BLOG
Alena Bašistová
Alena Bašistová
5 635

Na skutočný nápor azylantov nie sme pripravení

Profesionálna práca s utečencami je u nás v katastrofálnom stave.

Povinné kvóty pre utečencov síce padli, no je takmer nepochybné, že počet azylantov bude aj na Slovensku stúpať.  Ak chceme migrantom a ostatným Európskym krajinám, ktoré zápasia s ich náporom skutočne pomôcť, musíme zmeniť svoj prístup k ľuďom žiadajúcim o azyl.

A to kvôli tomu, že na profesionálnej úrovni nedokážeme zvládnuť ani to minimum utečencov, ktoré u nás zakotví. Pod profesionálnou úrovňou sa nerozumie len práca policajtov a pohraničníkov, ale komplex služieb, do ktorých sú zapojené všetky pomáhajúce profesie. Najmä sociálni pracovníci, psychológovia, tlmočníci a zdravotnícky personál.

Na malú ilustráciu uvediem príbeh.

Pred niekoľkými týždňami sme mapovali situáciu v zariadeniach, v ktorých sa nachádzajú utečenci. Sociálna pracovníčka, ktorá pracuje v jednom z nich, sa so mnou podelila o traumu, ktorú jej spôsobili štyria muži z Afganistanu, ktorí sa jej naraz dovalili do kancelárie v čase, kedy bola na celom oddelení úplne sama. Vôbec im nerozumela, nevedela čo od nej chcú a netušila, čo ju v nasledujúcich okamihoch čaká. Cítila z nich nedôveru, napätie z prítomnosti ženy a mala strach.

Dusno v kancelárii by sa dalo krájať. Nakoniec po nejakom čase odišli bez toho, aby s ňou prehodili čo i len pár slov. Možno sociálna pracovníčka trochu preháňala, každopádne prejavovala všetky syndrómy profesionálneho vyhorenia.

Z mojich predchádzajúcich skúseností viem, že tento prípad nie je ojedinelý a že sociálna práca v zariadeniach, v ktorých sa nachádzajú žiadatelia o azyl, je v  oblastiach výkonu špecializovaného poradenstva a nevyhnutnej jazykovej vybavenosti zamestnancov na biednej úrovni. Chýba nám jazykovo a odborne vyškolený personál, ktorý by dokázal zvládnuť náročnú a špecifickú prácu s utečencami.

Prvá línia bez koncepcie 

Prečo to spomínam?  Sociálni pracovníci sú v prvej línii ľudí, ktorí sú v kontakte s utečencami potom, ako požiadali o azyl. Pomáhajú im prekonať adaptačné problémy po príchode do našej krajiny a zvyknúť si na život v azylovom centre. Tento druh sociálnej práce je jeden z najzložitejších.

Od iných sa odlišuje hlavne nepredvídateľnosťou. Keď sociálni pracovníci prichádzajú do práce, okrem vopred daného denného rozvrhu nevedia, čo budú musieť riešiť. Rôznorodosť problematiky, ktorej sa venujú, je totiž príliš široká. Od repatriácie, cez alkoholizmus, drogové závislosti, psychické ochorenia, deintegráciu až po mnoho ďalších. Jazyková bariéra a rozdielne kultúrne vzorce obyvateľov azylových centier patria samozrejme k najväčším problémom.

Podľa mne dostupných informácii príslušné ministerstvá nemajú žiadnu špecializovanú koncepciu ani usmernenie sociálnych pracovníkov na prácu s migrantmi.

Pritom napríklad v Portugalsku majú sociálni pracovníci kľúčové postavenie v krízovom manažmente súvisiacom s utečencami a v Poľsku je ich činnosť regulovaná osobitným zákonom.

Netvrdím, že aj my potrebujeme na tieto účely vytvárať zákon. Ale ak máme dôstojne pomôcť pri kríze s utečencami a pritom majú byť chránení aj naši odborníci a obyvatelia, jedným z dôležitých krokov musí byť aj zlepšenie fungovania azylových zariadení. Vláda by mala pre tento účel vytvoriť program, v rámci ktorého  budú sociálni pracovníci ako aj ďalšie pomáhajúce profesie v azylových centrách odborne vyškolení tak, aby dokázali zvládať krízové situácie a pri práci s utečencami boli  schopní aplikovať metódy sociálnej práce alebo psychológie.

A vládni úradníci by si mali v tomto prípade vyhrnúť rukávy čo najskôr. Maďarská obec Röszke, v ktorej tento týždeň vypukla vzbura utečencov, kvôli ktorej museli zasahovať aj vrtuľníky, je od Bratislavy vzdialená necelých 400 kilometrov.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Poslankyňa Národnej rady SR, predsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci, vysokoškolská pedagogička.

Blogy

|