Denník N

Ako dobre sa dá nakresliť opera, čo zmenilo život Johnny Cashovi a prečo sú Watchmeni najlepším comicsom ever? (Comicsová top 2019)

Prečítali ste počas minulého roka aspoň jeden comics? Prečo nie? Už dávno to nie je len o hrdinoch v obtiahnutých oblekoch — vlastne — nikdy to nebolo len o hrdinoch v obtiahnutých oblekoch. Môj tohtoročný výber obsahuje len jeden takýto príbeh. A aj ten je vlastne dekonštrukciou superhdinského mýtu. Ať se líbí, toto je ochutnávka toho comicsového naj za rok 2019.

R. Kleist: Johnny Cash — I See A Darkness
Lebo je to poetický i drsný životopis Muža v čiernom. O jeho boji s drogami, slávou i zážitku v jaskyni, ktorý mu zmenil život. A ďalšia dokonalá ukážka toho, že comicsová forma nie je len pre superhrdinov. Čo už pochopili ľudia všade asi tak pred tridsiatimi rokmi — len u nás ešte stále nie.

M. Mignola: Lovec čarodějnic — Zatracen navěky
Lebo dej sa šikovne premiestnil z viktoriánskeho Londýna na Divoký západ, kde sa taktiež dejú podivné veci, na ktoré je potrebné nasadiť okultného detektíva Jeho Veličenstva. A retro kresba viac než deväťdesiatročného Johna Severina dokonale vystihuje celú tú rodokapsovú atmosféru.

A. Jodorowski: Oči kočky
Lebo je to comics takmer bez slov, ktorý môžete čítať viac krát za sebou, a stále v ňom nájdete nové detaily. České vydanie je ozaj štedré — pevná väzba, žltý papier a mohutný formát väčší než A3 vám dá pocit, akoby ste boli v galérii. Na menšie wecko sa s ním ani nezmestíte (vyskúšané).

A. Moore: Watchmen — Strážci
Lebo je to naozaj všeho všudy najlepší comics — a to vyšiel už pred tridsiatimi rokmi! Komplexný dej, filozofické mudrovačky, práca s panelmi a kompozíciou, odkazy na kultúru a politiku — proste jeden zo základných kameňov moderných comicsových dejín. Áno, tá kresba je už trocha retro, ale aj čiernobiele fotky sú retro, a nevadí to.

P. C. Russell: Prsten Niebelungův
Lebo by som sa nikdy nedostal k tejto Wagnerovej opere normálnou cestou — jej celkový hrací čas je asi tak štrnásť hodín (záleží na dirigentovi, hovorí Wiki). Russell to pekne zhrnul do jedného obsiahleho zväzku, a aj keď je jeho kresba trocha sladká na môj vkus, je aj poetická a taká… operná?

M. Mignola: Ú.P.V.O. — Smrt
Lebo tam, kde sa už v iných hellboyovských comicsoch mláti prázdna slama, tu sa zišiel ozaj kreatívny tím a dej i postavy majú hĺbku a sú zaujímavé. V tejto časti aj s peknou poeovskou atmoškou a steampunkovou ponorkou!

Čo dobré sa mi tu už nezmestilo:
D. Petersen: Legendy o Myší hlídce I & II, L. Pearson: Hilda se vrací, N. Gaiman: Tryzna, M. Mignola: Hellboy — Půlnoční cirkus

Čo som ešte nestihol, ale chcel som:
P. C. Russell: Kouzelná flétna a další operní příběhy, M. Mignola: Drákula, J. Lemire: Černá palice, A. Moore: Providence

Čo nebolo práve najlepšie:
M. Mignola: Abe Sapien — Dýka z Lipu, M. Mignola: Baltimore — Kostnice

Moje písačky a ďalšiu prácu môžete sledovať aj tu.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, comicsoch, kultúre, Bardejove a tak podobne.