Denník N

Luxus, ktorý si nie všetci môžeme dovoliť, sa volá šampón na vši

Keď som minulé leto učila v letnej škole, všimla som si, že veľa detí ma vši. Nie jednu, nie dve. Hlava zavšivavená tak, že človek sa pozrel a videl tam stovky tých malých parazitov. Obzvlášť dobrá viditeľnosť bola, keď pred nami stáli menšie deti, ktorým sme a hlavu dovideli a vlásky mali tmavšej farby. Nechcem si predstaviť, aký dlhý čas mali tie deti zavšivavené hlávky a aké pocity nanevydržanie to museli byť.

Raz po škole ma prišlo objať jedno z dievčat. Objalo ma a mňa skoro začalo dáviť z toho, čo som videla v hlave. Premohol ma pocit úzkosti, lebo som si vtedy pomyslela, že ak dievča odstrčím, možno už nikdy sa neodváži objať nikoho z majority. Zároveň som si uvedomovala to, čo to bude znamenať, keď vši dostanem ja. Nenormálna časová investícia, ktorú potrebujem využiť na iné veci …

Z prevencie som zašla kúpiť šampón na vši, aby v prípade svrbenia hlavy som mala prvú pomoc po ruke. Poprosila som si šampón na vši. A v tom to prišlo.

-18,60 € poprosím.

Čo ? Viete asi, čo všetko môžete mať za 18,60 € ako šampón, ktorý raz aplikujete na vlasy a potom ho musíte kúpiť znova a znova a znova.

Pochopila som, že šampón na vši pre chudobné deti z Markušoviec je luxus, ktorý si nemôžu dovoliť, za takýto peniaz sa možno vie celá rodina vystravovať aj na 3 dni.

No zároveň som si uvedomila, že vlastne všetkých sa nás to tak trošku týka, a hlavne učiteľov a učiteľky. Najmä pedagógovia prichádzajú do kontaktu s deťmi najčastejšie. Aj oni môžu dostať vši. ak sa nebudú chrániť dostatočne. Vši stoja čas, pocity trápnosti, ale najmä peniaze. Pri predstave, že spotrebujú na vši asi 3 balenia šampónu (60 € zo svojho platu) sa im musí zatočiť hlava. O to väčší pocit bezradnosti je, ak si o pár týždňov všimnú vo svojej hlave bĺšku znova …

Ak sa v poslednej dobe v spoločnosti bavíme o tom, či by antikoncepcia mala byť hradená zo zdravotného poistenia, mali by sme si položiť otázku aj ohľadne finančnej dostupnosti šampónu na vši, či iných prípravkoch na malé zvieratká v hlavách. Možno je to banálne, avšak, ak sa snažíme aj o inklúziu detí z rôznych sociálno-ekonomických podmienok táto otázka ja správna a namieste. Školy bez vší by boli určite šťastnejšími školami, kde by sa mohol využiť viac princíp, že najlepšia škola je škola, ktorá je najbližšie.

Najviac by to pomohlo žiakom samotným.  A k tomu učitelia v školách by nemuseli zvažovať ako blízko môžu ísť k deťom.

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Bibiána Kleinová

Predsedníčka OZ Nespi-Spiš. Študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Nexterie Leadership Academy. Večný cestovateľ, neriadená strela, rodený optimista, kreatívna duša.