Denník N

Stačí prestať kradnúť?

Tak sme sa dlho netešili a Dobroslav Trnka je vonku. Niekto si zanadáva, hádam aj status napíše, ale osud „sedláckeho analytika“ úzko súvisí s pokračovaním spoločenského vývoja po voľbách 29. februára 2020. Naozaj bude stačiť, ak sa prestane kradnúť?

Odpoveď je jednoduchá. Stačí. Ale pozor, tu nejde len o potieranie kriminálnej činnosti, kedy sa kradnú peniaze z našich súkromných účtov, ale najmä o zastavenie tých, ktorí kradmou rukou siahajú na tie spoločné. Nazývajú sa verejné a spravujú ich nami zvolení reprezentanti, ktorí musia byť dobrými hospodármi. Miesto toho však vyrábajú dlhy a tlačia nám do hláv, že je to vlastne v poriadku. Veď aj iné štáty sa zadlžujú, tak čo. Treba žiť tu a teraz, tento flám si predsa nedajú prerušiť.

Kradnú našu budúcnosť, kradnú budúcnosť našim deťom.

Za krádež tu pokojne môžeme považovať každú predraženú zákazku, zmanipulované verejné obstarávanie, uzatvorenú nevýhodnú zmluvu pre verejnú inštitúciu a podobne. Či sa jedná o toaletný papier alebo stíhačku, je to krádež zo spoločnej pokladnice, ktorú všetci plníme cez platenie daní. Pretože potom chýbajú tie peniaze v regiónoch, v zdravotníctve, školstve, sociálnych veciach. Riešením nie je len na nich kričať alebo dať zo vzdoru moc ešte väčším špekulantom, ktorí ohýbajú pravdu a nasadia nám putá predsudkov, budú nami manipulovať rovnako ako tí doterajší.

Musíme pustiť k správe veci verejných skutočných hospodárov. Takých, ktorí vedia byť tvrdí, ale aj spravodliví zároveň, stoja si za slovom a dokazujú to činmi. A hlavne myslia dopredu a majú plán do budúcnosti, pretože vedia ako stavať domy na skalách a nie na piesku.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk.