Denník N

Opäť sme si vypočuli, že treba zrušiť župy

Zrušením krajov by práca nezmizla, len by sa presunula na niekoho iného.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček v príhovore na prijatí v Prezidentskom paláci vyhlásil, že pripravujú návrh reformy verejnej správy, ktorej dôsledkom by bolo aj zrušenie samosprávnych krajov. Podľa Richarda by mestá a obce na svojom území zvládli svoje kompetencie aj bez prítomnosti vyšších územných celkov.

Ja osobne si myslím opak a nie som sám. Župy treba posilňovať. Pretože ak na území kraja spoja mestá a obce sily, sú nielen efektívnejšie, ale vedia riešiť aj také problémy, na ktoré samostatne nestačia.

Ako príklad môžem uviesť dopravu. Ako si poradí malá obec na Záhorí alebo v Malokarpatskej oblasti so zápchami, rozbitými cestami alebo nedostatkom záchytných parkovísk? Zakáže tranzitnú dopravu, postaví jednu autobusovú zastávku bez autobusov alebo si vybuduje pol kilometra cyklotrasy odnikiaľ nikam? Takto to nefunguje. Tieto ľúbivé snahy o zrušenie akéhokoľvek úradu za vidinou šetrenia a simplifikácie procesov sú v príkrom rozpore so strategickým rozvojom celého územia.

Načo sú nám teda kraje?

Iba nedávno sa nám na pôde Výboru regiónov v Bruseli podaril veľký úspech. Rozhodovanie o eurofondoch pre región by mali byť na krajoch a nie na ministerstvách. A verím, že na základe výsledkov budú naše kompetencie ešte rásť. Čo to teda znamená? Že primátori a starostovia si budú musieť so županmi sadnúť za jeden stôl a určiť priority. Strategické projekty, ktoré budú podporené z eurofondov.

Zrušením samosprávnych krajov by sme ušetrili akurát plat župana a odmenu župných poslancov. Práca by predsa nezmizla, len by sa presunula na niekoho iného. Nezmizli by ani stredné školy, regionálne cesty, zdravotnícke zariadenia, zariadenia sociálnych služieb, ktoré máme v kompetencii. Ak je mesto Trenčín, ktorého primátorom je Richard Rybníček, pripravené manažovať celé územie kraja (od Myjavy až po Prievidzu s takmer 600 tisíc obyvateľmi), tak super. Ale neviem si predstaviť ako na obecných úradoch, kde majú ledva na plat starostu, zamestnajú odborníka na eurofondy, aby obec mohla opraviť kanalizáciu.

Ja viem, že vyhlásenia o rušení úradníkov či úradov znejú na prvé počutie dobre, ale neriešia to podstatné – kvalitu služieb pre verejnosť. Netvrdím, že župy nemajú čo zlepšovať, ale poďme hľadať odborné riešenia. Nie za každú cenu rušiť a škrtať.

Kraje majú obrovský význam, aby zastrešovali komplexný rozvoj celého územia. Ak by ich nebolo, deľba rozpočtu a fondov by sa zvrhla na presadzovanie partikulárneho záujmu obcí a miest. Bol by to krok späť, a preto s ďalšími siedmimi županmi a našimi expertmi čoskoro prídeme s vlastným stanoviskom, ktoré jasne pomenuje slabiny a nezmyselnosť návrhu od zoskupenia Únia miest.

(Autor je predseda Bratislavského samosprávneho kraja)

www.bratislavskykraj.sk

Teraz najčítanejšie