Denník N

Nostalgia

A odrazu je tu so všetkým…

Teplejší kabát, na hlave čiapka, celkom vhodné oblečenie. Možno šál, občas mám dojem, že aj ten by sa mi zišiel. Keď silnejšie fúkne a vženie mi studený vzduch pod kabát. Ale dá sa to vydržať, dnes je od rána pekný deň, slnečné lúče tešia ľudí svojou prítomnosťou. Celý minulý týždeň bolo horšie, jednoducho inverzia. Hore na horách áno, ale tu v nižších polohách bolo skutočne nepríjemne.

Drevená lavička, neveľká, vhodná najviac pre dvoch. Sedím a pozorujem dianie okolo seba. Smiešne, povedali by tí akčnejší, nič sa tu nedeje, nie je na čo pozerať. Opak je pravdou, pre mňa určite, nie som ako oni. Listy, je ich toľko, poletujú okolo mňa, vznášajú sa vo vzduchu všetkými smermi. Pozorujem ich, baví ma to. A tie farby, žlté, zlatisté, do červena. Nádhera, akú len príroda dokáže vytvoriť. Jeseň, prišla tak rýchlo, akosi som to ani nepostrehol. Ešte pred chvíľou som sa potil v tričkách a krátkych nohaviciach, zamestnávala ma dovolenka. A odrazu je tu so všetkým, čo k nej patrí. Sedím uprostred toho všetkého a premýšľam. O kolobehu prírody, o živote. Akoby ma chytala nostalgia.

Zvuk, možno hlások, niečo také. Nečakám, skáčem na nohy, skláňam sa nad kočíkom. Starostlivo kontrolujem vnučku zababušenú pod ružovou dekou. Tvárička otočená smerom ku mne, jemná, pokojná. Spinká, ani sa nepohne, všetko je v najlepšom poriadku. Ešte chvíľu pri nej postávam, potom sa vrátim na lavičku. Sedím presne ako predtým. Pred očami sa mi prehráva život. Žiadna celebrita, nič také, len ten môj, obyčajný, prostý. Spomínam si, mal som tridsať rokov, bol som na vrchole síl. Manželka, deti, každodenný kolotoč. Jeden deň striedal druhý, asi som si to v záplave povinností ani neuvedomoval. Nemohol som, na nejaké zbytočné myšlienky nebol čas.

A potom jedného dňa, keď dom zostal prázdny, prišlo to tak náhle. Roky pribudli mne i manželke, nastala jeseň. Astronomická, žiada sa mi povedať. Nielen tá, čosi sa zmenilo aj v našich životoch, už sme neboli mladí, ani v najlepších rokoch. Všetko bolo preč, jeseň zavítala aj do našich radov. Deti si založili vlastné rodiny  a odrazu sa pýšime oslovením dedko, babka. Páči sa mi to, nemôžem povedať, len to prišlo akosi rýchlo.

Teraz najčítanejšie

Darina Matichová

Obľúbili ste si moju tvorbu? Chceli by ste si prečítať viac nových kúskov? Na mojej osobnej webstránke http://darinamatichova.sk nájdete množstvo ďalších poviedok, niektoré aj v zvukovej podobe a nechýbajú ani informácie o mojich knižných počinoch.