Denník N

Štát v prípade choroby nemyslí na všetky páry

Zdroj: Adobe Stock
Zdroj: Adobe Stock

Všetci poznáme tie prípady. Či už z najbližšej rodiny alebo širšieho okolia. Keď choroba zasiahne tak, že nabúra život celej rodine. Keď sa rodina musí zomknúť, lebo bojuje nielen o zdravie a život, ale musí sa vysporiadať aj s finančnou neistotou. Štát však v tejto situácii pomáha len niektorým párom.

Všetci poznáme tie prípady. Či už z najbližšej rodiny alebo širšieho okolia. Keď choroba zasiahne tak, že nabúra život celej rodine. Keď sa rodina musí zomknúť, lebo bojuje nielen o zdravie a život, ale musí sa vysporiadať aj s finančnou neistotou. Aký je to asi pocit, keď vám ešte k tomu situáciu komplikuje aj štát, lebo vám nepriznáva nárok na ošetrovné? Táto nemocenská dávka je poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky). Na partnerov sa teda vzťahuje výlučne v prípade manželských párov. A to nie je fér.

Poskytovanie ošetrovného sa od začiatku roka 2021 bude týkať aj dlhodobého ošetrovania v domácom prostredí, vrátane paliatívnej starostlivosti. Ošetrovné bude priznané tomu, kto sa osobne stará o svojho blízkeho a príspevok mu bude aspoň čiastočne nahrádzať výpadok z príjmu. Nárok bude vo výške 55 % z hrubej mzdy zamestnanca a to až počas 90 dní. To sa však netýka nezosobášených párov, na ktoré sa úprava nebude vzťahovať. Ministerstvo práce a sociálnych vecí vo vzťahu k novej úprave uviedlo, že „ide o to, aby ten, kto sa o dlhodobo chorého stará, mal pokryté náklady počas obdobia, kedy poskytuje chronicky chorému blízkemu starostlivosť, a preto počas tohto obdobia nemôže chodiť do zamestnania“. Slová ministerstva rovnako popisujú situáciu nezosobášených párov. Je o to smutnejšie, že tieto zostávajú naďalej ignorované.

Čo treba spraviť?

✅ prijať inštitút životného partnerstva pre všetky páry
✅ rozšíriť okruh oprávnených osôb pre nárok ošetrovného aj o životných partnerov a partnerky

~~~

Sledovať ma môže na Facebooku alebo Instagrame.

Teraz najčítanejšie

Lucia Plaváková

Som advokátka, ľudskoprávna aktivistka a matka. Som členkou predsedníctva Progresívneho Slovenska. V Progresívnom Slovensku som našla ľudí, s ktorými zdieľam víziu Slovenska, ktoré je modernou krajinou férovou ku všetkým a v ktorej má každý šancu na dôstojný život. Som zakladajúcou členkou OZ Dúhové rodiny. Pre LGBTI ľudí poskytujem bezplatné právne poradenstvo v inPoradni. V parlamentných voľbách 2020 som kandidovala pod č. 28 na kandidátke PS/Spolu.