Denník N

A aké sny majú vaše deti?

Veľmi rada sa rozprávam s deťmi. Zvyčajne sa dozviem skvelé veci, ktoré som kedysi určite vedela, ale rokmi zabudla.

Nedávno som sa stretla so 6-ročným Leom. Na otázku, čo najradšej robí, povedal, že najradšej behá po lese.

Pýtala som sa ho, čím chce byť, keď vyrastie.

„Chcem byť Avenger Hulk,“ povedal mi.

„Fíha, a ako to dokážeš?“ opýtala som sa ho.

„No budem na to stále myslieť, až sa mi o tom bude snívať, a potom sa mi to aj splní,“ odpovedal s nadšením.

„A čo budeš robiť, keď budeš ako Hulk?“ položila som doplňujúcu otázku.

„No predsa, keď bude niekde vyskakovať nejaký zloduch, tak mu dám frčku a on odletí až do ďaleka,“ vysvetlil mi s patričnou ukážkou všemocnej frčky.

 

 

Viacerí sa môžeme inšpirovať Hulkom Leom. Myslieť na veci, ktoré veľmi chceme, aj keď vyzerajú nepravdepodobne. Pokúsiť sa pracovať na ich realizácii. A tiež si pripraviť prsty na frčky pre zloduchov. :)

Pracovať na rozvoji detskej fantázie a kreativity je mimoriadne dôležité. Deti a rovnako aj dospelí na to potrebujú každodennú inšpiráciu z rozličných zdrojov, ako sú príroda, hudba, umenie, čítanie kníh atď.

Napriek všeobecne rozšírenému mýtu kreativita nie je exkluzívna len pre hŕstku vyvolených, len pre pár umelcov, spisovateľov a maliarov, ale je prítomná v rôznych oblastiach života, vo vede, biznise aj v priemysle.

V dnešnom modernom svete, kde stále viac a viac mechanických úloh vykonávajú stroje a roboty, sa kreativita stáva jednou z najdôležitejších schopností a je zdrojom zmyslu v našich životoch.

Rozprávať sa s deťmi, venovať im pozornosť, je pre mňa jednou z najviac zmysluplných vecí na tomto svete. Takto im môžeme pomáhať odomykať ich skrytý potenciál. Upriamiť ich pozornosť na vnímanie sveta pomocou všetkých zmyslov, na farby, tvary, tiene a zvuky. Podporovať ich fantáziu a prirodzenú zvedavosť. Nechať ich pozorovať a experimentovať. Učiť ich zdieľať a rozprávať príbehy. Pomôcť im prežívať plnohodnotný život. A práve preto chcem kvalitné vzdelávanie pre všetky deti. Verím, že nás je takých viac.

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Jana Dologová

Žena, mama a aktivistka. Vyštudovala som ekonómiu. Mám skúsenosti v oblasti manažmentu a vzdelávania. Bola by som veľmi rada, ak by sa na Slovensku skvalitnilo vzdelávanie a podporovali inovácie. Aby sa prestalo plytvať ľudským potenciálom, prírodnými zdrojmi a aby ľudia mohli rozvíjať svoj talent a schopnosti. Prijala som ponuku vo voľbách 2020 kandidovať do NR SR za koalíciu PS Spolu s číslom 126.