Denník N

Black Friday na fínsky spôsob

Tak nám končí november… Po fínsky ,,marraskuu”. V doslovnom preklade mesiac smrti. Vcelku to vystihuje náladu, ktorá nás počas novembra ovládla. Počúvam z každej strany ponosy na počasie a takmer celodennú tmu aj u nás, na juhu Fínska. Sťažujú sa domáci, cudzinci len prežívajú. V najsevernejšej obci Fínska, Nuorgam, je východ slnka na pláne najbližšie 18.1.2020 o 11.50. Ak ste citlivejšie duše, vyhnite sa severnej Európe počas novembra oblúkom.

Všetko je sivé. Obloha, chodník, naše tváre i naša nálada. Popŕcha už niekoľko týždňov a všetci túžobne očakávame sneh. Ten jediný má šancu poraziť všade prítomnú mŕtvolnú sivosť. ,,Kaamos” je to pravé fínske slovo pre dlhú tmavú zimu.

Nádherné farby fínskej jesene. Zdroj obrázku: https://www.facebook.com/veryFinnishproblems/photos/a.670924783048112/1587597521380829/?type=3&theater

Dnes som sa pristihla, že idem do práce v zelených a žltých farbách. Obyčajne mám rada skôr čiernu. Podvedomie sa už asi bráni a ja sama cítim, že sa potrebujem trošku ,,presvetliť”. Obzerám reklamné letáky ohľadom piatkových výpredajov a v duchu si vybavujem vtip o tom, ako máme aj vo Fínsku čierny piatok – od októbra do marca :)

Vo Fínsku máme tiež Čierny piatok. Každý piatok od októbra do marca. Zdroj obrázku: https://www.facebook.com/veryFinnishproblems/photos/a.670924783048112/1596532927153955/?type=3&theater

November je však pre mňa osobne vždy najhorší. Nevadí mi severská zima a zvykla som si aj biele noci v lete. To, s čím mám problém, a zďaleka v tom nie som sama, sú tieto dlhé tmavé dni. Vstávam do tmy, deti vozím do škôlky po tme, do práce aj z práce chodím po tme. Medzi tým je sivo. A to sivo začína okolo 9.20 a tma opäť okolo 15.45.

Nečudujem sa už vôbec tomu, že sa vo Fínsku vypije toľko kávy. Ja sama trhám v novembri rekordy. Denne padnú aj 4 šálky a ak by mi chutili energetické nápoje, dala by som si kľudne aj tie. Rovnako sa už veľmi nečudujem, že z 1000 ľudí vo Fínsku až 68 užíva antidepresíva. O dôvodoch môžem špekulovať, ale intuitívne verím, že počasie, citlivosť voči zmenám ročných období, tma a nedostatok slnečného svetla určite zohrávajú svoju rolu. Užívanie vitamínu D je nevyhnutnosťou a osvojenie si pravidiel, ako s týmito prírodnými javmi úspešnejšie vychádzať je povinnosťou. Depresia totiž čaká za rohom…

Timo Partonen, výskumník sezónnych afektívnych porúch na Helsinskej univerzite hovorí, že až 85% dospelých osôb vo Fínsku zažíva vplyv zmien sezón na vlastnej koži. Zmeny sú viditeľné najmä v oblasti stravovania a spánku, rovnako ovplyvňujú naše zapojenie do fyzických a sociálnych aktivít. ,,Niektorí ľudia, ktorí sú citlivejší na zmeny ročných období, zaznamenávajú negatívne reakcie organizmu ako nedostatok energie, poruchy spánku, stiahnutie sa zo spoločnosti, túžba po uhľohydrátoch a prírastok na hmotnosti.”, dodáva Partonen.

Najvyššia teplota v saune, ktorú zvládajú rôzne národy. Zdroj obrázku: https://www.facebook.com/veryFinnishproblems/photos/a.670924783048112/1586516524822262/?type=3&theater

Čo môžeme urobiť, aby sme sa týmto negatívnym prejavom vyhli, alebo ich aspoň zmiernili? Tu sú nejaké tipy, ktoré sa mi osvedčili a budú rovnako platné všade tam, kde na nás doľahne zima a tma.

  1. Aktivujte svoje zdroje a snažte sa byť pozitívni. Fíni majú vlastnú vnútornú silu. Nie je dôvod, aby ste nepoužili tú svoju.
  2. Snažte sa mať nejaký program a záľuby. Naplňte si kalendár do takej miery, aby ste neboli sociálne izolovaní a doma. Platí to najmä o ľuďoch, ktorí žijú sami. Fínsko má výborný systém celoživotného vzdelávania a ponúka široký výber rôznych dlhodobých i krátkodobých kurzov. Objavte nové hobby!
  3. Chodievajte pravidelne von, aspoň na prechádzku. Ideálne medzi 11.00 – 14.00, kedy je predsalen najviac svetla. Alebo skôr najmenej šedi :) Ak máte radi zimné športy, je to ešte lepšie. Vezmite bežky, zjazdovky či korčule a trávte fyzickou aktivitou toľko času, koľko sa Vám žiada.
  4. Neštíťte sa spoločnosti. Ak sa Vám už nechce ísť niekam von, zavolajte si priateľov a priateľky k sebe domov. Rozprávajte sa a buďte v kontakte so svetom.
  5. Saunujte sa. Vo Fínsku je to o to jednoduchšie, že máme takmer všetci saunu doma. Je to výborná vec ako zrelaxovať telo a ukľudniť myseľ. Prehreje sa Vám celý organizmus, ktorý je vyčerpaný nedostatkom slnečného tepla a svetla.
  6. Nerobte si v zime žiadne veľké plány. Len udržujte status quo a energiu spotrebúvajte racionálne.
  7. Ak máte možnosť, využite svetelnú terapiu. Osobne ju nemám veľmi rada, ale sú ľudia, ktorí na ňu reagujú pozitívne. Lampa vyžarujúca umelé svetlo stojí okolo 50 eur a odporúčaná denná dávka je maximálne 30 minút. Zlepšenie symptómov nastáva v priebehu pár dní.
  8. Ak nič nepomáha a Vy sa stále necítite dobre, požiadajte o pomoc. Včasná diagnostika a správna liečba depresie zlepšia Váš stav a môžu Vám zachrániť život.

Teraz najčítanejšie

Ľubica Vyšná

Som rozpoltená medzi dve krajiny. Jedna už nie je úplne mojím domov a tá druhá sa ním ešte úplne nestala. Aj o tom budú moje príspevky. O živote vo Fínsku, aj o živote na Slovensku. A aj o kadečom inom. Príjemné čítanie! V angličtine som začala viac blogovať na vlastnej stránke: www.mysalmiakkilife.fi