Denník N

Sympatické figúrky bez podpory pacientom nepomôžu

Prešli dva roky a ministerstvo zdravotníctva opäť nemá ministra. Údržbára bude do volieb robiť premiér, čo znamená, že naše zdravotníctvo možno už aj oficiálne považovať za uvedené do kómy. Z tejto situácie by sme sa mali do najbližších volieb poučiť a pamätať na to, že na veľké reformy nestačí odbornosť ani dobrý úmysel. Treba na ne hlavne odvahu a silný politický mandát.

V uplynulom volebnom období sme mali dvoch výnimočne populárnych ministrov zdravotníctva. Jedného krízového manažéra a jednu skúsenú lekárku. O ich kompetentnosti či dobrom úmysle zväčša neboli pochybnosti a po niekdajších nominantoch smeráckej zdravotníckej chobotnice pôsobili ako výrazné zlepšenie. A hoci im nemožno uprieť čiastkové úspechy, zásadnými problémami v zdravotníctve nedokázali pohnúť – a nie preto, že by im chýbali riešenia alebo čas.

Odborníci a nestraníci síce dostanú určitý priestor na manévrovanie, ale ako sa na vlastnej koži presvedčila už aj bývalá ministerka Kalavská, keď príde reč na veľké reformy, bez reálnej politickej podpory a silného mandátu nezmôžu nič.

Ak je navyše minister nestraníkom bez väzieb na stranu, tak väčšinu času strávi hádaním sa so straníckymi centrálami, ktoré musí presviedčať o svojej vízii, ktorú si za behu formuje. Čas a priestor mu zostane jedine na drobné, kozmetické zmeny. V takom prípade môžete mať na čele ministerstva aj Einsteina, ale nebude vám to nič platné.

Úlohou ministrov a ministeriek nie je byť najväčším odborníkom. Ich práca spočíva vo vytváraní politického priestoru na to, aby sa odborné riešenia presadili a mohli realizovať. To najdôležitejšie na presadenie odvážnych riešení je mandát vo voľbách.

Zvolený minister je silnejší minister

Byť členom vlády, ktorý prešiel voľbami dáva silu. V kampani si svoj program musí vedieť obhájiť pred ľuďmi, ale aj odbornou verejnosťou. Musí mať odvahu k tomuto programu a vízii priradiť svoju tvár a nechať sa verejne hodnotiť. A potom si voľbami nechať odmerať verejnú objednávku.

Takého ministra či ministerku jeho úrad oveľa viac zaväzuje. Na rozdiel od nezávislého odborníka, ktorý po skončení volebného obdobia zbalí kufre a nechá si poďakovať za láskavú ochotu obetovať lepšie príležitosti, politikovi možno vystaviť účet. Plnenie programu a vízie, ktoré ľuďom v kampani ponúkal možno odkontrolovať a za výsledky vyvodiť priame dôsledky – či voliči vo voľbách alebo strana jeho umiestnením na kandidátke.

Presvedčiť o svojej vízii verejnosť

V PS/SPOLU si uvedomujeme, že bez silného mandátu od ľudí nebude môcť minister nikdy presadiť rázne riešenia, ktoré naše zdravotníctvo tak zúfalo potrebuje. Preto sme už na jeseň zverejnili našu víziu férového a zdravého Slovenska vo forme programu pre zdravie, ku ktorej som priradil svoju tvár ja a ďalší ľudia z môjho tímu.

Najbližšie mesiace budem chodiť po krajine a vysvetľovať, obhajovať a presviedčať o jej potrebe aj verejnosť. Pod program som sa podpísal preto, aby každý vopred vedel, kto ho reprezentuje. Stojí za mnou celá koalícia strán Progresívne Slovenska a SPOLU, ktorá je plne pripravená mi pomôcť v presadzovaní ráznych a odvážnych riešení, ktoré si naše zdravotníctvo tak akútne vyžaduje.

Sympatické figúrky na zmenu nestačia

Neponúkame mačku vo vreci ani sympatické figúrky bez mandátu priniesť zmeny. Ponúkame konkrétnych ľudí a konkrétne riešenia. Ponúkame však najmä ochotu byť osobne zodpovední za plnenie našich sľubov. Vopred a verejne hovoríme, aké sú naše plány a kto ich bude napĺňať. A ak nám ľudia prejavia dôveru, môžeme namiesto bezcieľneho pobehovania po chodbách ministerstiev začať naplno pracovať hneď od prvého dňa po voľbách.

Teraz najčítanejšie

Oskar Dvořák

Pôsobím v Progresívnom Slovensku, kde sa venujem problémom a riešeniam nášho zdravotníctva. Moje výstupy môžete sledovať aj na facebooku na tejto adrese: https://www.facebook.com/dvorakoskar/