Denník N

Prečo je dôležité deťom venovať pozornosť?

Je veľmi veľa štúdií o tom, prečo je dôležité venovať deťom pozornosť už od ich prvých dní narodenia.

Niektoré štúdie hovoria o tom, aké je dôležité venovať deťom patričnú dôležitosť už od vtedy od kedy sú v brušku. Je veľmi dôležité, ako sa chová matka a hlavne ako myslí a aj to ako berie celé svoje bytie na tomto svete.

Je veľmi nebezpečné, ak matka rozmýšľa negatívne alebo má temné myšlienky čo znamená určitý druh negatívnosti a na dieťa a jeho vývin to má zlý vplyv. Veľký vplyv na dieťa v brušku má vonkajší vplyv a to znamená, kľudne aj to, akú pesničku počúvate a dieťa to v brušku vníma, dieťaťu neprospievajú hádky a napäté situácie, pri ktorých je matka dieťaťa v napätí alebo nebodaj v nejakom strese (môže to kľudne vyvolať nebezpečný predčasný pôrod). Podľa toho, aká je matka, je pravdepodobné, že dieťa môže mať na nejaké jej ťažkosti predispozíciu. A to aj v prípade, že matka je celé tehotenstvo pozitívna a ničoho sa nebojí – môže to znamenať, že dieťa bude veľmi pozitívne a nebude mať žiadne starosti a bude veľmi usmievavé a pozitívne a nebude s ním mať matka žiadne problémy.

Je samozrejme, že venovať sa treba, ale je hlavne dôležité, ako a hlavne prečo je to také dôležité.

Mnoho štúdií dáva výsledky, ktoré majú určovať nejaké dané normy, ktoré majú byť zodpovedné za všetky faktory a aj iné veci, kt., ovplyvňujú starostlivosť o deti a tým pádom aj detskú myseľ a postupný rozvoj v ich raste. Osvedčené metódy sú často krát veľmi prospešnejšie už o 65% (nespochybňujem žiadne výskumy ani štúdie, sú veľmi prospešné a dôležité)

Všetko toto je dôležité aby dieťa mohlo mentálne rásť:

Komunikácia, cudzí jazyk,

Jemná motorika, dotyky a interakcia, dôležité je vnímať dieťa, tak ho učíte aby ono vnímalo vás.

Program –  čo sa týka toho, aby dieťa nepociťovalo unudenosť a nemuselo si vymýšľať kadejaké svoje zábavy (no niekedy z času na čas je dôležité aby dokázalo dieťa vybrať adekvátny program) – preto je dôležité dať dieťaťu pevný základ pri rozvoji, aby keď bude väčšie vedelo rozhodnúť o niečom takom ako je výber programu samo.

Od narodenia je veľmi dôležitý kontakt medzi matkou a dieťaťom a rovnako medzi otcom a dieťaťom.

Matky ktoré dojčia majú veľmi veľkú výhodu lebo veľmi naozaj veľmi často majú svoje ratolesti v náručí a pritisnuté k sebe. Je dôležité aby bábätko cítilo istotu a lásku od momentu, od ktorého je v brušku. Keď sa dieťa narodí je dôležité mojkanie, hladkanie, pusinkovanie a rozhodne sú dôležité slová aj keď sa vám zdá, že dieťatko tomu nerozumie verte mi, rozumie tomu úplne presne. Vašu lásku bude cítiť od začiatku od kedy mu ju budete dávať. Musíte si uvedomiť, že lásky nie je nikdy dosť. A vďaka láske pestujete v človeku chápavosť, dobrotu, a ohľaduplnosť. Možno sa vám to zdá ako nejakú mýtus alebo bludy. Naozaj je to tak. Čím viac lásky tým lepší človek. Bude mu dávané od dieťatka to, čo bude dávať druhým. Je veľmi dôležité čo si deti odnášajú z domu a ako sa k ním správajú rodičia a ľudia v jeho okolí.

Dieťa sa narodí ako čistá duša a nemá ani potuchy ako to na tomto svete funguje. Preto je dôležité to zázemie, ktoré som už samozrejme spomínala. Dieťa by malo byť postupom času pripravené naozaj na všetko a to vďaka svojim rodičom a ľudom ktorých okolo seba má. Prečo? Lebo práve takýto ľudia majú z ostatných robiť ešte lepších ako sú oni sami. A prečo? Pretože si už prežili v živote veľmi veľa situácií a prešli si aj mnohými chybami a veľmi dobre vedia, ako sa tomu všetkému dá predísť a o to sa stať lepším ako bolo oni. Treba každému jedincovi ukázať správnu cestu aj keď si častokrát vyberú po svojom. Oni sa popália a potom zas ukážu niekomu, ako to malo byť správne.

Keď sa dieťa dostane do fázy kedy sa začína učiť jest samé a po prvýkrát drží príbor je dôležité aby sa ukázal správny postup držania a do nemoty to ukazovať a upozorňovať dieťatko až pokým to nezačne robiť ako samozrejmú činnosť. A tiež sa dostávame k tomu, že dieťa potrebuje pozornosť a to treba práve od rodičov. Treba dôslednosť a hlavne trpezlivosť z vašej strany aby dokázalo dieťa byť aj vaše dieťa trpezlivé.

Popri tom, ako dieťa rastie je dôležité ho zapájať do bežných činností, ktoré patri v domácnosti k bežným, a to myslím aj trojročné dieťa.

Nemyslím to tak, že takémuto malému dieťaťu mate dať uvariť jedlo alebo vysávať… Samozrejme som to myslela tak, že ho učiť nejakému režimu. A to spočíva v tom, aby ste si vy ako dospelá osoba vytvorili nejaký harmonogram, aby sa dieťa naučilo nejakej postupnosti. Kľudne by to mohlo začať tým, že keď sa ráno zobudí pôjde si umyť tváričku a zúbky, pôjde na toaletu a po každej toalete si umyje ruky…, alebo, že vždy keď príde z vonka tak prvá cesta po vyzlečení bude do kúpeľne a umyje si ruky. Alebo keď bude niečo chcieť poprosí a následne poďakuje.. To sú tipy, ako možno naučiť deti nejakým postupnostiam a nejakému režimu, ktorý má z neho robiť od malička zodpovednú a uvedomelú osobnosť. Lebo každí z nás sme osobnosť a je len na našich rodičoch akú osobnosť v nás začnú od dieťaťa budovať.

Strava počas dojčenia a popri vývoji dieťaťa

Veľmi dôležitou úlohou pri výchove a hlavne vývine dieťaťa je strava. Pestrosť a rozmanitosť by mala byť hlavnou jednotkou každého dňa dieťaťa. A rozhodne ak kojíte tak by pestrosť rozmanitosť a zdravá strava nemala chýbať najmä vám ako matke. Všetko čo konzumujete a prijímate vstrebáva organizmus vášho dieťaťa. Je priam neoddeliteľnou súčasťou aby ste boli uvedomelou ženou, ktorá si dopredu všetky potrebne fakty zozbiera a snaží sa koordinovať hranice medzi zdravým a nezdravým jedlom. Nehovorím teraz, že máte zakázané si dať nezdravé jedlo, ale treba vylúčiť potraviny, ktoré môžu urobiť dieťaťu problémy. A to hovorím napríklad o citrusoch. Dieťa, ktoré je dojčené nesmie prijímať citrusy a nemala by ich prijímať ani matka dieťaťa. Citrusy sú veľké alergény, ktoré neprospievajú dieťaťu počas ich dojčiaceho veku. Rovnako sa neodporúča a ja by som povedala, že je skoro ako – keby zakázané pre deti – pretože im to neprospieva – veľmi korenistá a solená strava. Dieťa by malo mať stravu, ktorá je vyvážená, nehovoriac o tom, že tak isto to potrebujú aj ľudia v dospelom veku.

Strava by mala byť vyvážená a to znamená – pestrosť, pravidelnosť a tiež disciplinovanosť.

Človek by mal jesť až 5 krát denne a to v primeraných množstvách. 3x za deň prínos zeleniny a 2x za deň prínos ovocia popri normálnemu chodu. Ovocie sa má konzumovať od ranných do poobedných hodín a potom následne prichádza zelenina. Tieto dve zložky sú najdôležitejšie pre vývoj dieťaťa.  Dieťa nesmie cítiť pocit hladu, a to znamená to, že musí dostávať pravidelne najesť a takpovediac jeho žalúdok spolu z mozgom sa naučia to, že dostávajú pravidelne v tých istých intervaloch jedlo.
Možno si myslíte, že som dosť odbočila od výchovy, a že tento článok už s tou témou nemá nič spoločné ale opak je pravdou, k výchove je veľmi dôležitá strava. A to kvôli tej disciplíne, ktorú som spomínala a všetko sa krásne prepája a spolu všetko pekne hrá a taktiež to spolu všetko do seba zapadá.

Pokračovanie v ďalšom článku, aby to nepôsobilo zdĺhavo.

Ďalší článok – 28.12

Môj instagramový účet – @repkaolejna

Teraz najčítanejšie