Denník N

Posledná československá obeť Železnej opony

Bola to nezvyčajná dvojica aktérov úteku cez zadrôtované hranice s Rakúskom. Ladislav Malina, 29-ročný vodič s problémami so zákonom, a Richard Dastych, o štyri roky mladší podpráporčík ZNB. 23. marca 1985 ich už za zátarasami, len niekoľko sto metrov pred rakúskou hranicou, objavila hliadka Pohraničnej stráže. Ladislav Malina sa v bezvýchodiskovej situácii strelil pištoľou do spánku. Po troch týždňoch v bezvedomí napriek veľkému úsiliu lekárov na následky strelného poranenia zomrel. Stal sa posledným československým občanom, ktorý zahynul pri pokuse o nelegálny prechod hranice na Západ.

Ladislav a Richard boli kamaráti už od svojich učňovských čias v Kutnej Hore. Ich cesty sa v dospelosti trochu rozišli, ale s prestávkami sa stýkali aj naďalej. Na jar roku 1985 začali spolu hovoriť o úteku za hranice. Malina mal problémy so zákonom a odsedel si dvojročný trest. Jeho vyšetrovací spis aj osobný väzenský spis boli neskôr skartované, takže nie sú známe podrobnosti. Išlo skôr o trestný čin „podnikateľského“ charakteru, ale bol predtým trestne stíhaný aj za iné delikty. Naproti tomu bol Dastych štátny zamestnanec. Pracoval ako vodič a automechanik na jednom pražskom oddelení Zboru národnej bezpečnosti. Čo ich spájalo, bolo to, že ani jeden z nich nemal šancu legálne vycestovať za hranice. Malina ako „delikvent“ a Dastych ako príslušník ZNB. Tí, podobne ako práporčíci a dôstojníci armády, mohli akurát tak do socialistických krajín. Ladislav Malina mal aj osobné problémy. Manželka sa s ním rozviedla a emigrovala do Západného Nemecka.

22. marca 1985 sa spolu vybrali na južnú Moravu s úmyslom prekonať ženijne-technické zátarasy podhrabaním a prestrihnutím drôtov. Na cestu si z požičovne zobrali Škodu 105 a dorazili do Znojma, kde si v obchode zaobstarali náradie: lopatku, nôž a izolované kliešte. Nezabudli ani na čierne korenie, ktorým chceli za sebou zmiasť pohraničiarskych psov. Dastych mal aj dve pištole: služobnú zbraň ráže 7,65 mm a druhú, osobnú zbraň ráže 6,35 mm belgickej výroby dal Malinovi. Podľa všetkého ich nemali v úmysle použiť proti pohraničníkom, slúžili im skôr na obranu pred útokom psov.

Pretože auto s pražskou poznávacou značkou by bolo v blízkosti hranice nápadné, nechali ho v Znojme pred železničnou stanicou a do Hrušovan nad Jevišovkou pricestovali vlakom. K hranici postupovali veľmi opatrne, trvalo im skoro celú noc, kým došli k zátarasám. Tie čiastočne podhrabali lopatkou a čiastočne prestrihali. Dávali si veľký pozor na signálne drôty, aby nevyvolali poplach na pohraničnej rote. To sa im aj podarilo, nepozorovane sa dostali za zátarasy a mali postupovať ďalej k hranici. Stratili však orientáciu a nevedeli presne, ktorým smerom leží rakúska hranica. Rozvidnelo sa a nechceli riskovať, že budú spozorovaní. Ukryli sa v krovinatom neprehľadnom teréne a čakali tam niekoľko hodín. Na to nakoniec doplatili. Nič im nestálo v ceste k hranici, od ktorej ich delilo už len pár sto metrov.

Hrušovany nad Jevišovkou

Terén na československo-rakúskej hranici pri Hrušovanoch nad Jevišovkou (zdroj: Místa paměti národa)

Ráno o pol siedmej zistila hliadka pohraničníkov narušenie signálnej steny. Do terénu boli vyslané posily a vojaci začali po dvojiciach v rojnici prehľadávať priestor od poškodených zátarás smerom k hranici. Až si člen jednej hliadky všimol z krovín vytŕčajúce nohy a vyzval hľadaných, aby vyšli z úkrytu. Richard Dastych vstal s rukami nad hlavou. Ladislav Malina, pevne rozhodnutý, že sa už do väzenia nikdy nevráti, však odistil pištoľ, priložil si ju k spánku a vystrelil.

V brnenskej fakultnej nemocnici urobili na záchranu jeho života maximum, vykonali dokonca zložitú neurochirurgickú operáciu. Ladislav Malina sa však už z bezvedomia nikdy neprebral a 14. apríla 1985 zomrel. Ako posledný československý občan, ktorý zahynul pri pokuse o útek cez Železnú oponu.


„Každý má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu, aj svoju vlastnú, a vrátiť sa do svojej krajiny.“

(Všeobecná deklarácia ľudských práv, čl. 13, bod 2)

Občanom žijúcim v Československu bola v rokoch 1948-1989 odopieraná jedna zo základných ľudských slobôd. Na hranici neslobody umierali ľudia, ktorí sa snažili svoju slobodu naplniť.


Titulný ilustračný obrázok: Ústav pro studium totalitních režimů

Zdroje:

Dokumentace usmrcených na československých státních hranicích 1948−1989

Poslední česká oběť železné opony

Teraz najčítanejšie