Denník N

Tretí krát od Novembra.

Ilustračný obrázok. Zdroj: www.idnes.cz
Ilustračný obrázok. Zdroj: www.idnes.cz

Tretí krát od Novembra 89′ prešlo desať rokov. Tretí krát sme sa posunuli o niečo ďalej a tretí krát stojíme na križovatke.

Dnes pred tridsiatimi rokmi sa začala najdôležitejšia udalosť novodobých československých dejín. Po potlačení pokojnej študentskej demonštrácie na Národní tříde v Prahe sa spustila reťaz udalostí, ktorá vyvrcholila pádom totality. Rok 89′ nebol pre komunizmus v Európe šťastným v priebehu jedného roka padli totalitné režimy vo všetkých satelitných štátoch Sovietskeho zväzu. Všetko to začalo už dávno na začiatku 80-tých rokov vznikom poľskej Solidarity a symbolicky vyvrcholilo pádom Berlínskeho múru 9.11.1989.

To čo v Poľsku trvalo roky, v Nemecku mesiace v Československu trvalo dni. Režim padol v priebehu týždňa a pól. Čo je zlatou korunou tohto víťazstva liberálnej demokracie, je že sa to stalo bez použitia násilia. Narozdiel od Rumunska dokázali Česi a Slováci zvrhnúť totalitu bez zbraní, ako zjednotený národ.

To nám dalo do vienka novej demokracie veľký a výnimočný dar, memento silnej občianskej spoločnosti a spolupatričnosti. Toto memento sa za posledných tridsať rokov zopakovalo tri krát. Druhý krát to bolo o necelých 9 rokov od revolúcie v roku 98′ keď sa slovenský národ jasne postavil proti mafianskému štátu na východný spôsob v podaní Vladimíra Mečiara. „Revolúcia“, ktorá prebehla v roku 1998 nás postavila na jasnú trajektóriu k tomu, aby sme sa stali súčasťou západného sveta. Zvládli sme to bezchybne a obdivuhodne.

Dnes stojíme pred ďalšou križovatkou, opäť sa ozývajú hlasy, ktoré volajú po vzniku akejsi „neliberálnej“ demokracie. Poukazujúc iba na to zlé, čo nám sloboda priniesla a vyvolávajúc to najhoršie, čo sa v nás skrýva, obchodníci so strachom chcú demokracií vziať jej slobodu a spraviť z nej tak iba odpornú karikatúru, podobne ako to urobili komunisti.

Minulý rok nám ukázal, že duch Novembra ani po tridsiatich rokoch neumrel a stal sa genetickou súčasťou našej krajiny, ktorá sa dedí z generácie na generáciu.

Máme všetky predpoklady na to, aby prišla zmena k lepšiemu. Aby traviči a obchodníci so strachom nemali čo tráviť, pretože im to spolu nedovolíme, tak ako sme to nedovolili komunistom v 89′. Aj tí sa snažili hovoriť ako je občianska spoločnosť riadená zo zahraničia, ako ulica nesmie rozhodovať, ako študenti nemajú právo hovoriť do vedenia štátu.Už sme to všetko počuli. Už to tu raz bolo a odmietli sme to, omietnime to aj tentokrát.

Stačí veľmi málo; VOLIŤ.

Sloboda nie je dobrá. Sloboda nie je ani zlá. Sloboda je presne taká akí sú ľudia.

 

Autor je členom hnutia Progresívne Slovensko.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Račko

Som študent, obdivujem krásu filozofie, najmä jej najčistejšiu podobu v matematike. Nesnažím sa veci vedieť, ale chápať. Ako koníček študujem politológiu a štátotvorbu. Trápia ma problémy spoločnosti, a najmä to, že sa o nich odmieta diskusia. Nehľadám jednoduché, "zjavné", riešenia, ale snažím sa veci chápať v hlbšom zmysle.