Denník N

Prečo budem voliť Richarda Sulíka

Je tu výnimočná možnosť, zmeniť kurz našej krajiny na najbližšie 4 roky, pokiaľ možno k lepšiemu. Rozhodol som sa napísať tento článok a prispieť ním k potencionálnemu ujasneniu niektorých vecí v slovenskej politike.
Všetko v tomto blogu, sú moje úprimné názory, s ktorými nemusíte súhlasiť, môže však byť zaujímavé sa s nimi konfrontovať.

V prvom rade si o politikoch myslím, že by mali byť elita národa. Elita intelektuálna, elita morálna a skôr plusom je i keď sú i elita ekonomická.
Všetky tieto parametre Sulík v menšej či väčšej miere spĺňa. Richard Sulík je jediný politik v súčastnej aktívnej slovenskej politike, ktorý vlastnou politickou krvou a krvou celej svojej vlády dokázal, že princípy sú mu dôležitejšie ako udržať sa pri moci.

Áno, hovorím o páde Radičovej vlády kvôli eurovalu. EÚ optimisti mu vyčítajú, že nebol dostatočne proeurópsky, že nevidel veci v širšom civilizačnom kontexte jednotnej Európskej politiky, ktorá keď je niekto v problémoch, tak mu matka únia pomôže a udrží projekt spoločnej meny nad hladinou.
Lenže takýto prístup bol zaplatený cenou stratenej dekády v samotnom Grécku a čo je ešte väčší problém, došlo k povzbudeniu morálneho hazardu v rámci rozpočtovania ostatných členských štátov EÚ. To znamená, že všetci uvideli, že únia sa v princípe vykašle na to či ste si robili alebo nerobili domáce ekonomické úlohy a keď bude najhoršie, tak Vás zo šlamastiky vytiahne. Cenou ale bude ešte väčší popud k morálnemu hazardu a znižená hodnota spoločnej meny, keďže problémy sa riešia aj tlačením peňazí.

Sulík ako ekonóm pri zmysloch jednoducho nemohol prikývnuť áno na takéto niečo, pretože sa to jednoducho absolútne vylučuje so zdravým ekonomickým rozumom. Ak niečo treba vyčítať Európskej únii, tak je to v tomto kontexte porušovanie vlastných pravidiel (Lisabonská zmluva) a spôsob akým naložila s Gréckom. Gréci by na tom boli neporovnateľne lepšie, keby odišli z eurozóny, mali vlastnú menu a tú si devalvovali podľa potreby. Navyše by to bolo i jasným výstražným ukazovákom ostatným členom eurozóny, že nie je možné si v rámci národnej politiky robiť čo sa zachce.
Lenže to by vtedajšími vlastníkmi gréckeho dlhu nesmeli byť nemecké a francúzske banky.

Grécko sa napokon 10 rokov po kríze z marazmu vymotalo. To čo by bolo keby, sa už asi nikdy nedozvieme. V každom prípade to nemení nič na tom, že Sulík preukázal státie za svojim vnútorným presvedčením i za cenu pádu vlastnej vlády. Toto je podľa mňa kľúčová vlastnosť, ktorou by mal disponovať každý politik a dupľom štátnik. A je jej bohužiaľ medzi politikmi ako šafranu.

Keď si to porovnáte napríklad s Ficom, tak ten má názory kam vietor tam plášť. Má dobrý cit pre to, čo si jeho voliči myslia, ale sám o sebe je len bezduchá schránka ktorej kostra je postavená na populizme. Nejaký náznak charakteru nehľadajte. Konkrétne sa napríklad Fico preukázal ako katastrofa, keď podporil Mazureka svojím vyhlásením, že to čo povedal si myslí každý druhý Slovák. To je síce možno pravda (tu je ten Ficov cit pre populizmus), zodpovedný štátnik takéto niečo však nikdy nepovie nahlas – tam išlo o to, kam by mohlo viesť, keby sa takýmto nízkym pudom dal priechod. Podobne svoj rozsudok odôvodnil i súd ktorý Mazureka odsúdil.

Čo ma ďalej presviedča o tom že hlas pre SaS bude najlepšou možnou voľbou, je detailné venovanie sa programu. SaS zbúchala cca 400 stranovú buksu 1144 opatrení, ktoré chce v prípade účasti vo vládnej koalícii presadzovať. Z ich stránky : „Z našich 1144 riešení: 366 odbúrava byrokraciu, 344 znižuje korupciu, 671 nespôsobuje výpadok vo verejných financiách a 576 je možné realizovať ihneď.“
Opatrenia sú zamerané z veľkej časti na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku, zníženie priestoru na korupciu, lepšie školstvo či zdravotníctvo.

Medzi ďalšie plusy Sulíka patrí i jeho ekonomický rozhľad, osobné skúsenosti z podnikania a slušné finančné zabezpečenie z podnikania, čo mu dáva nezávislosť od čoho a kohokoľvek.

Čo mi nesedí
Aby tento článok nebol len plný pozitívnych vlastností Sulíka a SaS, tak tu sú veci ktoré mi na ňom nesedia:
1. Prístup k migračnej kríze – Som v tomto asi trochu slniečkar, myslím si, že povinnosťou ľudstva je postarať sa v prípade krízy o svoje hoc i veľmi široké okolie. Myslím si, že s rozumnými kvótami na zapracovanie a integrovanie utečencov do našej spoločnosti by sme mali súhlasiť a že jediné na čo treba dať pozor aby sa to urobilo naozaj dobre a nedopadlo to segregovaním a vytvorením marginalizovaných uzavretých skupín v spoločnosti. Čo bezpochyby nie je raketová veta a určite sa to dá zvládnuť.
2. Žabomyšie vojny v SaS pár mesiacov pred voľbami – pravdupovediac tomuto nerozumiem čo sa vlastne udialo, jediné čo mi je však ľúto je že z SaS odišla Jana Kiššová. Za Galkom mi ľúto nie je.

Ostatné strany
SMER – čisté zlo. Viď posledná kauza predraženého mýta. Skytoll je za posledných 10 rokov predražený údajne až o 700 miliónov EUR. Ruky za to poodtínať. Vážny a jeho vtedajšia podržtaška Pellegrini by sa mali za toto vláčiť po súdoch.

SNS – národná komédia s predsedom, ktorý svoje kapitánske extempóre dopĺňa svojou nefalšovanou láskou k Rusku, kam by zatiahol rád i zbytok národa. Dúfajme že jeho štátnickych výlevov budeme v ďaľších 4 rokoch ušetrení.

Most Híd – po tom čo odišiel Šebej a Žitňanská strana stratila i zvyšky Bélovho harakteru.

Kotleba – čistý fašista, ktorý okrem toho že prznil maloleté študentky ako učiteľ na gymnáziu a toho že vyvesil čiernu zástavu na deň oslavy SNP, teatrálne pochodoval v ľudáckej uniforme nič nedokázal. Odobrať volebné právo tomu kto dá Kotlebovi hlas, je to hlúpy masochista, dôsledky ktorého voľby budeme musieť trpieť všetci. Neviem, čo je nezrozumiteľné na slove fašista. Na facebooku koloval trefný bonmot na toto. Voliť Kotlebu z trucu k systému, je ako v krčme piť vodu zo záchoda, pretože nemajú dobré pivo.

Vlasť – ten kto sem vhodí hlas asi nežil posledných 10 rokov na Slovensku. Od úzkych kontatov Harabina na drogového dílera, cez ustanovenie pojmu Harabinizácia justície až po VY-HRA-TÉ prezidentské voľby. Celé zle.

SME Rodina – človek, ktorý má rádovo 10 detí každé s inou ženou a púšťa sa do politiky s tým, že bude bojovať za tradičnú rodinu. Navyše dva mesiace pred voľbami ma veľkohubé vyhlásenia o tom ako jeho strana bude drahou nevestou a bude chcieť ministerstvo vnútra alebo obrany.

OĽANO – Matovič je kapitola sama o sebe. Kvitujem Smantanu, Benčíka a Pročka na kandidátke.

KDH – nemám vážnejšie výhrady, pokiaľ sa nebudú snažiť byť pápežskejší ako pápež

Za ľudí – Kisku osobne moc nemusím, prezidentoval však na slovenské pomery nadpriemerne. Úplne to pohnojil vyhlásením, že treba prevziať moc a tým, že odmietol predvolebnú širokú koalíciu.

PS/SPOLU : Pre mňa jediná rádoby voliteľná altenatíva k SaS. Truban by možno to, čo v podnikaní, vedel dokázať i v politike. Zdá sa však zatiaľ, že celkom na politiku bunky nemá. Pozitívne kvitujem Mihála a Beblavého.

Koniec hlásenia.

Teraz najčítanejšie