Denník N

OCENENÁ MILADA

Nedávne udeľovanie štátnych vyznamenaní prezidentkou Čaputovou vyvolalo búrlivé debaty o výbere ocenených. Zároveň však otvorilo aj inú, novú formu pokusu o vysporiadanie sa s komunistickou minulosťou. Konkrétne počinom verejne vystaviť na piedestál Miladu Horákovú ako symbol boja proti neprávosti. Tento rok totiž uplynie 70 rokov od jej neprávom vykonanej popravy, na ktorú kráčala so slovami: „Jdu s hlavou vztyčenou!”.

Mnohí viete, že prezidentka Čaputová nedávno udeľovala štátne vyznamenania. Nie všetci sa však s jej výberom stotožnili. Ale to je v poriadku. Nikdy nevyhovieš každému a koniec koncov, o tom predsa demokracia je – sto ľudí, sto chutí, sto názorov, dokonca verejne publikovaných :) Tak je to správne, tak je to slobodné!

Čo ma však najviac chytilo za srdce, bolo ocenenie Milady Horákovej in memoriam. Musím sa priznať, že som od dojatia veru aj slzičku vyronila. Tento rok totiž uplynie 70 rokov od jej neprávom vykonanej popravy, na ktorú kráčala so slovami: „Jdu s hlavou vztyčenou!”.

Milada Horáková je pre mňa symbolom hrdinstva a odvahy. Položila svoj život za hodnoty, ktorým verila – slobode a demokracii. Komunistický režim ju na základe vynúteného priznania k „protištátnej“ činnosti, dosiahnutého tvrdým mučením, a rozsudkom vo vykonštruovanom monsterprocese odsúdil na trest smrti popravením. Dôvod? Nepodvolenie sa chorej ideológii, ktorú presadzoval. A že ju teda presviedčali! Dokonca jej ponúkali stranícke funkcie! A ona odmietla! Viete si to vôbec predstaviť? Jednoducho hrdinstvo najvyššieho rangu.

Všetci vieme, čo má komunistický režim na rováši. Ako krajina sme sa so zločinmi a krivdami, ktoré spôsobil nikdy dostatočne nevysporiadali. Niekdajší straníci KSS, či KSČ dnes sedia v Národnej rade, iní šéfujú Českej republike, že agente Bureši?

Mnohí ďalší len vymenili kabát a zmenu režimu z totalitného na demokratický dodnes berú ako formalitu. Ich identita sa totiž nezmenila. Ich vlastnosti ostali rovnaké. Bezcharakterné.

O to viac si vážim počin prezidentky Čaputovej verejne oceniť práve obeť komunistického režimu. Obeť tvrdých 50. rokov, obeť pravdy, obeť neslobody.

V pietnej spomienke na všetky obete komunistického režimu Ti, drahá Milada, za Tvoj inšpiratívny a nezlomný charakter ďakujem!

Teraz najčítanejšie

Dáša Macaríková

Autorka pôsobí na Úrade vlády Slovenskej republiky. Pracovala v Národnej rade Slovenskej republiky, Kancelárii verejného ochrancu práv, spravodajskej televízii TA3, Inštitúte SGI, či Výskumnom centre Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Je magisterkou politológie, v štúdiu naďalej pokračuje na Univerzite Komenského, Nexterii a Spoločenstve Ladislava Hanusa. Rada dobrovoľníči/la, napr. v Ústave pamäti národa, Arcidiecéznej Charite, Dome Quo Vadis, Fóre kresťanských inštitúcií, či Nadácii Zastavme korupciu. Jej cieľom je nezabudnúť na krivdy minulosti, ale si ich náležite a pravdivo pripomínať.