Denník N

Daňo a Kotleba. Problém alebo iba symptóm problému? A čo na to orgány (ne)činné v trestnom konaní.

Bild-von-Ivana-Divišová-auf-Pixabay
Bild-von-Ivana-Divišová-auf-Pixabay

Sudca pre prípravné konanie Daňovi vyčíta, že jeho argumentácia je schizofrenická. Naráža tak na skutočnosť, že Daňo raz tvrdí, že je novinár a inokedy, že jeho relácia ´´Takže tak´´ je satira. Či je to schizofrenické, nech každý posúdi sám. Môže to byť účelové, ale schizofrenické na tom nevidím nič.

Schizofrenické je ale podľa mňa to, že súd na jednej strane tvrdí, že nekonanie príslušných orgánov (ne)činných v trestom konaní spôsobovalo u Daňa mylnú domnienku, že za takéto konanie nemôže byť stíhaný. Dedukuje tým, že možno by nekonal tak, ako konal, keby vedel, že tak konať nemôže a bol medzičasom za svoje konanie odsúdený. Správne tak naráža na to, že na Slovensku za podobný čin výtržníctva na internete ešte odsúdený nikto nebol. Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Na druhej strane ani sám súd mu nedal možnosť sebareflexie a teda možnosť byť stíhaný za výtržníctvo na slobode. Právoplatným rozsudkom, že takto sa vyjadrovať ani na youtube do budúcna nemôže toto jasne nikomu ešte komunikované nebolo. To, že vás niekto predtým zažaluje, totiž ešte do doby, než vás odsúdia, neznamená, že má automaticky pravdu. Ja už som si napríklad blbec predvčerom myslel, že pán prokurátor Trnka snáď spravil niečo zlé, ale všetko sa zjavne vysvetlilo a tak môže on a jemu podobní konať tak, ako konal aj naďalej.

Okrem iného je Daňo obvinený, že pohŕda súdom. K tomu iba toľko, že Daňo nie je jediný, ktorý pohŕda slovenskými súdmi. Ako inak si vysvetliť, že dôvera v justíciu je na Slovensku na historických minimách. Citát TA3 10.1.2020: Až 72 percent Slovákov neverí v justíciu. Sme v tejto štatistike predposlední v EÚ. Na Slovensku si môžete dokonca vybrať: Buď môžete pohŕdať sudcami, ktorí sú skorumpovaní, ako sa ukazuje v kauze Kočner, alebo sudcami, ktorí tento stav zvnútra pozorujú a veselo s tým nič nerobia.

Súd sa potom ešte zaoberá tým, či jeho relácie mohli byť satirou alebo nie.
Podľa mňa je dôležité, že satira je síce ostrý (ako hovorí citovaný slovník), ale hlavne maskovaný výsmech, pretože otvorený výsmech by bol nebezpečný pre satirika. Pretože by ho napríklad mohol dostať do väzenia…
A naozaj, vyhrážať sa vytlčením mozgu naozaj nie je satira. Je to veĺmi nepodarená satira. Je to až nechutnosť. Je to ale aj stav spoločnosti, do ktorej sa medzičasom ako uvarená žaba dostala. Na miernejšie vyjadrenia spoločnosť dnes už nereaguje. Dokonca ani na tieto vyjadrenia spoločnoť a zodpovedné orgány roky nereagovali. Čo je ale horšie a dôležitejšie, orgány nereagovali ani na iné veci v štáte, ani na tie na ktoré Daňo poukazoval.

Ako paralelu príklad uvediem, že novinár Kuciak musel byť zavraždený, aby si spoločnosť uráčila všimnúť, že robí investigatívu a že sa jeho investigatívna činnosť zaoberala okrem iného inštitucializovanou korupciou a mafiou na Slovensku. To, že požadoval ochranku, nikoho tak veľmi netrápilo… To, že sa zabíjali ľudia iných profesií, napr. starostovia, bolo tiež ešte prijateľné. To, že sa verejne vie o tom, že na Slovensku zomrie ročne na odvrátiteľné úmrtia cca o 5000 ľudí viac ako by malo v porovnaní s inými krajinami, tiež nikomu netrhá žily.

V poslednej diskusii opozície na Denniku N pán poslanec Matovič správne reflektoval, že spoločnosť, resp. politici mali oveľa skôr reagovať na Kuciakove zistenia. Ak chcelo odhaľovanie korupcie ešte vyvolať záujem, muselo postupovať do stále vyšších etáží (aj politiky) a bolo tým teda čoraz nebezpečnejšie. Zverejňovanie bežnej korupcie, aby na to čitatelia vôbec (spravidla aj tak iba obývačkovým pohoršením) reagovali, malo efekt tak dva tri dni. Pre existenciu tejto devalvácie citlivosti na korupčné kauzy, sa investigatíva stala viac a viac nebezpečnou. Smrteľne nebezpečnou.

U Daňa sa nebavíme sa ani o vražde, ani o zverejňovaní detskej pornografie, ale o niečom, o čom si orgány (ne)činné v trestnom konaní po pár rokoch pozorovania predsa len povedali, že sa im to predsa len nepáči.
To celé sa dnes deje na pozadí toho, Daňo verejne znemožnil súdnu radu, že nebol dôvod zakázať Kotlebovu stanu a včera pustili bývalého prokurátora Trnku.
Uvidíme, či vo voľbách bude stačiť teatrálne pohoršený protest proti protestu.

Teraz najčítanejšie

Ivan Vorčák

atestovaný internista a kardiológ s 11 ročnou praxou, Kontakt: ivan.vorcak@epost.de, zdravotnaprevencia.sk , vlogy budú na: youtube