Denník N

5 najlepších kníh, ktoré som prečítal (až) v roku 2019. A vy by ste mali tiež.

V roku 2019 som prečítal rovnaký počet kníh ako všetky predchádzajúce a všetky budúce roky, a síce – o niečo menší ako by som reálne chcel. Bol to však veľmi plodný rok a tak bolo z čoho vyberať. Ak neviete, akú knihu chytiť do ruky ako ďalšiu začiatkom roka 2020, tento blog vás môže inšpirovať a možno siahnete práve po niektorej z môjho zoznamu toho najlepšieho, čo som prečítal v uplynulom roku.

Minimálne tri by si mal prečítať každý. Predposlednú všetci, ktorí majú v práci nejakých kolegov. Poslednú tí, ktorých práca alebo záujmy sa motajú okolo finančných trhov. Poďme na to.

Zdroj: www.amazon.com

Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy napísaná Williamom B. Irvinom. Kniha relevantná pre všetkých vás, jemne stratených, jemne premotivovaných ambicióznych ľudí, ktorí tak trochu hľadajú princípy, ktorými sa riadiť vo svojom živote – najmä v prípade, že bez ohľadu na akékoľvek vaše úspechy ste vnútorne nespokojní. Autor rozoberá princípy antickej stoickej filozofie a aplikuje ich na súčasnosť. Okrem iného vám kniha môže pomôcť naučiť sa vnútornej spokojnosti, vysporiadaniu sa s vlastnou minulosťou, či nezaoberaniu sa otázkami, ktoré nemáte pod kontrolou a sústredeniu sa len na veci, ktoré ovplyvniť v našich životoch môžete.

Najviac sa mi na knihe páči, že nie je písaná prvoplánovo, na štýl viacerých samozvaných odborníkov na “šťastie”. Nenájdete v nej žiaden zoznam “piatich vecí, ktoré z vás navždy urobia štastných a úspešných ľudí.” Kniha skôr poukazuje na spôsoby, ktorými svoje životy riadili ľudia ako Seneca, Marcus Aurelius, Epictetus, či v súčasnej dobe Bill Clinton, Arnold Schwarzenegger, Tom Brady, J. K. Rowling, Nassim Nicholas Taleb a mnohí ďalší. Nechá na vás, nech si vyberiete to svoje.

Zdroj: www.waterstones.com

Dúfam a myslím, že už ste ju všetci čítali a ak nie, tak by mala ísť na vrch zoznamu priorít veľmi rýchlo. Factfulness (alebo Moc faktov) od Hansa Roslinga je absolútne fantastický pohľad na svet a nás v ňom. Kiež by sme všetci hovorili s takou vervou o svojej práci ako on vo svojom virálnom TED videu hovorí o „nudnej“ štatistike. Ak už kvôli ničomu inému, vidieť ho, ako sa naťahuje za zväčšujúcimi sa bublinami ekonomických indikátorov rôznych krajín na veľkom plátne stojí za to. Factfulnes odporúčam najmä tým, ktorí si myslia, že sa na Slovensku máme zle. Práve naopak, máme sa tu ako prasatá v žite, naša životná úroveň sa zlepšuje každým rokom a Hans má na to dáta. Veľmi veľa dát.

Zdroj: www.bookdepository.com

Málokedy sa pri čítaní kníh smejem, maximálne sa zachechcem nad nejakou vtipnou poznámkou. Myslím si, že sa už v živote nebudem tak smiať pri čítaní knihy ako to bolo pri Born a Crime od Trevora Noaha. Tento juhoafricko-americký komik sa ešte len narodil a spáchal zločin – jeho matka ho totiž splodila počas aparteidu v Juhoafrickej Republike s bielym švajčiarskym prisťahovalcom, čo bolo pochopiteľne absolútne zakázané. Teraz už úspešný komik opisuje svoje detstvo počas tvrdého apartheidu tak pútavo, že pravdepodobne prečítate knihu na jedno posedenie. Born a Crime je príbeh o veľmi dôležitom a temnom období ľudskej histórie, podané očami hyperaktívneho chlapca, ktorý vlastne nikdy nikam nepatril. O zábavu budete mať postarané.

Zdroj: www.bookdepository.com

Trochu k tej práci.

Skôr či neskôr budete v práci viesť väčší alebo menší tím ľudí. Vlastne nemusíte nikoho viesť, lídrom sa môžete stať aj bez vznešeného titulu. Brené Brown vo svojej knihe Dare to Lead búra mýty o tradičnom lídrovi, ktorý má na všetky otázky jasné odpovede a tvrdohlavo nás, ovečky, vedie za jasne zadefinovaným cieľom. Najlepším spôsobom ako sa stať lídrom podľa Brené nie je zdržiavať sa vo svojej komfortnej zóne, ale naopak, smerovať do neznáma a pritom otvorene hovoriť o svojich pochybnostiach, počúvať a najmä veľa a správne sa pýtať. Nesnažte sa vyhýbať ťažkým diskusiám o ťažkých témach, hovorte o svojich pochybnostiach, buďte zraniteľní aj z pozície sily a práve tak si získate dôveru, rešpekt a koniec koncov aj výrazne vyšší výkon svojich kolegov.

Zdroj: www.bookdepository.com

Najfascinujúcejší ľudia na svete sú pre mňa tí, ktorí nielen, že dosiahnu vrchol, ale dlhodobo a vytrvalo na ňom ostávajú. Ilustráciou sú pre mňa športovci ako Roger Federer či Rafael Nadal, Cristiano Ronaldo alebo Lionel Messi, Tom Brady, LeBron James, Vladimír Kličko a mnohí mnohí ďalší. Práve s takýmito ľuďmi, ale vo svete hedge fondov vedie Jack D. Schwager vo svojej knihe Hedge Fund Market Wizards rozhovory. Sú to príbehy pár vyvolených, ktorí po dobu desiatok rokov konzistentne porážajú trhový výnos a vo veľkej väčšine prípadov nezaznamenali jediný rok, v ktorom by svojim investorom prerobili peniaze. A to sa bavíme o extrémne súťaživom prostredí, kde sme za posledných 20 rokov zažili rovno dve hlboké hospodárske krízy. Inšpirujúce vstúpiť aspoň na malú chvíľu do hláv skutočných “trhových čarodejníkov.”

Mňa osobne každá z týchto kníh posunula tento rok výrazne ďalej. Osobnostne, či profesionálne. Aké dobré knihy ste prečítali v roku 2019 vy?

Teraz najčítanejšie

Roman Bašár

Roman pracuje ako investičný manažér. Spravuje fond alternatívnych investícií pre bonitnú klientelu. Je absolventom Finančnej ekonómie na University of St Andrews v Škótsku.