Denník N

Liberál kontra kresťan

Preferencie mafiánskych banditov sa nehýbu, ostávajú stabilné, neotriasli nimi žiadni Maznáci, Bruchá, Slintoši, Dobroši, opičky a iné gorily a už som presvedčený, že ak by aj Ryšavý Kornel v priamom prenose rozrezal motorovou pílou malé dieťa, voličov smeráckov by neubudlo. Mám teóriu, prečo je tomu tak, ale nebudem ju teraz rozoberať.

Pritom nastávajúce voľby sú strategicky kľúčové. Ak mafia postaví vládu, všetky nádeje na normálny a prosperujúci život v tejto komickej krajine skončili. Tento článok venujem téme, o ktorej som chcel už dávno písať, ale neustále som ju odkladal. Témou sú konzervatívci, kontra liberáli. Pretože spindoktori zlodejských a populistických strán stavili nie na zdravý rozum, ktorý by mal byť najlepším receptom, ale na primitívne pudy a emócie. A zdá sa mi, že sa im darí.

Vnímam to tak, že obzvlášť teraz v predvolebnej kampani kadejaké prasatá sa obliekajú do kresťanského šatu, šibrinkujú pojmami o kresťanstve, morálke, rodine, národe, dúfajúc, že toto je to pravé kakaové, prečo by ich mal niekto voliť. Popritom strašia masívnou kampaňou, že liberáli sú nejakí pekelníci a liberálna spoločnosť sa rovná  apokalypse, v ktorej zanikne všetko tradičné a zlegalizuje sa snáď všetko, od tvrdých drog po pedofíliu.

Pritom všetkom je sranda, že najväčší liberál je samotný Boh. Minimálne takto ho poznáme z Biblie.

Tak a teraz som napísal tú ústrednú, kacírsku myšlienku, pri ktorej sa zježia chlpy aj v zadku každému „poriadnemu“ katolíkovi. Už vidím tie navreté žily na krku, keď systolický tlak prekoná rekordné hodnoty. K môjmu „prevratnému“ poznaniu som došiel pomerne dlhým a intenzívnym štúdiom podstaty veci. A trvám na tom. Tvrdím, že každý liberálne zmýšľajúci človek je bližšie ku kresťanskému Bohu, ako bigotný katolík, alebo iný fanatik praktizujúci akúkoľvek odnož nejakého náboženstva.

Aby to nezostalo visieť v lufte, vysvetlím. Pokúsim sa byť stručný. Veľmi stručné dejiny kresťanstva a kresťanského Boha sú asi takéto. Stvoriteľ stvoril vesmír z ničoho, vymyslel všetky zákony (myslím  prírodné), aby všetko dokonale fungovalo, na planéte Zem  vytvoril (alebo nastavil prírodné zákony tak, aby sa vytvorili automaticky) podmienky pre život, vyhútal neskutočne komplikovaný biologicky funkčný mechanizmus tak, aby mohol existovať život na báze uhlíka, naprogramoval DNA a vytvoril tak gigantickú druhovú diverzitu a nakoniec na trón celého tvorstva posadil homo sapiens erectus. A jedine tomuto druhu dal do vienka niečo ako dušu, teda nadstavbu hmoty.

A Keďže je to dobrý a fajn Boh, tak nechcel mať len poslušné figúrky, ale slobodné a mysliace bytosti. Kľúčové slovo je slobodné! Toto je ústredná myšlienka celého kresťanstva. Týmto moju exkurziu do histórie ukončím.

Človek bol stvorený ako tvor mysliaci, schopný uvažovať abstraktne, schopný rozoznať dobro od zla, spravodlivosť od nespravodlivosti, schopný vnímať krásu, lásku, city, dobro a zlo. Človek dostal  slobodu v myslení a rozhodovaní. Zároveň mu však bolo oznámené, že ak budeš zlý a hriešny, ak sa nebudeš správať podľa (Stvoriteľom)  daných regulatívov,  tak tvoja duša bude po smrti tela večne zatratená. Teda niečo ako záverečný účet za život každého jednotlivca.

Inak povedané, je na tebe, ako budeš žiť, ako sa budeš správať, je to výsostne tvoje rozhodnutie, ja ti tu dávam manuál, ako by si mal žiť, aby si sa potom dostal do „neba“, ale ak si to praješ a rozhodneš sa pre „peklo“, je to  len a len tvoja osobná voľba. Povedzte, nie je to nádherný a čítankový príklad liberalizmu?

A presne takto sa správajú tí, ktorí zastávajú ozajstné liberálne hodnoty. Zjednodušene povedané, nechaj chrobáka žiť. Každý má mať maximálnu možnú slobodu, ktorá samozrejme nemôže byť bezhraničná, na to nám slúžia obrovské zväzky zbierky zákonov, ktoré slobode dávajú mantinely tak, aby slobodou jednotlivca nevznikla ujma niekomu inému, prípadne spoločnosti. A tak to má byť.

Liberál je bližšie k Bohu (aspoň podľa mojej skromnej mienky) aj v prípade z Biblie známeho citátu: nesúď,  keď nechceš byť súdený. A práve v tomto si rôzne cirkvi, rôzne figúrky nadrzovku prisvojili právomoci samotného Boha. Neviem odkiaľ  nabrali presvedčenie, že túto kompetenciu im delegoval sám Všemohúci. Ja osobne som nikde v Biblii nenašiel nič, kde by Boh prikazoval, alebo inak posúval jeho kompetencie kadekomu, vynucovať v Božom mene, aby všetci ostatní boli povinní a nútení správať sa počas života tak, ako si to oni predstavujú.  Nikde  som sa nedočítal ani o kompetencii samozvaných „zástupcov Boha“ kádrovať, súdiť a strašiť iných.

Liberál na rozdiel od samozvaných „Božích hovorcov“ a ich interpretácie náboženstva,  dáva právo každému, verejne prezentovať svoje názory. Farári (alebo ktokoľvek, kto sa na to cíti) môžu slobodne kázať, veriaci môžu slobodne navštevovať kostoly a veriť kázňam, každý môže kázať o čom chce (hoci aj tu sú výnimky zo zákona) a nikto im v tom nebude brániť. Tak isto nebude žiaden liberál brániť komukoľvek, aby veril v čokoľvek. Pokiaľ kázne nemajú tendenciu pretaviť sa do reálneho života spôsobom, že by na základe nejakého náboženstva , alebo ideológie boli obmedzení iní, neveriaci, tak je to úplne v poriadku. Tak isto neveriaci môže tvrdiť, že veriacim neverí a je presvedčený o tom, že sa veriaci mýlia a nikto ho nebude za názor prenasledovať.

Tento princíp možno aplikovať v praktickom živote skoro všade. Napríklad, som za výhradu vo svedomí. Neprekáža mi. Lebo je to liberálne. Trebárs, ak gynekológ nechce vykonávať potraty, je to v pohode. Nech ich nevykonáva. Ak je to z jeho náboženského presvedčenia vražda, je to jeho slobodná voľba sa vrážd nezúčastňovať. Vykoná ho ten lekár, ktorý s tým problém nemá, avšak s rizikom, že konečný účet za jeho život bude nie práve pozitívny, ale tento lekár tomu neverí, takže s tým nemá problém a je to jeho slobodná vôľa, ako naloží so svojim životom. A takto to podľa mňa aj kresťanský Stvoriteľ aj chcel.

Liberál necháva súkromie každého človeka na jeho rozhodnutí. Liberál nenúti nikoho, ako má v súkromí žiť, čomu veriť, ako sa vyjadrovať, pokiaľ tým nespôsobuje ujmu niekomu inému. Liberál nevynáša súdy, kto žije mravne podľa Biblie, kto nie, kto pôjde do pekla, kto nie, kto je dobrým kresťanom a kto nie. Liberál, ak verí v Boha, toto celé necháva v kompetencii jeho samého a ten liberál ktorý  v Boha neverí, rešpektuje toho prvého v plnej miere.

Liberál hovorí, že viera, svetonázor, náboženstvo a životný štýl je výsostne súkromná záležitosť každého jedinca. A neuzurpuje si kompetenciu niekoho súdiť len na základe vyššie spomenutého. Konečný súd a hodnotenie necháva na najvyššiu autoritu (veriaci v ňu veria, neveriaci sa z nej smejú).

Viem, že bigotných katolíkov nepresvedčím. Ale veriacich s otvorenejšou mysľou možno áno. Nebojte sa liberálov, sú totiž často bližšie k Bohu a jeho strategickému plánu, ako mnohí „samozvaní vykladači Biblie“. Voľbou liberálnej strany sa nijako nespreneveríte svojej viere. Možno naopak. Liberáli vám nikdy nebudú kázať, ako ste povinní žiť a nikdy vám nebudú brániť žiť a praktizovať vašu vieru.

Tu by som však ešte apeloval na zdravý rozum, ktorý je najlepší recept. Presne tak, ako sa kade kto prikrýva kresťanskou dekou a vyhlasuje o sebe, že on je ten pravý kresťan a veriaci, tak presne na opačnom konci je zase kopec samozvaných liberálov. Som presvedčený, že žiadni socialisti, komunisti a podobné odnože nie sú liberálmi v tom zmysle slova, ako si to predstavujú tí, čo chápu pravý zmysel liberálneho zmýšľania. Teda slobodného.

Kandidujem za SaS. Na mieste č. 54. Za stranu, v ktorej nie sú žiadni komunisti, žiadni eštebáci a žiadni zlodeji.  Stále najlepšia voľba.

Teraz najčítanejšie