Denník N

Rôznorodé zastúpenie nie je iba o ženách

Mnohé firmy si čoraz častejšie uvedomujú aké dôležité pre ich napredovanie je rôznorodé zastúpenie a inklúzia ich zamestnancov/kýň. V zahraničí možno tento trend badať už aj v politike, čo možno vidieť na nedávnych fínskych voľbách alebo zložení Európskej komisie. V záujme našej jedinečnosti, sme sa na Slovensku ako zvyčajne rozhodli neinšpirovať modelom, ktorý preukázateľne funguje v zahraničí a vybrať sa opačným smerom.

Eufória zo zvolenia našej historicky prvej ženskej prezidentky pominula a prišla slovenská realita. Denník N priniesol analýzu, z ktorej vyplýva, že v nadchádzajúcich voľbách sme sa v téme rovnakého zastúpenia posunuli o krok vzad. Nielenže do parlamentu kandiduje menej žien, ale aj na horších miestach. Čo je obzvlášť smutné zistenie, že dokonca za socializmu sme na tom boli lepšie.

Rôznorodé zastúpenie nie je iba o ženách, ale rovnako sa týka napr. menšín, rôznych vekových a sociálno-ekonomických skupín, regiónov, profesií, sektorov, názorových presvedčení, a teda aj priamo Vás.

Každý človek je jedinečný a preto je dôležité, aby zastúpenie parlamentu čo najviac odrážalo realitu a zloženie spoločnosti. Súdiac podľa (ne)činnosti parlamentu sa zdá, že momentálne uprednostňuje skôr záujmy jednej mini skupiny na úkor väčšiny z nás.

To je jedným z dôvodov prečo narastá frustrácia, ľudia sa cítia odstrčení a volia antisystémovo. A teda aj subjekty ako ĽSNS alebo pána Ha ra bi na. Síce neprinášajú nijaké riešenia alebo víziu, ale dokážu osloviť ľudí, ktorí majú pocit, že sa na nich už dávno zabudlo. Dávajú im pocit rešpektu, že niekam patria a že majú spoločný cieľ. Navyše pracujú s negatívnymi emóciami ako strach a hnev, čo žiaľ hrá v ich prospech.

Rôznorodosť má však najmä praktický význam 

Ako jeden typ politikov dokáže preniesť do praxe požiadavky rozličných skupín? Nedokáže, pretože aj keď sa tak niektorí prezentujú, NIKTO nemá patent na rozum. Preto je dôležié si vybrať niekoho, kto dokáže čo najlepšie počúvať, pochopiť a hlavne reprezentovať vás.

V 21. storočí by predsa nemali o ženských právach rozhodovať prevažne muži, menšinám o ich právach kázať slovenskí pseudonárodniari alebo poľnohospodárom dávať rozumy osoby, ktoré videli zeleninu tak akurát na tanieri.

Pred pár týždňami sa mojej sestre narodilo druhé dieťa a tak som si bola „vyskúšať materskú dovolenku“. Keďže sama nemám deti, nikdy by ma nenapadlo čo to všetko obnáša. Nehovoriac o manévrovaní s kočíkom na ulici, parkovaní alebo obyčajnej potrebe ísť na záchod s dvomi deťmi niekde von. Sheryl Sandberg, COO Facebooku a veľká obhajkyňa ženskej emancipácie, prišla s nápadom parkovacích miest pre tehotné ženy bližšie k budove až keď sama zistila aké náročné je sa pohybovať vo vyššom štádiu tehotenstva.

Toto sú maličkosti a predsa ovplyvňujú naše každodenné fungovanie. Predstavte si teda vážnejšie problémy, s ktorými sa potýkajú rôzne skupiny obyvateľov a dôležitosť ich autentického riešenia. Prístup k zamestnaniu, k lekárskej starostlivosti, bývaniu, školstvu…Samozrejme táto otázka a najmä jej riešenie je oveľa komplexnejšie. Rovnaké zastúpenie nie je o potrebe dočasných vyrovnávacích opatrení (kvót) alebo o odčiarknutí si, že sme to dali 50:50. Tiež nie je o diskriminácii mužov alebo väčšiny obyvateľov. Rôznorodé zastúpenie je hlavne o tom, aby sme dokázali adresovať a riešiť potreby celej populácie, nie iba úzkej skupiny.

Súkromný sektor už dávno pochopil aká dôležitá je inklúzia a rôznorodsť k jeho napredovaniu. Teraz je čas to aplikovať na občiansku spoločnosť a riadenie krajiny. Rôznorodé zastúpenie vo voľbách nie je o stranách a ich kandidátoch a kandidátkach, ale o možnosti čo najlepšieho zastúpenia spoločnosti. Voľby nemajú byť o vyberaní si menšieho zla alebo z núdze cnosti ako sa to u nás zaužívalo a vžilo, ale o tom, že využijete svoje právo si zvoliť niekoho, kto bude čo  možno najlepšie reprezentovať vás a vaše záujmy.

 

Teraz najčítanejšie

Natalia Kochanova

Verím v rovnosť, ľudské práva a nespravodlivosť beriem osobne. Som kandidátkou koalície PS/Spolu č. 80.