Denník N

Punk´s not dead na škole na Luníku IX

Počas strednej školy hral môj spolužiak v punkovej kapele a veľmi sa zaujímal o dianie v  punkovej komunite na Slovensku aj v zahraničí. O dianí v ČR v tom čase existovala veľmi navštevovaná stránka informujúca o začínajúcich kapelách a koncertoch. Na Slovensku nič podobné nebolo, preto ma spolužiak oslovil, či by som mu nepomohol takúto stránku založiť a spravovať. Povedal som si, že to bude skvelá príležitosť naučiť sa robiť webstránky a trochu programovať, tak som s jeho návrhom súhlasil. Táto skúsenosť mi neskôr pomohla lepšie pochopiť niektorých mojich žiakov na Luníku IX.

V jednej zo svojich deviatackých tried mám žiaka, volajme ho Jozef, ktorý ma spolu so svojimi troma spolužiakmi Pavlom, Emilom a Rasťom od prvej hodiny ako nového učiteľa trápili a testovali limity mojej trpezlivosti. Chodili po triede, búchali po laviciach, na tabuľu počas hodiny kreslili vulgarizmy… Aj keď som sa snažil zachovať stoický pokoj, úplne šťastný som z toho nebol, keďže toto správanie narúšalo učebný proces v triede, niekedy aj v tej vedľajšej…

Skúšal som zistiť, aká je príčina tohto správania a čo sa s tým dá robiť. Emil mi na priamu otázku odpovedal, že predchádzajúca učiteľka matematiky po roku odišla a chcú, aby som odišiel aj ja. S kľudom som im vysvetlil, že ja sa odchádzať nikde nechystám, takže sa musíme naučiť spolu vychádzať.

Po jednej hodine mi navrhli, či by som ich odfotil na svoj mobil a nedoniesol vytlačený obrázok. Takáto ponuka sa nedala odmietnuť, cítil som, že by to mohol byť ústretový krok, ktorý by mohol zlepšiť náš vzájomný vzťah a prekonať ich počiatočnú nedôveru.

Keď som sa doma pozrel na obrázok vytlačený na mojej čiernobielej tlačiarni, moji štyria rebelujúci chlapci mi pripomenuli obrázok na albume The Essential Clash od legendárnej punkovej kapely. Uvedomil som si, že podobnosť medzi mojimi žiakmi a pankáčmi nemusí byť len vizuálna. Spomenul som si na iný obrázok z môjho „punkového“ obdobia. Boli na nej rebelujúci mladí ľudia s nápisom „no future“ na čele. Zrazu som mal pocit, že svojim žiakom lepšie rozumiem.

Znalí veci hovoria, že jednoduchým spôsobom ako zničiť punk, je dať pankáčovi budúcnosť. Možno sa dá tento princíp použiť aj na rebelujúcich žiakov na Luníku IX, či kdekoľvek inde.

Teraz najčítanejšie

Rado Chalupka

Po dvanástich rokoch profesionálnej skúsenosti mimo Slovenska som sa cez program Teach for Slovakia rozhodol dva roky učiť na základnej škole, aby som vrátil všetko dobré, čo som od života dostal. Od septembra 2019 učím matematiku a informatiku na Luníku IX.