Denník N

Prečo sa vyhýbame pomoci po úmrtí blízkeho?

Ilustračná fotografia: Unsplash
Ilustračná fotografia: Unsplash

Jedno z najnáročnejších období v živote je čas po smrti blízkej osoby. Stáva sa, že práve v tomto období pomoc potrebujeme. Mnohí z nás si to nechceme pripustiť alebo dokonca pomoc odmietame. Silný je ale ten, ktorý pomoc dokáže nielen ponúknuť, ale aj prijať, keď ju potrebuje.

Zamyslime sa spolu:

 1.Všetci sú „múdri“ a hovoria mi, čo mám robiť

Rady, čo máme a nemáme robiť nám zvyčajne nepomáhajú. Skúsený odborník – psychológ či terapeut radí zriedka. Hľadá s nami, čo by nám mohlo pomôcť a my sme tí, ktorí si na konci odpovieme. Keď hľadajú dvaja spolu, cesta nebýva taká ťažká, ako keď sme s bolesťou sami. A časom sa bolesť zmierni, uľaví sa nám.

2.Navštevovať psychológa je hanba

Možno nás trápi, čo si o tom pomyslí rodina alebo známi. Možno to považujeme za vlastné zlyhanie, ,,veď predsa nie som blázon, aby som chodil/a ku psychológovi“. Možno sa bojíme, čo si o nás bude myslieť psychológ či terapeut. Prijať pomoc nie je hanba ani zlyhanie. Keď trpí telo, neváhame vyhľadať lekára, tak prečo to neurobiť aj keď trpí duša? Uľaví sa nám, keď pocítime, že s bolesťou nemusíme byť sami. Naši blízki určite budú radi, keď uvidia, že sa časom po sedeniach cítime lepšie. A aj ten, koho sme stratili sa poteší.

3.Stojí to veľa námahy a peňazí

V ťažkých časoch po strate blízkeho nemáme silu hľadať či navštevovať odborníkov. Možno je povinností viac a voľného času menej. Najmä, ak sa musíme starať o zvyšok rodiny. Možno aj peňazí je menej. Ak ale chceme zmenu, musíme riskovať, bez kroku do neznáma to zvyčajne nejde. Starostlivosť o seba samého sa odrazí na celej rodine. Ak sa budeme cítiť lepšie, budú sa cítiť lepšie aj naši blízki. Stačí naše rozhodnutie – potrebujem a chcem pomoc. Stačí o tom  niekomu povedať, kto Vám kontakt na odborníka nájde, možno s Vami na sedenie pôjde. Alebo možno sa o deti a rodinu v čase terapeutického stretnutia postará. U nás v Plamienku klienti neplatia, pomoc je zadarmo.

4.Ten, kto to nezažil mi nemôže pomôcť

Možno nás napadá, že ak odborník stratu blízkeho sám neprežil, nedokáže nám pomôcť. Nikto na svete neprežil to, čo my. Ale každý psychológ či psychoterapeut zažil v živote bolesť a utrpenie a prešiel výcvikom sebapoznania a teoretickej prípravy. A preto by mal byť zdatnejší v nadväzovaní vzťahov a v komunikácii. A o tom je podstata pomoci po úmrtí blízkeho.

5.Chce to čas, čas zahojí všetky rany 

Je to jedna z častých, ,,osvedčených“ a dobre mienených rád, ktoré môžeme dostávať od okolia. Čas prináša možnosť zmeny, ale samotnú zmenu nikdy „sám“ neprinesie. Je za ňou najmä naše rozhodnutie hľadať novú cestu životom, nadväzovať nové vzťahy, spomínať a smútiť s ľuďmi, ktorí nám rozumejú, nebáť sa znovu zabaviť a otvoriť sa aj radosti. Ak cítite, že sa Vám to dlhodobo nedarí, nečakajte a vyhľadajte pomoc. Váš blízky, ktorého ste stratili by určite nebol proti. Tešil by sa, že chcete znovu žiť plnšie a menej bolestne.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc po úmrtí blízkeho?

  • Smútok a túžba, aby sa minulosť vrátila, je veľká a trvá dlho.
  • Dlhodobo Vás nič nebaví, nemáte chuť sa stretávať s ľuďmi, nemáte energiu starať sa o domácnosť, rodinu či seba samého.
  • Premýšľate, že by možno bolo lepšie, aby ste zomreli aj Vy.
  • Výrazne ste schudli alebo pribrali na váhe, v noci nemôžete spať, zhoršil sa Vám zdravotný stav.
  • K úmrtiu prišlo násilím alebo náhle.

Kedy vyhľadať pomoc po úmrtí blízkeho pre Vaše dieťa?

  • Keď je dieťa častejšie choré a pred stratou nebývalo.
  • Keď sa mu v škole horšie darí.
  • Uzatvára sa, je dlhodobo podráždené, správa sa neobvykle.
  • Prestalo sa zaujímať o kamarátov a koníčky.
  • Bojí sa byť samé.

O téme hovoríme aj v našom podcaste.

Počúvajte prostredníctvom RSS, Spotify, Apple, Podbean

Prečítajte si, ako pomáhame deťom aj dospelým v Centre smútkovej terapie PLAMIENOK n.o.

Naša pomoc je bezplatná. Zavolajte alebo napíšte nám v pracovných dňoch na info@plamienok.sk, 02/207 18 169

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.

 

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.