Denník N

Slovo sa stalo Telom

Biblia často vyjadruje vzťah medzi Božím záchrancom Ježišom Kristom a Jeho ľudom ako vzťah ženícha a nevesty. V čase Vianoc bude veľa rozprávok, v niektorých z nich bude aj princ alebo bohatier zachraňovať svoju vyvolenú. Ivan svoju Nasťenku, princ svoju popelku.  V každej z nich vystupujú sestry – tá dobrá, usilovná, milovania hodná a tá zlá ktorá sa nám hnusí, je zákerná a zlá.  Záchranná misia Ježiša Krista je úžasná, škandalózna v tom, že prišla zachrániť tú zlú a vybrať si za nevestu tiež tú zlú. Lebo tú dobrú Boh jednoducho na tejto planéte nenašiel.

20. júla 1969, pred päťdesiatimi rokmi pristál človek na mesiaci. Päť rokov pred naším letopočtom, v hebrejskom mesiaci tišri-etanim (obdobie nášho októbra a novembra, nie v decembri, no to nie je pre tento článok podstatné), rok pred smrťou kráľa provincie Judea, panovníka Heroda Veľkého, Boh pristál na zemi, v podobe Svojho Syna Ježiša Krista. Evanjelium Jána vo svojej prvej kapitole opisuje túto udalosť výrazom Λόγος σὰρξ ἐγένετο (logos sarx egeneto) – Slovo telom stalo sa. Logos, príčina a princíp všetkého čo existuje, Boh Stvoriteľ všetkého, navštívil túto planétu, ktorú stvoril.  Misia človeka na mesiaci, ako aj misia Boha na zemi je mnohými spochybňovaná, no v oboch prípadoch máme dostatok dát a očitých svedkov, aby sme my sami mohli byť presvedčení o oboch významných udalostiach.

Misia človeka na mesiaci mala objaviteľský charakter, bola triumfom ľudskej vôle a umu, kreativity, inteligencie, zručnosti, zvedavosti aj odvahy – bytosti, ktorú Boh stvoril na svoj obraz. Misia Boha na zemi, Božieho Syna, bola záchrannou misiou. Záchrannou misiou, ktorá nemá v histórii ľudstva, v jej rozsahu a dôsledkoch obdobu. Záchrannej misie, keď Stvoriteľ prichádza zachrániť svoje stvorenstvo, pred ich vlastnými hriechmi, a spravodlivým trestom za ich hriechy. Je to záchranná misia, v ktorej večný Sudca prichádza podstúpiť trest miesto tých, ktorí si ho spravodlivo zaslúžia. Záchranná misia, v ktorej Boh neprináša deťom hračky, ale prináša ľudstvu Seba ako dar. Záchranná misia, ktorá vyvrcholí o tridsaťtri rokov po jeho príchode, keď pribitý na golgotskom kríži zvolá: Je dokonané!, čo preložené z gréčtiny znamená dlh je splatený (τετέλεσται tetelestai). Záchranná misia, ktorú neodradilo v jej naplnení pohŕdanie, osočovanie a šikanovanie od tých, ktorí ho videli na vlastné oči, a ktorých prišiel zachrániť, ako aj záchranná misia, ktorú neodradí ani Tvoje pohŕdanie, osočovanie a šikanovanie , pretože Jeho záchrana môže byť účinná aj pre Teba. Záchranná misia, v ktorej Boh prišiel zachrániť moralistu aj najväčšieho devianta, otca rodiny ako aj mafiána, náboženského fanatika aj zarytého agnostika.  Lebo my všetci máme spoločnú diagnózu: Potrebujeme záchranu, lebo sme hriešni bez výnimky a naša vina pred Bohom je rovnaká, bez výnimky. Rovnaká u bohatého mafiána, chudobného bezdomovca, zdravého belocha, rómskeho narkomana, lesbickej feministky. Rovnaká pre zanieteného konzervatívca alebo voľnomyšlienkárskeho liberála.

Biblia často vyjadruje vzťah medzi Božím záchrancom Ježišom Kristom a Jeho ľudom ako vzťah ženícha a nevesty. V čase Vianoc bude veľa rozprávok, v niektorých z nich bude aj princ alebo bohatier zachraňovať svoju vyvolenú. Ivan svoju Nasťenku, princ svoju popelku.  V každej z nich vystupujú sestry – tá dobrá, usilovná, milovania hodná a tá zlá, ktorá sa nám hnusí, je zákerná a zlá.  Záchranná misia Ježiša Krista je úžasná, škandalózna v tom, že prišla zachrániť tú zlú a vybrať si za nevestu tiež tú zlú. Lebo tú dobrú Boh jednoducho na tejto planéte nenašiel.  Nenechaj sa odradiť od ponúknutej záchrany svojim zlom, o ktorom  vieš len Ty, lebo Boha neodradilo, keď Ťa prišiel zachrániť.

Viera je presvedčením o veciach, ktoré sa nevidia. Keď traja americkí astronauti leteli na mesiac nevedeli presne čo ich tam čaká. Keď Boh prichádzal na Zem, presne vedel čo ho tu čaká. Smrť na kríži, ale aj vzkriesenie po troch dňoch na záchranu mnohých. Ako sa táto záchrana môže stať Tvojou záchranou? Jednoducho. Povieš Bohu vo svojom srdci slovami Tebe vlastnými, že sám potrebuješ záchranu a poďakuješ mu za to, že Kristus prišiel zachrániť aj Teba. Vo viere, v presvedčení, aby si mohol pristáť v náručí Božej lásky, ako americkí astronauti na Mesiaci. Tiež nevedeli do čoho idú, rovnako ako aj ja pred vyše dvadsiatimi rokmi. Keď pristáli na Mesiaci a uvideli spoza jeho horizontu vychádzať krásnu modrú planétu náš domov, vzdali chválu Bohu, lebo pochopili Jeho majestát.  Ak príjmeš popri vianočných darčekoch, Boha záchrancu ako svoj najväčší dar, vtedy pochopíš aj Ty Jeho majestát, Jeho Lásku voči Tebe, ktorá nie je podmienená ničím zlým alebo dobrým v Tebe, ktorá Ťa miluje –  lebo Boh je Láska. Nikto nemiluje viac ako Ten, kto položí dobrovoľne svoj život za svojho nepriateľa. Vtedy budeš mať naozaj radostné, pokojné a veľkolepé Vianoce. Merry Christmas to You!

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Ivan Hlavanda

Patent na rozum nemám. Som hriešny, omylný, emotívny, častokrát cynicko-sarkastický, ublížil som mnohým, a predsa sa nadejem, že sa nad to povznesiete a pokúsite sa oddeliť predložené myšlienky v mojich blogoch, ktoré budú nasledovať - od ich nedokonalého autora.