Denník N

Vyššia minimálna mzda zvyšuje životnú úroveň a odstraňuje chudobu

Keď sme v roku 2012 navrhovali zvýšenie minimálnej mzdy na 600€, smiali sa nám, hovorili že by to zruinovalo ekonomiku. Vládne strany od nás túto myšlienku prevzali a dnes sa už k 600 eurám blížime a ekonomike sa pritom darí. Keď slušne žiješ a pracuješ, nemal by si živoriť.

Minimálna mzda sa na tento rok zvýši až na 580 eur, čo je dobrá správa pre tých ľudí, ktorí nevedia zo svojho platu slušne vyžiť a zabezpečiť svoju rodinu. No koľkým tragédiám sme mohli zabrániť, koľkým odchodom občanov do zahraničia, keby sa na takúto aj vyššiu sumu stanovila už dávno. V roku 2012 naša strana 99% – občiansky hlas navrhovala navýšenie minimálnej mzdy až na 600 eur. Koľko posmechu sme si vtedy od takzvaných odborníkov vyslúžili. Pravicoví ekonómovia z INESS dokonca tvrdili, že by to zruinovalo ekonomiku a navrhli, aby sa minimálna mzda dokonca znížila na sumu 1 eura mesačne. A to v čase, kedy vrcholila kríza a 99% ľudí si muselo poriadne utiahnuť opasok a strpieť aj znižovanie platov, kým 1% oligarchov a bankárov stále kráľovsky zarábalo. Odvtedy uplynula istá doba a atmosféra sa celkom zmenila. Minimálna mzda je nielen vecou ekonomického záujmu Slovenska a udržania sociálneho zmieru, ale o zavedení jej celoeurópskeho variantu uvažuje dokonca aj Európska únia. My sme toto všetko však hovorili už pred ôsmymi rokmi. Odpoveďou od štandardných politikov bol pre nás nielen výsmech, ale aj brutálny teror, ktorý rozpútal vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak voči našim voličom a sympatizantom. Obrovské náklady, ktoré stálo nezmyselné a neopodstatnené obťažovanie občanov zo strany policajtov, ktorí sa ich museli po jednom pýtať, či vznik nášho hnutia podporili, mal svoje opodstatnenie. Moc sa vtedy bála našich návrhov, ktoré, ako sa stále viac ukazuje, boli nielen správne, ale aj vizionárske.

Ani po ôsmych rokoch sme svoj boj za záujmy 99% poctivo pracujúcich ľudí nevzdali. Kandidujeme opäť a opäť čelíme tlaku a cenzúre v štandardných médiách. Náš program ani naše hodnoty sa nijako nezmenili a to škrie nielen oligarchov, ale aj súčasnú vládu, ktorá preberá naše myšlienky a tak potvrdzuje ich správnosť.

Dnes sa ekonomike darí a preto je čas ľuďom splatiť ich snahu a ťažkú prácu, ktorou tvoria pre Slovensko hodnoty, z ktorých čerpá 1% tých, čo sa poctivou prácou nikdy neživili a ani živiť nebudú. Občania si už dávno zaslúžili zvýšenie nielen minimálnej mzdy, ale aj ďalších dávok nevyhnutných pre slušný život.

Teraz najčítanejšie

Pavel Weiss

Líder strany 99% Občiansky hlas, ktorá kandiduje ako č.14 vo voľbách do NRSR 2020