Denník N

David Koller: Prečo Babiš? Neviem, asi nám stačia koblihy

David Koller je jedna z najväčších hudobných hviezd v bývalom Československu. To bez debaty. V novembri hral desať koncertov vo veľkých arénach s LUCIE
a v decembri preto pre zmenu navštívi 6 intímnejších klubových priestorov na Slovensku, kde zahrá špeciálne akustické koncerty so svojím Kollerbandom.
Môžete ho vidieť ešte v Bratislave 15.12. V slovenskom rozhlase. 16.12. v Nitre a 17.12. v Žiari nad Hronom. V kapele hrá aj so synom Adamom (bicie), ktorý mu určite hanbu nerobí, práve naopak.
David v poslednej dobe nahral soundtrack k filmu Amnestie, v ktorom prespieval so symfonickým orchestrom, Rišom Mullerom a spol. Karla Kryla.
Okrem toho je David aktivista, antikomunista, vystupuje proti Babišovi a v prezidentskej kampani podporil Zuzanu Čapútovú. Práve o politike u nás a v Českej republike sme sa spolu rozprávali.

Budete mať desať veľkých koncertov s Lucie a sedem menších koncertov s Kollerbandom. Dokážu sa
niekedy človeku zunovať veľké koncerty?
S Lucie hráme málo, čiže ťažko povedať. Nejaké veci sa ti automaticky dostanú do hlavy, napríklad s Kollerbandom sme mali tento rok viac ako osemdesiat koncertov a to sa nedá, si na každý koncert vymýšľať tie isté kecy. S Lucie hráme tak desať koncertov za rok, alebo máme desať rokov pauzu. To ti
nezovšednie. Pri koncertoch do päťtisíc ľudí, máš stále ten pocit, že si tam s ľuďmi. Pri väčších koncertoch, keď ich tam máš, dajme tomu, dvadsať tisíc, tak je tá komunikácia s nimi už iná. Už to nie je také osobné. Potom ten dav vnímaš ako niečo veľké a homogénne a môžeš sa toho napríklad aj báť. Keď tam potom človek vlezie, tak to spadne, ale aj tak to vnímaš.
Koncerty s Kollerbandom budú teda akustické?
Áno. Minulý rok sme hrali s Kollerbandom asi tridsať akustických koncertov, napríklad v divadlách.  Elektrické gitary vymeníme za akustické, piesne  majú často svoje vlastné
aranžmány a celé sme to urobili také subtilnejšie.
Ste známy tým, že sa vyjadrujete k politickej situácii. Ako je na tom sloboda a demokracia v našej
bývalej federácii teraz?

Neviem, nie som štatistický úrad, ale vnímam to tak, že momentálne sa na Slovensku dejú veci, ktoré by mohli pomôcť demokracii a demokratizácii vášho politického priestoru. U nás je to všetko vyriešené. My tam máme „Bureša“ a ten to tam za nás všetko vyrieši, aby sa tam nekradlo :). Vy to máte pred
sebou. „Máme holé ruce“ tak, ako sme kričali na komoušov za totáča, keď to končilo.
Tak teda k Babišovi, bol som minulý rok na vašom koncerte na zvolenskom zámku. Tam ste sa medzi
skladbami pýtali, či ho nechceme späť.

A nič.
Nič, my máme dosť vlastných, hoci aj tento je pôvodne náš. Prečo si myslíte, že to vyskúšal v Čechách a nie na Slovensku?
Tak on koniec koncov dobyl nejaké územie aj na Slovensku a tie majetky, ktoré ma tu, tiež nie sú malé. Tak sa len posunul ďalej do Čiech. Má tam v tom Agroferte dosť súkmeňovcov, asi od Obuvníka. Keď sa pozrieš na vedenie
Agrofertu, koľko je tam ŠTBákov a právnikov ŠTBáckych okolo neho, tak sa nestačíš diviť.

A čo by ste odkázali ľuďom, čo tvrdia opak. A teda, že Babiš nespolupracoval s Štb, že nebol agent..
Ako je možné tých ľudí presvedčiť o tom, že sa nechali oklamať?

Buď nevedia čítať, alebo sú hlúpi. Alebo sú to komouši. Anebo eštebajkeri. Tiež sa verí jeho novinám. Keď niečo písali v Lidovkách a v Idnes, tak je to pochopitelně pravda.

Ako vidíte situáciu nezávislých médií v Čechách? Myslíte, že si pri obrovskom Babišovom vplyve
dokážu zachovať objektivitu?

Nebezpečenstvo takéhoto predátora, akým je Babiš, spočíva v tom, že pri takomto ťahu na bránu a pri takej moci, či je to nedemokratické, alebo demokratické, tak už len tým, koľko vymenil policajtov a sudcov, otáča kormidlo nedemokratickým smerom a to má obrovskú súvislosť s budúcnosťou. Lebo ak to vybojuje znova a zatiaľ to vyzerá všeliako, tak bude pokračovať vláda ľudí, čo sú
schopní pro peniaze spraviť čokoľvek.

Toľko k Babišovi a čo Zeman? Ako je podľa vás možné, že vstal z politického hrobu, že vyhral nie
jedny, ale dvojo volieb a to napriek tomu, že sa často správa presne opačne, ako by sa prezident
správať mal?

Ja naozaj neviem. Ja vôbec nestretávam ľudí, čo ho volili. Možno nejaká nostalgia u starších ľudí, ktorá zapríčiní to, že si povedia, že hovorí ako oni a on to zneužíva. Pamätám sa, ako sa
v deväťdesiatych rokoch stal premiérom a predal Babišovi čo mohol, za nižšie peniaze, aké ponúkali iné ponuky. Napríklad poliaci za chemičky. Vtedy pred tými voľbami povedal, že má najradšej pivo a tlačenku. Cielil to na podvedomie ľudí, čo chodia do krčmy, aby si povedali „Áno, to je on. On je a pije to, čo my.“ Takto to robil vždy. Pri prvých voľbách hodil do éteru, že Schwarzenberg je nacista, respektíve, že majú doma nacistické obrazy. Bola to blbosť a vzápätí sa za to akože ospravedlnil. Ešte ho potom dostal na Sudety a Benešove dekréty. Jedna vec je, že šírenie takýchto lží si demokratický kandidát nelízne a druhá vec je, že mám pocit, že každé voľby sú taky trochu „cinknuté“. Každý hlas je dobrý. Podľa mňa sa na Cyprus s rusmi od Putina nejazdil opaľovať. Chodil tam s nimi niečo riešiť, možno má od nich normálne úlohy. Myslím, že máme na hrade ruského separáta.

Myslíte si, že je vo verejnom priestore dôležité rozlišovať Rusko ako režim a Rusko ako obyvateľov?

To v každom prípade, ten režim je absolútne nedemokratický, tí ľudia sú tam z toho zúfalí. Tí čo chcú s nimi idú, predsa len, sú to kozáci, bojovníci od pradávna. Vyvraždili si nielen vlastnú inteligenciu, ale aj inteligenciu v okolitých krajinách. Koľko zavraždili Poliakov v Katyni? Ako sa cítia asi Ukrajinci po masových vraždách a po hladomore? 13 000 mrtvých na Ukrajině v poslední dobe? Keď náš prezident vyznáva takýchto gaunerov, podľa mňa jednoznačne čelíme ruskému tlaku z Pražského hradu.

S témou Ruska súvisia aj hoaxy a dezinformácie. V českej politike najvýraznejšie zastúpené
postavičkou Tomia Okamuru. Myslí to podľa vás vážne, alebo sú to len populistické reči?

Brat Tomia Okamuru o ňom tvrdí, že je platený Rusmi. Ak to o ňom vraví niekto z rodiny, nedá sa to brať na ľahkú váhu. A populista je tiež, takže taký mix.

Ďalšia vec sú umelci, ktorí Babiša a Zemana otvorene podporujú. Je to podľa vás pre nich
ideologická záležitosť, alebo sa na to pozerajú pragmaticky a cez peniaze?

Myslím, že ste si sám odpovedal.

Vždy som mal Českú republiku za krajinu, ktorá je, čo sa demokracie týka, ďalej ako my. Po
posledných voľbách už tento pocit nemám. Čo sa stalo?

Niektorým z nás, dementom, stačia koblihy, aby sme mu to tam hodili. Ja som mu ale na začiatku uveril, že je to taký ten komunista, čo sa napapal a teraz chce niečo odovzdať spoločnosti. Taky som blbý. Na začiatku som mu veril tiež, no to som ešte nevedel, že je ŠTBák. To vtedy vyšlo von až po voľbách.
Nechápem , že to 30% ľudí u nás nevadí, my sme asi takí.

Myslíte, že veľké protesty nedávno v Čechách a na Slovensku znamenajú ten istý boj, čo v novembri 89, alebo ide o novú vec?

Vtedy išlo o všetko, teraz ide o budúcnosť. Tentokrát sa ti nestane, že dostaneš od policajtov len tak, ako vtedy, mne sa to pár krát stalo. Súdy sú na tom tiež lepšie ako vtedy. Ale keď je niekto schopný niekoľkokrát za sebou vymeniť policajtov, vyšetrovateľov a sudcov a keď je na ústavnom súde asi 4 nebo 5 bývalých komunistov, tak sa obávam, že to môže byť ešte horšie.
Dá sa podľa vás hovoriť o únose štátu?
Niektorí ľudia prekračujú hranice neustále, Babiš je jeden z nich. Má akékoľvek prostriedky, je trpezlivo dotovaný Európou, Českom aj Slovenskom. Daňové úľavy pre Duslo Šaľa neboli malé, ani jeho podpora Fica. Tí ľudia sú prepojení, dnes sú to možno aj deti bývalých ŠTBákov. Je to jedna
banda.
Myslíte, že ak by sme sa po revolúcii poriadne vysporiadali s komunistami, boli by sme na tom
teraz rovnako?

Jednoznačne je to chyba. Nehovorím nejaký revanš, to vôbec. Chápem, že si ludia našli dôvody, prečo vstúpiť do strany. Ale to, že tí istí ľudia majú stále možnosti ovplyvňovať zákony, je hlúposť. Komunistická strana je zavrhnutiahodná a mala by byť zakázaná, nie, aby tí ľudia mali možnosť zastávať verejné
funkcie. Lebo ako vidieť, stále jednajú tým istým spôsobom a je to jedna banda.

Ako sa s tým vysporiadať?
Zakážeme ich. V Nemecku s nacistami to nakoniec prebehlo, ale to bolo niečo iné. Keď sa toto nestane, tak sa toho nezbavíme. Je to choroba.

Vynorili sa náckovia v posledných rokoch. U vás Dělnická strana, u nás Kotleba. Máte obavy, že by
sa mohla opakovať história?

Keď sa na to vykašleme, tak áno. Ak si ľudia zvolia takéto veci, bol by to nepekný krok vedľa.

Ešte by som sa vrátil k dezinformáciám. Ako sa podľa vás s nimi dá bojovať?

Pevne verím, že na ministerstve vnútra sú ľudia, ktorí to monitorujú, no má sa to nie len monitorovať, ale aj zakazovať a to teda nevidím. V Rusku na to majú celé agentúry, ktoré kazia ovzdušie po celom svete, ovplyvňujú voľby a mňa by zaujímalo, či sa niekedy dozvieme, ako to bolo v Británii, o tom nemám žiadne ilúzie. Ja som rád, že žijem v slobodnej Európe.

Je podľa vás názor rovnocenný faktom?

Keď sa pozrieš na hociakú vec, každý ju popíše nejako inak. Jediné merítko toho, či chceme žiť v demokratickej spoločnosti, je sloboda a sloboda rovná sa voľnosť. Pokiaľ mi niekto siaha na slobodu a je to vec paragrafov a zákona, tak to nepatrí do demokratickej spoločnosti. Keď sa o to nebudeme starať, niekto nám to vezme.
Ako vnímate prekrúcanie histórie Napr. staronovú rétoriku o tom, že rok 68 nebola okupácia, ale
bratská pomoc?

Tak to majú dobré. Tí, čo toto tvrdia. To tvrdia komouši a ľudia, čo im načúvajú. Veľa komunistov musí byť unavených z toho, že im niekto tridsať rokov nadáva. Niektorí ľudia si nechcú priznať, že žili v bludoch. Budú hovoriť dookola, že to bolo fajn a že rožok stál tridsať halierov.
Čo podľa vás vadí ľuďom na únii a ako vnímate u vy?
Ja sa vôbec nebavím s ľuďmi ktorí vystupujú proti Únii. Vždy budú existovať ľudia, čo budú
vystupovať proti čomukoľvek. V niečom malom majú možno pravdu, no ja vnímam EÚ ako celok ok. Česká zem bola najväčšia za Karla IV., inak sme v tom boli spoločne, v Raúsko-Uhorsku. Idea spojených štátov je podľa mňa dobrá. Aj keď sa pozrieme na demokraciu v Spojených štátoch, tak tam síce nájdeme veci, ktoré sú vopruz, ale máš pred sebou múdry telefón, doma telku, gitary, bubny,internet. Nič z toho neprišlo z nedemokratických krajín. Samozrejme, je desivé, že Američania použili ako prví
dve jadrové bomby a zomrelo pri tom nespočet nevinných. Rusi a číňania na druhú stranu zabili a mučili nespočet miliónov vlastných ľudí, celé generácie. Niekedy len za to, že niekto niekoho udal za niečo, čo vôbec
nebola pravda. Je to neskutočná vyprahnutosť ľudstva a ľudského bytia.
So Slovenskom vás spája veľa, napríklad ženy. My sme si nedávno zvolili prvú prezidentku..
My Miloša.
…sám ste jej vyjadrili podporu. Sledujete, ako si počína?
Priznám sa, veľmi to nesledujem. Mali sme sa niekoľkokrát stretnúť, no nikdy to nevyšlo, snáď sa ešte niekedy stretneme. Keď ale vidím v správach ako si počína, tak ma to napĺňa optimizmom.
Ťažko nájsť dve krajiny ktoré by k sebe mali bližšie ako Česko a Slovensko. Bola chyba, že sme sa
rozdelili?

Vtedy to bolo vyprovokované a šlo pochopiteľne o biznis a rozdelenie vplyvu. O to, aby sa to neriadilo z Prahy a o to, aby si biznismeni zo Slovenska vedeli biznis riešiť doma sami. Ja som sa narodil ako Čechoslovák a pripadám si tak stále. Jazdím sem stále, syn je tiež Čechoslovák. Mám tu veľa kamarátov, kamarátiek a veľa spolupracujem s ľuďmi zo Slovenska. Marek Minárik z mojej kapely je
slovák, Martin Valihora, ktorý nahrával na mojich albumoch je tiež Slovák. Bývam tu za humnami a som rád, že sme v Európe. Som rád, že nie sme rozdelení a vďaka európskej únii sa môžeme navštevovať kedy chceme.

Teraz najčítanejšie

Jakub Pohle

Som chudobník, prekladateľ, stand up komik, administrátor FB stránky Málo Cynizmu na toto mesto 3.0 a cynik.