Denník N

Miesto, kde sa víno objednáva na kilá a letový poriadok prispôsobuje korytnačkám. Vitajte na ostrove Zakynthos!

Grécky ostrov Zakynthos je súčasťou Iónskych ostrovov (Iónske ostrovy sú skupina 5 veľkých – Korfu, Leukas, Ithaké, Kefalónia a Zakynthos, a asi 35 menších ostrovov) v Iónskom mori. Zakynthos je najjužnejšia časť tohto súostrovia. Ostrov je asi 50 km dlhý, 20 km široký , žije tu okolo 40 000 obyvateľov a počas letnej sezóny počet ľudí na ostrove presiahne číslo stotisíc. Hlavným a zároveň jediným mesto je Zakynthos,  avšak tradičných dediniek po celom ostrove je viac než dosť.

Pozdrav “kalimera“, čo v preklade znamená “dobré ráno“, sa používa do 14:00. Po druhej hodine poobede sa Gréci zdravia  “kalispera“ – “dobrý večer“ a prvý deň v mesiaci si zaželajú “kalomina“ – čím si prajú “pekný mesiac“.

Viac ako dva milióny olivovníkov

Zakynthos je najlepšie si precestovať autom. Rýchlo zistíme, že na to aký je malý, je veľmi rozmanitý. Severozápad je hornatý, dostať sa tam dá iba autom, autobus tade nepremáva. V centrálnej oblasti je rovina, kde pestujú hlavne olivy, vinič, citrusy a figy. Na ostrove  je olivovníkov až-až. Číslo presahuje dva milióny a každá rodina vlastní minimálne jeden olivový sad. Vyrábajú tu olivový olej aj s rôznymi príchuťami ako napríklad citrón, cesnak či pomaranč. Taktiež sa tu vyrába kvalitné, tradičné, biele víno – Verdea  (jej názov pochádza z taliančiny) a víno sa tu objednáva na kilá – nie na litre.

Letový poriadok prispôsobený korytnačkám

Unikátom Zakynthosu sú korytnačky vzácneho druhu Careta Careta. Dospelá Careta váži aj okolo 150 kíl a meria jeden meter. Korytnačky sa pravidelne vracajú do zátoky na juh ostrova, kde kladú vajíčka a tieto pláže sú od západu po východ slnka zatvorené a strážené dobrovoľníkmi. Hlavným dôvodom je, aby ich ľudia nezmiatli. Korytnačky sa orientujú podľa svetla mesiaca a umelé osvetlenie od fotoaparátov či telefónov by ich mohlo pomýliť. Hrady z piesku na pláži je nutné po západe slnka zbúrať, aby mali malé korytnačky bezpečný vstup do mora. Careta Careta vládne tomuto ostrovu a kvôli nim sa upravuje i letový poriadok. Keďže sa letisko nachádza neďaleko zátoky Laganas  (tam je ich najväčší výskyt), pristávať alebo odlietať z ostrova je povolené iba do 22:00 a do asi 05:00 rána tu nepristane žiadne väčšie lietadlo.

Život na ostrove

Aj keď je ostrov maličký, dostať sa z juhu na sever potrvá a doprava môže byť niekedy komplikovaná kvôli úzkym a kľukatým cestičkám Najväčším problémom je, že autá parkujú po okrajoch ciest, takže dostať sa cez niektoré letoviská môže vyžadovať trochu trpezlivosti. Navyše, na väčšine miest je povolená rýchlosť 30 km/h (max. 50km/h).
V roku 1953 zasiahol Zakynthos ničivé zemetrasenie. Ostrov bol zdevastovaný, najviac domov sa zachovalo na severe, pretože boli postavené z kameňa. Požiare sa cez leto na  Zakynthose  vyskytujú pravidelne – hlavne na severe, kde sú stopy požiarov aj značne viditeľné.
Skoro všetci zakynthočania pracujú cez leto v turizme – robia šoférov autobusov, rozvážajú dovolenkárov do hotelov, na fakultatívne výlety, vlastnia ubytovacie zariadenia, obchody, pracujú na lodi. Cez zimu zbierajú olivy a pripravujú sa na ďalšiu sezónu.

Teraz najčítanejšie