Denník N

Logická šialenosť

Januárový prieskum Focusu / Zdroj: sme.sk
Januárový prieskum Focusu / Zdroj: sme.sk

Najnovší predvolebný prieskum od Focusu ukazuje, že hrádza proti extrémizmu z roku 2016 absolútne zlyhala. Zlyhala, ale nielen ona. Opozičná fašistická strana dosiahla v meraní takmer 14 percentnú podporu, presne teda 13,6%. Momentálne je teda druhou najsilnejšou stranou zo všetkých. Technicky vzaté Kotleba je podľa voličov ten, kto má nahradiť súčasnú vládu. Ako je to možné a čo s tým?

Kompletné zlyhanie elít

Ľudia boli pred tridsiatimi rokmi plní očakávaní. Ponovembroví politici im nahovorili, že odteraz všetko už pôjde samo a všetci budeme žiť v raji na Zemi. Ľudia v eufórii uverili. Áno, demokracia je najlepší systém zo všetkých nedokonalých, no politici urobili jednu zásadnú chybu. Nepovedali ľuďom, že fungujúca demokracia je dlhodobý proces o ktorý sa treba nonstop starať, pestovať, aby mohol prekvitať a prinášať ľuďom to, čo v novembri 1989 očakávali. Namiesto toho, sme boli svedkami šialeností pod pláštikom liberálnej demokracie. Najprv Mečiar a jeho rabovačka s názvom privatizácia, neskôr únos prezidentovho syna, vražda Remiáša. Skutočne idylický začiatok demokracie. Prišiel nástup Dzurindu a chvíľkový nádych čerstvého vzduchu. Reformy, NATO, EÚ, výborne, no tieto pozitíva pravičiari znegovali Gorilou. Nakoniec Fico, ktorý s malou prestávkou vládol 12 rokov. Vrchol toho, kam doviedol krajinu za ten čas, vidíme v týchto dňoch v Pezinku. Ešte raz, demokracia je najlepšie, čo zatiaľ človek vymyslel, no my si musíme otvorene priznať, že elity, vrátane novinárov, ľudom nahovorili, že žijú v skutočnej liberálnej demokracii. Nie, takto liberálna demokracia nevyzerala nikdy a nikde na svete. My sme v žiadnej demokracii nežili. Pri detailnom obhliadnutí do minulosti si nalejme čistého vína. Hovorme o dlhodobo fungujúcom ekonomicko-mafiánskom zriadení. Ešte sa niekto čuduje hnevu ľudí a fašistickým percentám?

Strata pamäti

Frustrácia je oprávnená, lenže radikálne rýchle riešenia nie sú a nikdy neboli liekom. Toto si evidentne veľká časť dnešnej generácie neuvedomuje. Riziká voľby extrému si zdá sa uvedomujú tí, ktorí extrém v podobe druhej svetovej vojny, holokaustu či SNP zažili alebo tí, ktorí do školy nechodili spávať. Problém je v tom, že pamätníci hrôz vojny pomaly vymierajú a stav školstva je všelijaký, len nie dobrý. Dnešná generácia, tým, že tieto hrôzy nezažila, berie fakty na ľahkú váhu, ako niečo, čo sa nemôže opakovať. Niektorí dokonca hovoria o rozprávkach. Asi sme odsúdení na to, aby moc do rúk reálne chytili fašisti a začali presadzovať politiku, o ktorej teraz ešte musia mlčať. Ak však legitímne získajú moc, to bude iná pesnička. Ľudia evidentne potrebujú hrôzu zažiť na vlastnej koži, inak sa nepoučia. Lenže cesta späť nebude možná.

Posledná šanca

Februárové voľby sú naozaj zlomové a určia charakter štátu na pár dlhých rokov dopredu. Buď si príčetní ľudia vyhrnú rukávy a začnú s obnovou štátu a budovaním dôvery v neho hneď od začiatku, s cieľom postupne sa prepracovať k skutočnej demokracii alebo ak sa tak nestane a v ďalších voľbách je už víťazstvo fašistov isté. Potom pomôže už len jedna vec. Zbaliť kufor.

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com