Denník N

Barbarizácia diskusie

K dnešným poplašným správam o náraste podpory pre Kotlebovcov si dovolím jeden postreh.

Smer-SD začal masívnu ofenzívu vo virtuálnom svete. Za posledný týždeň naliala do reklamy na sociálnych sieťach 61-tisíc eur, viac, ako všetko ostatné strany dokopy. Vyplýva to z transparentných účtov strán, ktoré svoje online výdavky účtujú na dennej báze (pozri graf denných výdavkov vyššie od Transparency International Slovensko).

Hovorí sa, že po ovocí spoznáš strom. A akýže to obsah vypúšťa Smer? Prezentuje fantastický program zodpovednej zmeny? Ale kdeže, to čo možno na prvý pohľad vyzerá ako robenie si srandy z tej „zlej opozície“, ktorá im už nestojí za to, aby s ňou išli do televíznej diskusie, je inak. Pochopili silu vytvárania hoaxov, fake news, psychografických profilov a touto otrávenou stravou kŕmia svojich sledovateľov. Zabúdajú ale na poučenie z histórie.

Všetky staré civilizácie, ak nechali brániť svoje hodnoty barbarmi, postupne týmto barbarom aj podľahli. Neostal po nich kameň na kameni a vývoj sa zastavil na celé storočia. Len preto, že surovosť sa nazývala bojovnosťou, ponižovanie prijateľným používaním sily, rétorika ako umenie rečniť sa premenila na eristiku, čiže techniku vyškriepiť sa. zo všetkého Barbarizácia podmastená masou peňazí ma iba jediný cieľ – udržať sa pri moci za každú cieľu. Bez ohľadu na váhu klamstiev, ktoré budú len nahrávať antisystému, mu dláždia cestu k moci. A patrí k tomu aj neodpovedanie na otázky novinárom počas procesu k vražde jedného z nich.

Je to len nás, či podľahneme mediálnej žranici, alebo si spomenieme na hodnoty, ktoré robia človeka človekom a nielen živočícha, o ktorého sa treba postarať, aby bol sýty a spokojný.

Zdroj obrázka: Transparency International Slovensko

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk.