Denník N

Zaľúbený prach

Tipy na darčeky

V niektorých prípadoch nemáme radi viac, iba dlhšie… Toto vyznanie si požičiavam z filmu Pán prílivu z roku 1991, môže platiť aj na poradie najobľúbenejších hudobných skupín.

Nezabudnime na to, že veci sa dajú kúpiť aj po Vianociach a nemusí ísť iba o veci v nejakom výpredaji. Objednávky sa dajú vybaviť aj potom, ak by sme nestíhali.

Odporúčam, mimo tento rok už 25ročného pravého vianočného dielka Merry Christmas od Mariah Carey, ktorá s ním jubilovala prvého novembra, aj jeden fantastický MTV Unplugged koncert Roxette z roku 1993 v Štokholme.

Takisto ma fascinuje, čo všetko sa ukázalo „v kauze“ slovenského top majstra na dobré novinárske otázky Karola Sudora v jeho poslednom knižnom počine Šiel som až na hranu. Aké je trpko-smiešne nálepkovanie až presný odhad na ktorejkoľvek strane.

Na U Tube je už tiež možné vypočuť si záznam z tohtoročnej trnavskej Noci filozofie na tému Indická filozofia – Známa a neznáma a Gándhiho odkaz s našimi odborníkmi v témach ako doc. Reginald A. Slavkovský, prof. Róbert Gáfrik a Dr. Andrej Rozemberg.

A ešte to chce na sviatok v literárnom svete rešpektovaného španielskeho básnika Jána z Kríža, pre mňa osobne, jeho najlepšiu báseň (preklad prof. Ján Zambor, báseň je zo zbierky poézie španielskeho baroka Zaľúbený prach).

Svet je pestrý a tak máme vianočný stromček celoročne…

*

Živý plameň lásky

 

Ó, živý plameň lásky,

ktorý tak nežne raníš

v najhlbšom strede moju dušu neraz!

Keď si bez hrdej masky,

skonč to už, čo sa brániš,

tkaninu sladkej schôdzky, ak chceš, preraz.

 

Ó, kauter – jemnosť zo sna!

Ó, sladké poranenie!

Ó, mäkká ruka! Hebké dotýkanie,

čo večný život pozná,

dlh splatí v pevnej mene!

Keď zabíjaš, v tej smrti život vzplanie.

 

Ó, lampy veľkolepé!

V žiare, čo nepohasne,

jaskynné hĺbky zmyslu, ktoré driemu,

čo boli temné, slepé,

podivuhodne krásne

dávajú teplo a svit ľúbenému.

 

Aký len krotký, hravý

sa v mojej hrudi budíš,

kde tajne bývaš sám pod strechou skromnou

a dychom blaha, slávy

a rozkoše mnou blúdiš,

ako len lahodne sa láskaš so mnou!

 *

 

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Snažím sa mať rada aj poéziu v próze - ten padací most, ktorý si musí každý strážiť sám. Z menej známych, ale zaujímavých stránok odporúčam www.ostium.sk.