Denník N

Vy v tej opozícii chcete ako spolupracovať? Veď už teraz sa hádate!

V prvom rade si treba uvedomiť, že až do volieb sme všetci konkurenti. Všetci zápasíme o toho istého pravicového voliča, ktorý má plné zuby škandálov a korupčných káuz a už konečne chce slušnú vládu. Takú, ktorá ho nebude otravovať vzájomnými spormi.

Za stranu Sloboda a Solidarita a za seba by som chcel povedať, že neevidujem žiadny konflikt s niektorým z opozičných lídrov, a ak niečo v minulosti bolo, to sme si vydiskutovali. Som s každým v kontakte, s každým viem komunikovať, ak treba. Ale väčšinou netreba, lebo do volieb sme konkurenti. Zvádzame ťažký boj o každého jedného voliča a zároveň proti vláde Smeru. Verte mi, prosím vás, to nie je jednoduché.

Po voľbách sa situácia rapídne zmení. Z konkurentov budú partneri, ktorí podpíšu dva kľúčové dokumenty – Programové vyhlásenie vlády a Koaličnú zmluvu. Vtedy nastáva čas na kompromisy a vyjednávania. Keď sa raz strany dohodnú na vzniku koalície, zaručene chcú zostaviť vládu, a preto som presvedčený, že ku kompromisu dôjde. Dokumenty sa podpíšu a fáza kompromisov skončila.

Nastáva čas dodržiavania uzavretých dohôd a toto je pre fungovanie každej koalície kľúčové. Ak toto partneri pochopia, koalícia i vláda budú fungovať. Ak to nepochopia, dopadnú ako v roku 2011, kedy v rozpore s koaličnou dohodou začali na nás koaliční partneri tlačiť, aby sme hlasovali za niečo, o čom nikdy nebola reč. Na toto si ja osobne, ak teda voliči rozhodnú, že SaS má byť súčasťou vlády, dám pozor – urobiť takú dohodu, ktorá čím viac udalostí dokáže predvídať. Ako starý harcovník 😊 (som jediný živý politik z opozície, ktorý na vlastnej koži zažil koaličnú radu) viem, na čo treba dávať pozor.

Mimochodom, nemyslite, si, že v aktuálnej koalícii všetko funguje. Už pár mesiacov po vzniku vlády poslal Andrej Danko svojim partnerom výpoveď koaličnej zmluvy, aktuálne si odmietajú navzájom hlasovať za svoje návrhy. Oni to síce majú ľahšie, lebo kšefty spájajú, ale my zas budeme mať elán a riešenia, ako zlepšiť život v našej krajine.

Preto, ctení voliči, skúste nám v tomto dôverovať. Ani mne sa nepozdáva, keď si opoziční lídri verejne odkazujú niečo, čo by malo ostať v kuchyni. Ale to je stále nič oproti obrovskému množstvu korupčných káuz, zdevastovanému zdravotníctvu, či prehnitému súdnictvu.

Nie, rozhodne to nebude ľahké, ale pôjde to. Ak sa všetci budeme stoj čo stoj držať solídnych dohôd a jasných pravidiel. 29. február sa blíži.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.