Denník N

Predvianočný volejbalový odpočet – Blog #7

Prešiel turbulentný volejbalový rok a je na čase urobiť stručné vyhodnotenie.

1. Majstrovstvá Európy žien v Bratislave začali a skončili na naše podmienky výborne a úspešne

… aspoň pre bežného diváka. Hrali sme po veľmi dlhom čase najlepší možný volejbal a na naše podmienky sme dali 100 %. Vynikajúca atmosféra a pekný volejbal trval až do momentu, keď sme narazili na družstvá, ktoré sú na tom diametrálne vývojovo lepšie ako my. Výška a stavba hráčok, medzinárodné skúsenosti a iné faktory boli zreteľné.

Následne boli aj Majstrovstvá Európy mužov v Slovinsku a tam sme skončili na 19. mieste, čo je najhoršie umiestnenie v novodobej historii Slovenska, ale budme radi, že sme tam boli.

Zaujímavé je porovnanie úspechov krajín. 1. Srbi 2. Slovinci 3. Poliaci (celkové poradie tu). Krajiny ekonomicky porovnateľné, ak nie slabšie, ale i tak dosahujú výborné úspechy a nepotrebujú k tomu mať ani nadpriemernú generáciu hráčov.

2. Vyhodnotenie a následky Majstrovstiev Európy

Pozitívny efekt ME sa ukázal v nasledujúcich týždňoch tak, že sa na volejbal v kluboch hlásil nezvyklý počet mladých záujemcov o tento šport. S podobným efektom sa počítalo, ale v porovnaní so zahraničím na to podmienky nemáme. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že deti v zahraničí, ktoré prejavili záujem, mali kde trénovať a navyše pod vedením kvalifikovaných odborníkov. V našom klube (Slávia UK) sme museli deti odmietať z personálnych a priestorových dôvodov.

V poslednom čase ma taktiež zaujala informácia, že Slovensko organizovalo medzinárodný plavecký meeting v zahraničí (Slovakia Swimming Cup 2019 v maďarskom meste Györ). Na Slovensku neboli podmienky a preto bolo potrebné ísť do zahraničia. Pripomenulo mi to naše Majstrovstvá Európy vo volejbale žien, ktoré sme organizovali na zimnom štadióne len preto, že nemáme športovú halu pre kolektívne športové hry, ktorá by veľkosťou a kapacitou divákov spĺňala požadované kritériá. Takže to, čo bolo odborníkom dlhodobo známe sa opäť potvrdilo. Slovensko potrebuje niekoľko multifunkčných športových hál, ktoré by umožnili zdravý rozvoj kolektívnych športov.

Tomuto všeobecne známemu problému so športovou infraštruktúrou na Slovensku by sa dalo pomôcť napríklad projektom zo Stuttgartu, kde v rámci rekonštrukcie futbalového štadióna pre MS doslova nalepili na futbalový štadión viacúčelovú halu (hádzaná, volejbal) s kapacitou 2 500 divákov.

Ešte lepšie sa javí koncept z Poľska, kde som zažil, ako vybudovali športové haly financovaním z Ministerstva športu (štát), obce a európskych fondov tak, že ich deklarovali ako školské športové haly, a to aj napriek ich nadštandardným rozmerom. Boli súčasťou škôl, ktoré ich využívali aj spravovali. Pre ilustráciu napr. poľské mesto Opatowek, ~20 000 obyvateľov a hala pre 1 500 divákov. Kalisz ~120 000 obyvateľov a hala pre 3 500 divákov zo všetkým potrebným zázemím (posilňovňa, regenerácia, gymnastické baletné sály…) priamo prepojeným na danú strednú školu. Pre zaujímavosť tieto dve haly sú od seba vzdialené iba cca 20 km.

Z tohto celého vyplýva jedna jediná dôležitá povinnosť pre kohokoľvek, kto riadi športový úrad. Bez snahy dosiahnuť vybudovanie multifunkčných hál nebude nikdy perspektíva pre daný šport na profesionálnej úrovni. Bez nich budeme vždy len na rekreačnej úrovni.

Nastal čas, kedy by sme sa mali chváliť, ako sme spropagovali náš šport, čo nám to prinieslo, koľko to stálo a čo s tým urobíme do budúcnosti. Je zvláštne, že zodpovední predstavitelia SVF túto situáciu nevyužívajú na prípravu projektov rozvoja volejbalu na Slovensku. Ale predsa len, niečo sa pripravuje.

Po úspešnej organizácií ME žien sa chystá organizácia Európskeho turnaja v SNOW volejbale. Ak je to pravda, tešte sa kluby, budete môcť zakladať SNOW volejbalové družstvá, nakupovať futbalové kopačky (v nich sa hrá na snehu), rodičia neoprénové obleky pre svoje ratolesti a hráči sa už tešia ako s omŕzajúcimi končatinami zabávajú divákov sediacich s pohárikom šampanského pred horskou chatou. V skratke akcia, ktorá je pre „bežnú“ populáciu platená z peňazí daňových poplatníkov.

Stručne povedané, vyúčtovávanie sa nerobí, ale nové akcie sa plánujú. Vzhľadom na nedávno uverejnené informácie, že prezident SVF Martin Kraščenič bol v minulosti amnestovaný exprezidentom Ivanom Gašparovičom, avšak predtým právoplatne odsúdený za daňové  podvody s DPH, je potrebná maximálna ostražitosť. A tým to neskončilo.

Link na aktuality.sk:

Posledné mesiace neustále počuť o podvodoch s DPH, trestných činoch, korupcii a páchateľoch z Nitry. Asi aj preto mi volejbalisti oprávnene dávajú otázku, či nie som jedna z prezidentových ovečiek, ktoré ho držia pri moci a len tak naoko s ním bojuje.

3. Čo ja ako člen správnej rady robím, aby sa tento chliev vyčistil?

Blogujem, s niektorými kolegami zo Správnej rady podávame k týmto aktivitám na ministerstvo podnety a radi by sme sa vyjadrovali aj na správnych radách, lenže tie zvolávajú mocipáni zo SVF veľmi zriedkavo. Napriek odporúčaniu zvolávať správnu radu každé tri mesiace sa najbližšia koná takmer po štyroch mesiacoch, V roku 2018 ich bolo 9 a teraz ich bude ledva 6, a to sme organizovali veľkú udalosť a bolo by o čom diskutovať. Veď sme mali výbornú návštevnosť na majstrovstvách, rozpočtované položky sa určite hravo naplnili a určite sa je čím chváliť. Jedine, ak to celé bol iba pekný, ale drahý špás.

Automatické zverejňovanie informácií o verejne financovaných inštitúciách je základom zdravého a bezpečného fungovania inštitúcií a na Slovensku to platí dupľom. Som rád, že zrejme aj moje blogovanie malo svoje účinky a bola navrhnutá SVF „pozitívna“ zmena v rokovacom poriadku:

F/ – Záverečné ustanovenia

  1. Všetky informácie prerokované v SR sa považujú dôverné, pokiaľ sa nezverejnia alebo inak neoznámia oficiálnou cestou, prostredníctvom oficiálnych komunikačných kanálov SVF, ako sú oficiálna internetová stránka SVF a elektronická pošta.

Znamená to, že sa budú verejní kritici z radov správnej rady trestať a pokutovať? Veď plat a odmeny nemáme, tak neviem, ako to majú mocipáni vymyslené.

Odhliadnuc od skutočnosti, že bola v minulosti Správna rada ochotná svoje zasadnutia nielenže nahrávať, ale dokonca vysielať online. Z toho zostalo už len nahrávanie. A dnes sa už rozhoduje hlavne spôsobom per rollam (hlasovanie cez email), čo vylučuje diskusiu a verejný záznam z toho nie je. Pre istotu.

Je jasné, že sa porušujú stanovy a zákon o narábaní s verejnými financiami, a preto bolo podaných niekoľko podnetov na ministerstvo školstva.

Okamžite nabehlo kontrolné komando špecializovaného útvaru ministerstva, urobili na SVF poriadok a dnes je už všetko v poriadku… Tak by to mohlo a malo byť, ale realita je iná. Ministerstvo sa uspokojilo s tým, že odpísalo zopár suchých listov (ku ktorým sa členovia správnej rady ani nedostali, lebo prezident Kraščenič a „sekretár“ Singer ich zatajili). Po patraní po obsahu (museli sme hľadať inými cestami) v týchto listoch bolo SVF odporúčene nasledovné:

  1. SVF má vypracovať Smernicu o kompetencii orgánov SVF.
  2. Po vypracovaní 1. bodu by malo nasledovať školenie našej kontrolórky SVF.

Kedže prvé opatrenie dodnes na SVF nikto nesplnil, druhé tým padom tiež nie je splnené. SVF kašle na celé ministerstvo školstva.

Disciplinárny poriadok federácie však nepozná uloženie trestu za porušenie stanov narábaním s peniazmi a podpisom pod prihláškou na Majstrovstvá Európy, ktorú napriek úspešnému priebehu ME podpísal prezident a hlavná kontrolórka MŠ potvrdila, že jednal nezákonne a tým pochybil. Sám toto pochybenie verejne aj priznal na pracovnej konferencii SVF v roku 2019 v Poprade. Inými slovami, ak nabudúce podpíše organizáciu Majstrovstiev sveta za 3 milióny Eur opäť sa nič nestane. Nehovoriac o tom, či a aké dlhy by tým vznikli pre ďalšie vedenie (dúfam, že sa nebude inšpirovať).

Pozrime sa teraz na to, ako teda hlava slovenského volejbalu podporuje slovenský  volejbal a tiež našich reprezentantov.

Na Slovensku momentálne patri k najúspešnejším volejbalistom dvojica plážových volejbalistiek Dubovcová / Štrbová. V tejto zostave patria do prvej svetovej dvadsiatky. A pravidelne hrávajú na top turnajoch po svete. Slovenská mužská dvojica na vrcholovej úrovni neexistuje a najbližšia konkurencia tejto ženskej dvojici tiež neexistuje.

Dvojica má vlastný rozpočet vo výške cca 125 000 € a v tom je započítaná podpora SVF vo výške 62 000 € (z toho je 2 x 6 000 € ročná odmena pre hráčky). Táto podpora je vo vyspelých krajinách úplne bežná a o to viac, keď ide o jediný úspešný tím. Iné porovnateľné tímy ako napr. plážová dvojica z Nemecka (Borger-Sude), pre ktorú pracujem, má asi 3x vyšší rozpočet.

Nemky sú v olympijskom poradí 10te. A slovenská dvojica je na 15tom.

Povedali by sme, že výborne, aspoň tu štátna podpora funguje a úspech tiež. Budete asi prekvapení, keď sa dozviete, že SVF nevyplatila tejto dvojici z celkovej dohodnutej sumy to, čo mala. Zrejme ich tréner a tiež člen správnej rady Miloš Dubovec nemal kritizovať prezidenta SVF a mal iba pekne poslúchať.

Vysvetlím kolotoč okolo plážového volejbalu. Cielom našej dvojice je kvalifikovať sa na olympíjské hry v Tokyju 2020. Kvalifikovať sa dá získavaním bodov na turnaji svetovej série po celom svete. Najväčšia položka v rozpočte sú náklady na cestovanie a pobyt. Body treba zbierať, dokým ich nenazbierate a uzávierka je 15. Júna 2020.

Ak sa teda zhodneme na tom, že olympíjská účasť je pre Slovenský šport, plážový volejbal a SVF dôležitá, tak je logické, že tento proces treba podporovať. Nemôže sa teda stať, že správna rada schváli dotáciu 20 000 € na 3 veľké turnaje (olympíjský kvalifikačný turnaj v Číne 2 miestenky a turnaj v Číne a Mexiku, získavanie bodov do olympíjskeho rebríčku), ale prezident SVF ich neuvoľnil a na turnaje naša dvojica preto nevycestovala.

Hore spomínané Nemky bodový turnaj v Číne vyhrali… Takto si podporu pre nádejných olympionikov nepredstavujem.

Toľko k súčasnosti, ale aj táto úspešná dvojica tu nebude naveky a kto ich potom nahradí v reprezentácii Slovenska? Pre porovnanie, celkový rozpočet SVF na rok 2019 je cca 2 247 000 €, takže približne 3-4 % rozpočtu spadajú pre najúspešnejšiu dvojicu na Slovensku.

4. Budúcnosť SVF

Záverom si treba veci povedať jednoducho a narovinu. Daňoví podvodníci nemajú čo spravovať štátne peniaze. Bývalý prezident SVF Ľubor Halanda si vybral za svojho nástupcu Martina Kraščeniča a okomentoval to takto:

„Nejde o to, že to bol môj kandidát. Je to človek na správnom mieste, úspešný a skúsený manažér a je to človek, ktorý dokáže ľudí spájať a nie rozdeľovať, čo je veľmi dôležité.“

K tomu komentár snáď netreba. A ako sa k tomu stavia pán prezident?

Martin Kraščenič:
„Tento prípad sa odohral v roku 2002, rozsudok síce prešiel nejakým konaním, ale ukončený bol amnestiou. Nebolo mi možné sa odvolať na Najvyšší súd a očistiť svoje meno,“

Ehm, prípad sa skončil odsúdením. Ale keďže mu bolo ublížené prezidentskou amnestiou, nebolo mu umožnené nastúpiť do väzenia, odkiaľ by následne v prostredí bezplatného býania a stravovania mohol očistiť svoje meno.

Kiež by ľudí netrestali takýmito amnestiami…

Už dlhšie sa zaoberáme myšlienkou zvolania mimoriadnej konferencie SVF s jediným bodom, vyslovenie nedôvery prezidentovi SVF.

Treba dať možnosť delegátom očistiť svoje mená. Samozrejme len za podmienky, že hlasovanie / voľby nebudú môcť byť spochybňované a budú transparentné. Aby sme sa v budúcnosti nemuseli prizerať na spoločné tlačovky, kde sú na jednom pódiu úspešný hokejista, odborník a manažér Richard Lintner a vedľa neho stojaci odsúdený a amnestovaný daňový podvodník.

Toto Slovensko nepotrebuje.

Máme na viac, len si to musíme zariadiť. Správna rada je už 5.12. a okrem iného čakáme aj vyhodnotenie Majstrovstiev Európy.

 

Predošlé blogy zo série nájdete tu:
1. – Prečo je slovenské volejbalové hnutie v depresii
2. – Stav slovenského volejbalu v minulosti a dnes
3. – Voľby prezidenta SVF podľa nových pravidiel zákona o športe
4. – Správna rada, ktorá nespravuje
5. – Ako by mal prezident fungovať
6. – Hurááá na majstrovstvá Európy

Teraz najčítanejšie

Igor Prieložný

PaedDr. Igor Prieložný (nar. 1957)
manžel, otec troch detí, dvojnásobný olympionik, úspešný účastník majstrovstiev Európy, Sveta a Svetového pohára ako hráč a tréner a majster Európy v plážovom volejbale ako tréner mužského plážového tímu.

Od roku 2017 člen správnej rady Slovenskej Volejbalovej Federácie pre vrcholový šport.

Tento blog spravuje Igor Prieložný.