alebo “byť o krok vpred” a nemrznúť. Aj keď by som mrzol, vždy bude mať moje (Pozn.red. Veľakrát i neuvedomelé) rozhodnutie nebyť o krok vpred negatívny následok len pre mňa. ja nerozhodujem svojimi činmi o spoločnosti, ak v merítku pointy mám národ. Dostáva sa nám možnosť voľby tých, ktorí tie činy budú vykonávať. Momentálne ich vykonávajú ľudia, ktorí nemyslia o krok vpred. Možno áno, ale na základe ich činov sa dá usúdiť, že krok chcú spraviť len oni s kamarátmi. Znásilnili svoje povolanie. Znásilnili moc, ktorú im ľudia dali.

Je nehovorím, že opatrenia v zmysle sociálnych balíčkov sú zlé. Kvitujem zákon z dielne SNS “zviera nie je vec” alebo “zákaz držania psa na reťazi”. Sú to zákony, ktoré majú ukázať našu empatiu, ktorú ako ľudia máme. Na druhej strane je smutné, že potrebujeme na to zákon, ktorý nám prikazuje netýrať psa. Zopakujem otázku, myslí niekto vpred? V politike sa nemá vyskytovať osoba, ktorá vykonáva “krok vpred” pre uspokojenie svojich potrieb, ale funkcia danej profesie spočíva v práci pre kolektívum. Pre druhých. Pre všetkých, ktorých sa výkon danej exekutívy dotýka a o ktorých rozhoduje. Je to uvedomenie si diferenciácie na tých, ktorí vládnu a tých, ktorí sú ovládaní.

Racionálne zmýšľajúci človek nechce poukazy zadarmo. Nechce ani vlaky zadarmo. Nevidí v tom “krok vpred”. ZSSK sa znižuje k úrovni smutných smajlíkov na negatívne komentáre k postom na FB s textom, že ich to mrzí a odkazujú sa na obmedzený rozpočet či už na údržbu alebo revitalizáciu vozňového parku.
Zo Zvolena do Košíc cestuje spolužiačka bežne 6 hodín z internátu. Vo Vrútkach nestihne prípoj, pretože vlak do Žiliny má výrazné meškania, ale nemá inú možnosť, pretože systém jej priam prikazuje cestovať vlakmi zadarmo, pretože z výplat rodičov, ktorí pracujú niekde v okolí Michaloviec, neostane na uvedené komplikácie, aby mohla zvoliť iný spôsob prepravy. Žiaľ. Je odkázaná na vlaky zadarmo, ktoré sú maximálne nespoľahlivé. To je jeden príklad z tisícok. Koľko z vás meškalo do práce alebo do školy kvôli slovenskému národnému prepravcovi?

O to presne ide populistom. Moja expresívna definícia by mohla znieť nasledovne: “Vymyslieť rýchlo niečo, čím ľuďom zapchajú na určitý čas papule.” Nikto sa nepozerá na rozpočet a bezhlavo buchnú päsťou po stole. Tak sa ani nečudujem, že ZSSK neostáva nič iné ako písať smutné smajlíky, hold blbý, že jo. Zo slovenských vlakov sa stal doslova virál a niečo nadmieru epické v ironickom ponímaní. Je to frustrujúcich stav našej infraštruktúry. Vlaky sú jedným z mnoha príkladov, ktoré by sa v danej súvislosti dali uviesť

Tunelovanie eurofondov, diaľničná výstavba, kauza Veľký Slavkov, tunelovanie Vojenskej spravodajskej služby, predaj emisií, Gorila, Penta a mnoho ďalších.

29. februára poď voliť. Pozri si volebné programy. Zostav svoje priority. Čo čakáš od štátu ty? Chceš, aby sme mysleli o krok vpred a venovali sa tomu, čo môže meniť životnú úroveň alebo sa budeme oddávať sociálnym balíčkom a ideológiam presadzovaných na myšlienkach nenávisti?

 

 

Teraz najčítanejšie