Denník N

Ekológia v doprave

Ekológia je vo svete veľmi preberanou témou. Týka sa nás všetkých aby sme žili viac ekologicky  a tým našu planétu zbavovali škodlivín a udržovali ju pri živote. Najviac škodlivých látok sa do ovzdušia dostáva prostredníctvom výfukových plynov z dopravy. Výfukové plyny však môžeme eliminovať najmä ekologickejšími spôsobmi dopravy. Aké to sú? Prečítajte si viac.

MHD/ Plné auto

Doprava prostredníctvom MHD je často menej komfortná ako autom, napriek tomu však prináša množstvo iných benefitov. Predovšetkým je omnoho finančne výhodnejšia ale má aj benefity v ohľade na ekológiu. Zároveň je už táto forma dopravy dnes už omnoho rozvinutejšia. Preto nemusíte dlho čakať na príchod autobusu a dostanete sa ním prakticky všade.

Omnoho ekologickejšie a aj ekonomickejšie je pokiaľ svoje auto využívate naplno. Tým, že vás cestuje viac v jednom vozidle a nie každý samostatne na svojom aute šetríte prírodu pred nežiadúcimi plynmi. Tiež si môžete rozdeliť finančné poplatky za jazdu medzi jednotlivých členov a jazdiť výhodnejšie. Pre prírodu je veľmi dobrou alternatívou aj využívanie elektromobilov, ktoré neprinášajú do prostredia toľkú záťaž.

Krátke trasy na bicykli, či pešo

Pokiaľ si zvyknete na pohodlie, ktoré prináša cestovanie autom, môže byť niekedy ťažké využívať aj iné formy prepravy. Veľmi dobré pre vaše telo je však zvyknúť si na chôdzu pešo, či vytiahnuť bicykel. Okrem toho, že budujete svoju fyzickú kondíciu, trávite čas v prírode , či už sami alebo so svojimi blízkymi. Na krátke trasy je preto ideálne urobiť si prechádzku a nesadať zbytočne v každom prípade za volant auta.

Okrem bicykla existujú aj iné „dopravné prostriedky“, ktoré môžete využiť. Zábavnou alternatívou môžu byť aj kolobežky, ktoré už dávno nie sú zábavou len pre deti. Menších možno zaujmú aj skatebordy, či kolieskové korčule, ktoré vám tiež umožnia rýchlejší presun z miesta na miesto a zároveň si dožičíte čas pre seba a svoju fyzickú kondíciu.

Vytvorením rutiny, či už v rámci chôdze, bicyklovania alebo iných športových aktivít podporujete zdravie tela a psychiky a zároveň pomáhate prírode. Ekologické spôsoby dopravy sú veľmi dôležité ako súčasť nášho života. Mali by sme sa zamerať na všetky dôležité aspekty, aby sme zabezpečili lepšiu kvalitu životného prostredia nielen pre seba ale aj pre budúce generácie.

Ekologickejší prístup môžete aplikovať aj v iných sférach vášho života ako je doprava. Napríklad sú aj ekologickejšie spôsoby vykurovania prostredníctvom solárnych panelov, či využívanie menšieho množstva plastu v domácnostiach. Je len na vás ako ste ochotní obmedziť sa pre našu planétu.

Teraz najčítanejšie