Denník N

Protesty v Iráne si vyžiadali minimálne stovky obetí, prečo o tom nehovoríme?

V Iráne už štvrtý týždeň prebiehajú protesty, ktoré vyvolalo prudké zvýšenie cien benzínu. Amnesty International prinieslo informáciu o 208 obetiach, OSN pripúšťa, že obetí by mohlo byť dvojnásobne viac. Ministerstvo zahraničných vecí USA dokonca hovorí až o 1000 obetiach.

Možno ste sa zachytili, že v Iráne 15. novembra vypukli protesty, no napriek vysokému počtu obetí je tejto téme na Slovensku venovaná prekvapivo malá pozornosť.

Nepokoje sa rozšírili takmer do všetkých oblastí Iránu, pričom protestujúci žiadali odstúpenie náboženských predstaviteľov. Tí obvinili z vyvolania nepokojov opozíciu v exile, ako aj USA, Izrael a Saudskú Arábiu. Následujúci deň po vypuknutí protestov iránska vláda prakticky vypla internet a to v rozsahu, ktorý nemá precedens ani v iných krajinách. Nebolo možné sa pripojiť na medzinárodné servery, prístup k vyhľadávačom, či sociálnym sieťam bol zablokovaný. Oproti bežnej aktivite, pripojenie na internet kleslo na 5%. Toto rozhodnutie iránska vláda odôvodnila tým, že chceli predísť „zneužitiu internetu“.

Podľa informácií neziskovej organizácie NetBlocks boli okrem internetu čiastočne obmedzené aj telefónne siete. Mobilné siete boli opätovne sfunkčnené až 24. novembra, avšak len s obmedzeným prístupom a bez pripojenia na svetový internet. Ako uviedol denník Le Monde, internet funguje od 5. decembra vďaka čomu prichádzajú nové správy o tom, čo sa posledné týždne v Iráne deje.

Informácie o obetiach sa rôznia, no už teraz možno hovoriť o minimálne dvesto mŕtvych. Osobitný zástupca Ministerstva zahraničných vecí USA pre Irán Brian H. Hook obvinil Irán, že jeho špeciálne jednotky od vypuknutia protestov usmrtili približne 1000 obetí. Aj keď neuviedol svoje zdroje, tieto čísla sú podobné tým, ktoré uvádzajú disidentské skupiny. Okrem toho hovoria o tisíckach zranených a minimálne 7000 zatknutých osobách. Medzi potvrdenými obeťami sú aj deti. (približne polovicu z 81 miliónovej iránskej populácie tvoria osoby mladšie ako 30 rokov, asi jednu tretinu osoby vo veku 15-29 rokov)

V piatok OSN zverejnila tlačovú správu, v ktorej Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheler vyjadrila veľké znepokojenie nad porušovaním ľudských práv, ku ktorým došlo počas protestov, pričom zdôraznila pokračujúce problémy s transparentnosťou ohľadom počtu obetí, ako aj údajné zlé zaobchádznie so zadržanými osobami. Ďalej zdôraznila potrebu transparentného, rýchleho a nezávislého vyšetrovania. Ako sa zdá, došlo k viacerým porušeniam Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, ktorý Irán ratifikoval a je povinný ho dodržiavať.

Podľa informácií, ktorými disponuje Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva, bolo voči neozbrojeným demonštrantom použité hrubé násilie, vrátane vodných diel, slzného plynu, ale aj ostrých nábojov. Úrad má zábery, na ktorých bezpečnostné zložky od chrbta strieľajú do neozbrojených demonštrantov na úteku, čo je jasným porušením medzinárodných noriem a štandardov použitia sily a vážnym porušením ľudských práv. Zároveň Komisárka vyzvala vládu, aby okamžite prepustila zadržiavané osoby, postupovala v súlade s právom na spravodlivé súdne konanie a rešpektovala právo Iránčanov na slobodu prejavu a pokojného zhromažďovania sa.

Cez víkend sa pred Bielym domom konalo zhromaždenie Iránčanov žijúch v Amerike, pri ktorom si uctili pamiatku obetí a zároveň vyzvali vládu, aby konala. Ako uviedla jedna z ich zástupkyň, v brutalite zásahu proti demonštrantom vidia prichádzajúci pád režimu a neobáva sa, že by protesty mohli viesť k vojne ako tomu bolo v Sýrii. Zároveň dodala, že protesty sa stále konajú po celej krajine a s pochovávaním obetí vznikajú ďalšie. Na záver si dovolím parafrázovať ich vyjadrenie, v ktorom uviedli, že je nevyhnutné, aby svetové spoločenstvo namiesto prázdnych slov o tom, že sledujú situáciu prijalo špecifické politické kroky proti iránskemu režimu.

Teraz najčítanejšie

Natalia Kochanova

Verím v rovnosť, ľudské práva a nespravodlivosť beriem osobne. Som kandidátkou koalície PS/Spolu č. 80.