Denník N

Sloboda ako veľký záväzok

Ďakujem, že ste nám ukázali, aký nádherný je slobodný život. Verím, že aj my vás dokážeme nasledovať a slobodu si nikdy nenecháme zobrať. Že urobíme všetko, čo dokážeme. Že budeme túžiť po vedomostiach. Že budeme vždy  ctiť pravdu. Že budeme kriticky hodnotiť všetky informácie. Že budeme tolerantní a chápaví.

Sloboda znamená aj musieť

Oslavy tridsiateho výročia Nežnej revolúcie nás nabádajú, aby sme sa aj my zamysleli nad slobodou. Čo pre nás sloboda znamená a čo nám prináša?

Sloboda sa najčastejšie spája so slovom môcť. Slovo musieť si väčšina ľudí spojí s niečím negatívnym. Je však sloboda iba zdrojom neobmedzených možností a bezhraničnej voľnosti?

Sloboda je niečo, čo je veľmi krehké. Sloboda je stav, na ktorý musí byť človek pripravený a vyzretý. Pretože sloboda, to nie je iba môcť, ale sloboda znamená aj musieť. Sloboda od človeka vyžaduje obrovské množstvo úsilia a snahy. Človek, ktorý chce zostať slobodný, musí každý deň za túto slobodu bojovať. Kým sme získali slobodu v roku 1989, bojovalo, trpelo a zomieralo mnoho ľudí. Týmto všetkým sa chcem poďakovať. Ďakujem, že nám ukázali cestu a otvorili veľké a ťažké brány.

Teraz je rad na nás. Ak si chceme zachovať tú krásnu slobodu, musíme aj my každý deň zabojovať. Dnes však musíme bojovať sami so sebou. Nie každý dokáže uniesť slobodu. Ale stratiť ju, to by bolo to najhoršie. Hoci si tí, čo nezažili neslobodu častokrát neuvedomujú, čo sloboda znamená, bola by tragédia, ak by sme o ňu prišli. Sloboda je pre nás niečo nové a stále sa musíme učiť, ako s ňou narábať… sloboda neznamená iba eufóriu a nespútanosť, ale znamená aj povinnosti a záväzky.

Skutočne slobodný človek je taký, ktorý si uvedomuje nástrahy a riziká slobody a je pripravený im čeliť. Sloboda, to je okrem krásneho môcť, aj náročné musieť. Ale práve tieto morálne hranice z nás robia spokojných a silných ľudí.

Musíme…

Musíme sa vzdelávať. Ak nebudeme vzdelaní, ľahko o slobodu prídeme. Ak nebudeme poznať históriu, potom zopakujeme všetky chyby, lebo národ, ktorý nepozná svoju históriu, je odsúdený prežiť ju znova. Máme slobodný prístup k informáciám, a tak nám niekto nemôže nanútiť jeho zdeformované videnie minulosti, či prítomnosti. Máme šancu dozvedieť sa o histórii pravdu a musíme túto možnosť využiť. Počúvajme slová ľudí, ktorí zažili neslobodu a poučme sa z nich.

Musíme sa tolerovať. Pretože každý je slobodný a má právo slobodne žiť. Má právo na vlastné názory, hodnoty a rozhodnutia.

Musíme si pevne stáť za vlastnými názormi a hodnotami. Nemôžme cúvnuť, keď nás niekto hlasnejší zastraší a bude sa snažiť zahnať nás do kúta. Vtedy musíme byť silní.

Musíme kriticky rozmýšľať. Nikto nám nič nedá na zlatom podnose a my musíme kriticky rozmýšľať vlastnou hlavou. Je to ťažšie ako pasívne prijímanie informácií, ale slobodný človek musí vedieť rozlíšiť medzi pravdou a bludom. Máme okolo seba mnoho informácií a je vylúčené, aby sme iba sedeli a každú bez rozmýšľania prijali tak, ako pred tridsiatimi rokmi. Overujme si informácie, keď máme tú úžasnú možnosť.

Musíme sa naučiť, že sme zodpovední za vlastné rozhodnutia a vlastný život. Ak sa pre niečo rozhodneme, budeme za to niesť následky. Budeme zodpovedať za vlastné chyby aj úspechy. Každý má svoj život vo vlastných rukách a to je na slobode asi to najkrajšie a zároveň najťažšie. Mnohí ľudia si stále nezvykli, že za svoje šťastie sú zodpovední sami a nikto im ho neprinesie na zlatej tácke. Ak niečo chceme, musíme sa snažiť. V slobodnom svete máme neistotu výsledku, ale zároveň istotu, že výsledok bude v našich rukách. Nečakajme, že za nás niekto bude žiť. Nechceme, aby za nás niekto rozhodoval- nechcime, aby za nás niekto žil.

Musíme byť poctiví a úprimní. Každý má slobodu konať podľa vlastného uváženia, ale jeho konanie musí byť poctivé. Nesmieme zneužívať slobodu a klamať, podvádzať a kradnúť. Musíme sa vždy rozhodovať pre poctivé správanie. Nešírme lži, neznevažujme úprimnosť a nezneužívajme slobodu slova na šírenie dezinformácií.

Musíme byť slušní a kultivovaní. Veď brutalita, hlúposť a primitivizmus sú najväčšími hrozbami slobody. Pretože práve tie je najviac počuť.

Sloboda je to najcennejšie, čo každý z nás má. Ale ak o ňu nechceme prísť, musíme si ju vážiť a každý deň bojovať.

Ďakujeme a sľubujeme

Ďakujem vám, ktorí ste obetovali vlastné životy za našu slobodu. Ďakujem, že ste nám ukázali, aký nádherný je slobodný život. Verím, že aj my vás dokážeme nasledovať a slobodu si nikdy nenecháme zobrať. Že urobíme všetko, čo dokážeme. Že budeme túžiť po vedomostiach. Že budeme vždy  ctiť pravdu. Že budeme kriticky hodnotiť všetky informácie. Že budeme tolerantní a chápaví. Že budeme empatickí. Že si budeme vážiť históriu a pripomínať si, čo nám dala a čo nás naučila. Že budeme vždy schopní rozoznať diktátorov, fašistov, nacistov, mafiánov a ostatných, ktorí by chceli siahnuť na slobodu iných. Že budeme poctivo žiť a myslieť.

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.