Denník N

Rozdielne prístupy médií ku kontroverzným, avšak dôležitým infomáciam

Pokračujem v návrate k témam, ktoré som mal v zásuvke až príliš dlho.

4. februára 2019 vyšla v médiách správa, že Alena Zsuzsová obvinila z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka Jaroslava Haščáka (čím sa zrejme aj sama chcela vyviniť). Táto informácia (akože) unikla z jej výsluchov. Najprv to vyšlo v denníku Plus 1 deň (v ktorom má, paradoxne, podiel Penta, aspoň podľa dokumentu INEKO Kto vlastní spravodajské médiá?):
Zsuzsová mala označiť ďalšieho objednávateľa vraždy Jána a Martiny: Ukázala na vplyvného muža!

Následne ju prebrali mnohé ďalšie médiá:

Trochu inak sa k tejto informácii postavili iné médiá. Veľmi dobre to ilustrujú napríklad periodiká z portfólia skupiny Ringier, konkrétne Nový čas. Ten zverejnil ešte 4. februára článok s podobným názvom:
Vražda Kuciaka a Kušnírovej: Zsuzsová mala za objednávateľa označiť známeho finančníka!
Bol však obratom stiahnutý.

O dva dni nato (6. februára) redakcia (zrejme pod nepriamym tlakom zverejňovania tejto informácie zo strany iných medií) uverejnila obsažnejší, zhrňujúci článok:
Obvinená z objednávky vraždy Kuciaka († 27) prehovorila: Akú hru rozohrala Zsuzsová spoza mreží?!
Tu však už Haščák priamo v titulku spomenutý nie je, na rozdiel od vyššieuvedených článkov, kde Haščák – či poťažmo Penta – v titulkoch nechýba, snáď s výnimkou chabých pokusov o clickbaiting, ako to bolo v prípade Plusky či Hlavných správ.

Podobný prístup zvolili aj Aktuality (z toho istého vydavateľského domu – Ringier). Žiaden článok, iba autorský komentár na nasledujúci deň (5. februára):
Komentár Petra Bárdyho: Zsuzsová má za mrežami vlastnú šou, obvinila Haščáka aj Lipšica
Tu sa Haščák v titulku spomína, avšak jedným dychom spolu s Lipšicom, čo môže uvedenú informáciu znevažovať (znižovať jej výpovednú hodnotu) v očiach čítajúcej verejnosti. Zaujímavé, že Zsuzsovej obvinenie Lipšica sa objavilo som našiel len v tomto komentári a vo vyššieuvedenom článku Trendu.

Analogicky sa zachovalo aj SME (čiastočný vlastník Penta); vydalo k téme takisto len komentár o deň neskôr (5. februára):
Ako to je s Kočnerom, Pentou, Haščákom a Zsuzsovou?
V titulku sa tiež priamo nespomína, že by Zsuzsová z objednávky vraždy Kuciaka pred vyšetrovateľom obvinila Haščáka.

Detto Topky; prišli s obsiahlejším článkom 5. februára:
Zsuzsová bráni Kočnera pred vyšetrovateľmi vraždy Jána a Martiny: Portál Na pranieri spravovala ona
Ani tu v titulku nie je ani náznakom spomenuté, že by Zsuzsová bola obvinila z objednávky vraždy Haščáka.

A potom boli médiá, ktoré k danej téme neuverejnili nič (resp. ja som nič nenašiel):

 • TA3
 • TVNoviny.sk (Markíza)
 • Noviny.sk (TV Joj)
 • Webnoviny (portál SITA)
 • Teraz.sk (portál TASR)
 • Postoj
 • Týždeň
 • Netky
 • Hlavne.sk
 • Denník Politika
 • Dobré Noviny
  Len tak na okraj, tu sa to asi fakt nedalo čakať :-)
 • Denník Dnes
  Ten s tým prišiel ako s bombastickou novinkou28. decembra 2019. V článku sa spomína aj obvinenie Lipšica.
 • Denník S
  Tu však treba jednoznačne dodať, že Denník S v tom čase podľa dostupných informácií ešte neexistoval.

Celé to je zaujímavé z jedného dôvodu. Nie z toho, že Penta menšinovo vlastní Sme (ktoré celú tému zahrávalo do autu). Penta vlastní väčšinovo Plusku aj Trend, a napriek tomu to v týchto médiách zverejnili. Skôr je to zaujímavé z toho dôvodu, že SmeAktuality viedli v zverejňovaní únikov z vyšetrovacích spisov, ako keby mal niekto s prístupom k spisu priamu linku na tieto dve redakcie. A o tomto úniku v obidvoch najúnikovejších médiách ticho po pěšině a komentár zverejnený, až keď tá správa, povedané s nadsázkou, zbúrala internety (pričom z Cas.sk bol porovnateľný článok o úniku iniciatívne stiahnutý).

Čiže zdrojom úniku bola tentoraz Pluska, hoci patrí do portfólia Penty – alebo žeby práve preto? Aby s tým prišli ako prví v tzv. damage control móde, a žiadne iné médium to nemohlo nechať uniknúť (rozumej: prísť s tým exkluzívne)? Pričom Penta to zámerne vypustila z bulvárneho pátku, aby správe odobrala punc serióznosti, ktorý by mohla teoreticky nadobudnúť na stránkach mienkotvorného média? Ale to už asi príliš konšpirujem…

Teraz najčítanejšie

Tomas Tkac

Chcel by som na tomto mieste vyjadriť veľké poďakovanie Denníku N za zrušenie diskusií pod článkami, vrátane blogov. Ich prínos po očistení bol hlboko záporný, a navyše vyžadovali účet na fejsbuku. Ešte raz, ďakujem za postupné zvyšovanie kultúrnej úrovne blogového priestoru.