Denník N

Čínska spojka mediálneho oligarchu

Medzi základné ciele čínskych aktivít v členských štátoch Európskej Únie, vrátane Slovenska, patrí presadzovanie súčasného ekonomického a politického systému v Pekingu, ktorý je v priamom konflikte so základnými ľudskými právami, politickými slobodami a myšlienkou liberálnej demokracie. zdroj foto: TASR
Medzi základné ciele čínskych aktivít v členských štátoch Európskej Únie, vrátane Slovenska, patrí presadzovanie súčasného ekonomického a politického systému v Pekingu, ktorý je v priamom konflikte so základnými ľudskými právami, politickými slobodami a myšlienkou liberálnej demokracie. zdroj foto: TASR

Koncom roka 2019 sa odohrali dve zdanlivo nesúvisiace a prehliadnuté udalosti, ktoré však môžu mať významný vplyv na mediálno-politický vývoj na Slovensku. Tou prvou je správa o úverovej firme Home Credit, ktorá okrem Slovenska a Česka pôsobí v 7 ďalších krajinách sveta,  a ktorá si v rámci svojich aktivít v Českej republike najala mediálnu agentúru C&B Reputation Management. Tá druhá sa týka predaja siete televíznych staníc spoločnosti Central European Media Enterprises (CME), kde patria aj televízie Markíza a česká Nova, ktorú od amerického koncernu AT&T kupuje skupina PPF. Čo majú tieto na pohľad nepodstatné udalosti pre bežného občana spoločné? Odpoveďou je meno Petr Kellner. 

V tomto príbehu ako zo zlého politického trileru sa spája medzinárodná geopolitika, mediálny vplyv nekontrolovaných oligarchov a apatia štátu. Žiaľ, v Strednej Európe ho vidíme stále častejšie.

Home Credit a kampaň v prospech komunistickej Číny

Na začiatok krátky príbeh k udalostiam v Česku, ktoré v decembri 2019 odhalili novinári z aktuálne.cz. Ako spomíname v úvode článku, spoločnosť Home Credit, v ktorej viac ako 90% vlastní Petr Kellner, si objednala služby PR agentúry C&B Reputation Management. Podstatné je však to, že táto mediálna agentúra nebola najatá na zlepšovanie mediálneho obrazu a mena spoločnosti Home Credit na českom trhu, no jej úlohou bolo budovať a posilniť pozitívny naratív o komunistickej Číne a jej politicko-ekonomických aktivitách v rámci českej spoločnosti.

České spravodajské zložky, najmä Bezpečnostní Informační služba, opakovane varuje pred skrytým šírením čínskeho vplyvu a považuje ho za jednu z najaktuálnejších bezpečnostných hrozieb, spoločnosť Home Credit, pod kontrolou Petra Kellnera, si objednala vyše dvoch tisíc hodín služieb mediálnej agentúry, s cieľom podporovať jednotlivcov ako aj think-tanky a rôzne skupiny, ktoré verejne obhajujú pro-čínske videnie sveta v oblasti politického a ekonomického života. Týmto spôsobom boli koordinovaní a platení, často skryto a bez toho aby o takejto schéme vedeli, rôzni analytici, nezávislí experti, novinári, či dokonca politici, ktorí vystupovali v prospech čínskeho komunistického režimu a jeho aktivít v rámci Českej republiky.

Jednou z aktivít skupiny PPF, cez služby PR agentúry, bolo založenie a následné financovanie ,,nezávislého‘‘ think-tanku Sinoskop – Institut pro současnou Čínu. Táto organizácia mala podľa jej zakladateľov vyvažovať výstupy týkajúce sa Číny z pera think-tanku Sinopsis, ktorý je tvorený odborníkmi a sinológmi z Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej. Sinopsis dokonca čelí predžalobnej výzve od skupiny PFF za článok, v ktorom popisuje údajné nekalé obchodné praktiky Home Creditu na čínskom trhu.

K doplneniu celkového obrazu treba dodať, že Kellnerove aktivity s Home Credit v rámci Číny sú do veľkej miery podmienené dobrými vzťahmi s komunistickými elitami v Pekingu. Spoločnosť Home Credit začala svoje služby v oblasti nebankových pôžičiek poskytovať od roku 2014, kedy získala povolenie na celoštátnu licenciu, a v súčasnosti zazmluvnila pôžičky v celkovej výške 300 miliárd českých korún.

 

PPF a predaj CME

Necelé dva mesiace pred odhalením PR kampane Home Creditu v prospech komunistickej Číny sa stala ešte jedna udalosť, ktorej vzhľadom na svoj potenciál ovplyvniť mediálny a politický vývoj na Slovensku, nebola venovaná pozornosť, ktorú si zaslúžila. Predaj mediálnej skupiny CME, pod ktorú patria aj najsledovanejšie televízie, Markíza a česká Nova, do portfólia Kellnerovej skupiny PPF.

Petr Kellner, najbohatší Čech a pravdepodobne aj nový vlastník Markízy.

 

Podpis dohody o obchode ešte nie je definitívny, keďže sa čaká na súhlas Európskej Komisie a národných regulátorov. Tento proces sa odhaduje na niekoľko mesiacov. Spoločnosť hneď po oznámení obchodu vydala stanovisko, kde popiera tvrdenia, že nákup CME bol uskutočnený za účelom ovplyvňovania politiky a považuje toto tvrdenie za mylné.

Vzhľadom na práve odhalený český škandál so skrytými aktivitami Kellnerovho Home Credit v prospech komunistického režimu v Číne si však táto téma vyžaduje pozornosť aj u nás doma. Obavy o tom, že Markíza prejde pod kontrolu Penty sa síce nateraz nenaplnili, no ani súčasná situácia nemôže nechať na pokoji nikoho, kto to s mediálnou slobodou a bojom proti zhromažďovaniu médií ako atómových kufríkov v rukách záujmových skupín myslí vážne. Predaj Markízy ako jednotky na slovenskom televíznom trhu v kategórií večerných správ  do rúk oligarchu s väzbami na čínsky režim, je dôležitý najmä vzhľadom na čoraz horšiu situáciu v RTVS, ktorú si vládna koalícia pod vedením SNS a Jaroslava Rezníka postupne pretvorila na svoj obraz a minimalizovala jej verejno-právnu misiu. A v tomto prostredí hrozí, že najvýznamnejšia nezávislá televízia sa dostane pod vplyv oligarchov s podivnými úmyslami. Mali by sme byť na pozore.

 

Okrem toho, aktivity Číny v rámci Slovenskej republiky sa prvýkrát dostali aj do správy o činnosti za rok 2018 vypracovanej Slovenskou Informačnou Službou. Text správy upozorňuje na záujem Číny o ovplyvňovanie odbornej a verejnej mienky v prospech čínskych naratívov na otázky globálneho obchodu, ako aj domácej a zahraničnej politiky. Tieto aktivity sa mali realizovať cez založenie globálnej siete think-tankov, ktoré by verejne hlásali a presadzovali čínsky pohľad na aktuálne politické a spoločenské problémy, teda presne scenár, ktorý sa odohráva v Českej republike za pomoci Kellnerovho Home Credit.

 

Medzi základné ciele čínskych aktivít v členských štátoch Európskej Únie, vrátane Slovenska, patrí presadzovanie súčasného ekonomického a politického systému v Pekingu, ktorý je v priamom konflikte so základnými ľudskými právami, politickými slobodami a myšlienkou liberálnej demokracie. Naše spravodajské služby, ale aj mediálni regulátori by mali byť na pozore a túto výzvu jasne pomenovať.

 

Napísané spolu s Alexom Rusnákom.

 

Sledovať ma môžete aj tu

Teraz najčítanejšie

Martin Dubéci

Som členom predsedníctva a sekretárom hnutia Progresívne Slovensko. Píšem si tu svoje poznámky k politike a spoločenským otázkam. Venujem sa politickej stratégii a bezpečnosti.