Denník N

O lodi menom Nina

Možno viete, možno nie, Krištof Kolumbus sa na svoju výpravu do Indie, pričom objavil Ameriku, vypravil na troch lodiach. Santa Marii, Pinte a Nine. Keď sa potopila najväčšia z nich, Santa Maria, napokon sa vrátil na najmenšej Nine. To sa stáva, vždy je dobré, ak máte záložný plán a máte ako svoju výpravu dokončiť cez spoľahlivú loď. Alebo máte spoľahlivé človeka, vášho človeka, ktorý robí tak, ako potrebujete.

Asi je preto symbolické, že Kmotríkov človek na správne vyriešenie verejných obstarávaní sa tiež volá Nina. Ako sa píše v statuse Nadácie Zastavme korupciu, pani Nina K. v minulosti riadila na ministerstve školstva nákupy. V čase jej pôsobenia tendrovali firmu, ktorá zabezpečí gastrolístky. Lukratívnu zákazku vyhrala firma, ktorú vlastní Kmotrík a jej terajší manžel. Úplna náhoda, však.

„Z ministerstva sa N.K. presunula do Rady Úradu pre verejné obstarávanie. Ten na náš podnet skonštatoval veľké pochybenia, vrátane konfliktu záujmov, a dal ministerstvu pokutu. Za Komorníkovej pochybenia sme my všetci zaplatii pokutu 40 000. Dnes táto dáma stále sedí na mieste, z ktorého sa kontrolujú štátne nákupy,“ – koniec citácie zo statusu.

Dnes sa malo riešiť i iné eso, odovolanie podpredsedu Úradu pre verejné obsarávanie Juraj Bugala, tiež spájaného s Ivanom Kmotríkom, ale čuduj sa svete, rokovanie o jeho odvolaní sa prerušilo.

Nezabúdajme, šikovný kapitán má vždy po ruke záložnú loď s najatými námorníkmi, aby dokončil svoju výpravu. Ale len vôľa odhodlaných a odvážnych ľudí, ktorí prídu 29. februára k voľbám môže byť pre takýchto špekulantov poslednou plytčinou, ktorá ich zastaví.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk.